Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономическата война на САЩ срещу "Ислямска държава"

Нов инструмент в битката срещу радикалната групировка

0 коментара
Разрушената рафинерия в Бейджи, Ирак

От миналия месец бойни самолети на САЩ нанасят удари по петролната инфраструктура на "Ислямска държава" в Сирия в кампания на ожесточена икономическа война, която по оценки на САЩ е съкратила с около една трета приходите на групировката от черния пазар.

Определяйки мишените си, военните плановици на САЩ разчитат отчасти на неконвенционален източник на разузнавателна информация: достъпа до банкови данни, които дават информация кои рафинерии и петролни помпи носят приходи на екстремистката групировка, казват настоящи и бивши официални лица.

Целта е да "се спре кранчето" на финансирането на ИД чрез откриване на връзките ѝ с глобалната финансова система. Чрез идентифициране на паричните потоци от и към групировката официални представители на САЩ успяват да надзърнат в работата на сивата ѝ икономика, казват запознати с тези действия хора.

Това на свой ред влияе на решенията за подбор на цели за въздушните удари, като тези усилия са започнали преди нападенията на ИД в Париж от 13 ноември и оттогава са станали по-интензивни, казват източниците. Макар достъпът на ИД до официално банкиране да е ограничен, групировката продължава да поддържа някои връзки, които американските военни и финансови официални представители могат да използват срещу нея, казаха източниците.

"Свършили сме много добра работа и до голяма степен държим ИД извън официалната финансова система. Не сме постигнали обаче пълен успех, но това не е непременно лошо нещо", каза Матю Левит, който е бил заместник-помощник финансов министър, отговарящ за разузнаването, при управлението на Джордж Буш младши.

Ройтерс не бе в състояние да провери основни аспекти на кампанията, включително кога е започнала или колко инсталации са унищожени. Двама настоящи официални представители отказаха да коментират подробности, а единствено потвърдиха, че като цяло има такива операции.

Не е ясно как разузнаването, финансовото министерство и военни представители на САЩ, които работят по това, което правителството нарича операции за "контриране на финансовата заплаха", използват банкови данни за идентифициране на мишени в Сирия, свързани с петрола на ИД и дали те включват местни банки.

Доклад от тази година на междуведомствената Група за финансови действия посочва, че над 20 сирийски финансови институции развиват дейност на територии, контролирани от ИД. В Ирак финансовото министерство на САЩ работи с правителствени представители по прекъсване на връзките на намиращи се в територия на групировката банкови клонове с иракската и международната финансова система.

Ръководителят на отдела на ФБР за борба с финансирането на тероризма Джералд Робъртс заяви, че вербуваните извън Сирия членове на ИД често пристигат, оставяйки финансова следа, която наблюдаващите ги официални лица могат да използват.

"Виждаме как ползват традиционните системи за банкиране", каза той на конференция по банкови въпроси миналата седмица във Вашингтон и добави, че млади и технически грамотни членове на ИД са добре запознати и с виртуални валути като биткойните.

ИД понякога е принудена да използва търговски банки, тъй като сумите са твърде високи, за да бъдат придвижвани по друг начин, каза Левит.

Мрежата за борба с финансовите престъпления на министерството на финансите на САЩ (ФинСЕН) използва набор от "бизнес правила" за преглед на около 55-те хиляди съобщения, които получава всекидневно от финансови институции за признаци на дейност с участието на ИД, каза говорител на звеното. Той отказа да опише правилата, но според източници от правоохранителните органи сред данните, които разузнаването се опитва да разкрие, са имена, айпи адреси, адреси на електронна поща и телефонни номера.

Данните позволяват на ФинСЕН "да свърже точките между видимо несвързани физически и юридически лица", каза говорителят на ФинСЕН. В момента ФинСЕН намира ежемесечно по около 1200 съвпадения на данни, които са признак за дейност, която може да е свързана с ИД. За сравнение, през април съвпадащите данни са били 800, каза говорителят.

Банк ъф Америка, Джей Пи Морган и Уелс Фарго отказаха да коментират дали предоставят финансови доклади на американското правителство. Подобни доклади се предоставят поверително. Ситигруп, Ейч Ес Би Си и Стандард Чартърд не отговориха на молбите ни за коментар.

Ползването на свързани с ИД финансови данни е само една част от набирането на разузнавателна информация за въздушните удари в Сирия, което включва и методи като въздушно наблюдение с безпилотни самолети, казаха официални лица.

Запознат с процедурата бивш военен представител каза, че всякаква събрана от ФинСЕН финансова разузнавателна информация трябва да мине през "значително отсяване" преди военните да предприемат действия въз основа на нея.

По-рано този месец самолети на водената от САЩ коалиция удариха 116 автоцистерни, използвани от ИД за контрабанден превоз на петрол, 45 минути след като пуснаха листовки с предупреждения към шофьорите им да избягат, каза говорител на Пентагона. В събота при удари на коалицията са били унищожени още 283 автоцистерни на ИД, каза Пентагонът. На 8 ноември при въздушен удар на коалицията са разрушени три петролни рафинерии в Сирия близо до границата с Турция.

По оценки на американски официални лица ИД, определяна от САЩ като най-богатата терористична групировка от този вид в историята, печели по около 47 милиона долара на месец от продажби на петрол преди октомври.

Този месец армията на САЩ започна по-интензивна кампания срещу петролната инфраструктура, наречена "Приливна вълна 2", по името на бомбената кампания срещу румънските петролни полета през Втората световна война.

По оценки на Пентагона ударите са намалили приходите на ИД от петролни продажби с около 30 процента, каза информиран представител на министерството на отбраната. Ройтерс не може да потвърди тези оценки.

Използването на финансови данни при подбора на мишени за въздушни удари на САЩ бе разкрито за пръв път миналата седмица на банковата конференция във Вашингтон. Там Кърт Гредзински, шеф на Екипа за борба с финансови заплахи в Командването на специалните операции на САЩ говори за значението на предоставената от банки информация във войната срещу ИД.

"Доколкото си спомням, това е първият път, в който сме подбрали цели въз основа на информация за финансови заплахи", каза той на конференцията. Той отказа да уточни за кои удари говори.

Официални представители на САЩ смятат, че спадът във финансирането може постепенно да подкопае контрола на ИД над завзетите от нея територии в Ирак и Сирия, тъй като тя се нуждае от приходи, за да плаща заплати и да поддържа обществената инфраструктура, казаха двама бивши официални представители, запознати с начина на работа на администрацията на Обама.

Експерти предупреждават, че ИД, която управлява район с големината на Австрия, има изненадващо много пари благодарение на различните източници на приходи, които контролира. Тя е изградила "траен и устойчив финансов портфейл", финансиран от продажби на петрол, рекет и продажби на старинни предмети, каза Томас Сандерсън, експерт по въпросите на тероризма в Центъра за стратегически и международни изследвания.

"Пари може да се превозват с магарета. Лесно е да се прекарват неща през граница във време на лишения и хаос", каза Сандерсън.

Въпреки известен първоначален успех, прекъсването на финансирането на ИД ще изисква по-задълбочено сътрудничество с правителства от Турция до Русия, казват експерти. Групировката е показала способността си да се съвзема от предишни удари на САЩ по петролните ѝ инсталации.

Експерти по борба с тероризма казват, че ИД изглежда си е взела поука от успехите на САЩ при операциите им срещу финансирането на Ал Каида, което много е зависело от подкрепа на богати дарители в региона на Залива.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.