Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономически е по-добре АЕЦ "Белене" да се спре още сега

22 коментара
Икономически е по-добре АЕЦ "Белене" да се спре още сега

Руски анализатори допускат, че след като властта в България се смени, в някои нейни големи енергийни проекти с международно участие може да се случат промени. Това споделят анализаторите в публикация на руското електронно издание Газета.ру, поместена във вторник.

България предупреди, че може да се откаже от два съвместни с Русия енергийни проекти, пише в публикацията. Ръководителят на българското финансово министерство Симеон Дянков съобщи, че страната не разполага с финансови ресурси за реализацията на АЕЦ "Белене" и властите в София имат намерение да разгледат въпроса за замразяването на този проект, продължава Газета.ру, като цитира британския вестник "Файненшъл таймс". Освен това българското правителство може да преразгледа и участието в строежа на петролопровода "Бургас – Александруполис", допълва руското издание.

"По време на криза се правят неща, които в друга ситуация ние не бихме направили", отбелязва Дянков, цитиран от изданието.

Атомната електроцентрала "Белен" в България се строи от руската компания "Атомстройекспорт". Договорът за изграждането беше подписан през януари миналата година. АЕЦ ще има два енергоблока, всеки с мощност един гигават, а стойността на изграждането ще излезе около 4 млрд. евро. При това Русия нееднократно предлагаше на България държавен кредит от 3.8 млрд. евро, разбира се, срещу държавна гаранция от българското правителство, напомня Газета.ру.

"Очевидно българските власти са решили, че да привлекат толкова голям кредит, е нецелесъобразно", коментира пред изданието анализаторът от инвестиционната компания "Брокеркредитсервис" Ирина Филатова.

"Освен това не е известно какви конкретни условия по кредита е поставила Русия", продължава тя. Като цяло, според Филатова, отказът от проекта "Белене" би станал оптималното решение, което ще е изгодно и за двете страни.

"Инвестиции от такъв мащаб са добри в период на пазарен ръст", пояснява експертът. "Днес, в условията на криза, когато е неизвестно ще бъде ли потребявана електроенергията от тази централа, от икономическа гледна точка е дори по-добре, ако проектът бъде замразен на по-ранен етап, докато не е започнало сериозното строителство", смята Филатова.

С петролопровода "Бургас – Александруполис" нещата не са еднозначни, продължава Газета.ру. Тръбопроводът, споразумението за чието строителство бе подписано още през лятото на 2007 г. от Русия, България и Гърция, трябва да осигурява преноса на 35 млн. тона петрол годишно (с възможно увеличение на мощността до 50 млн. тона). Първоначално стойността на проекта бе 1 млрд. долара, но сега, според оценката на анализатора от инвестиционната компания "Метропол" Алексей Кокин, цената вече е 1.2-1.5 млрд. долара.

Дяловете са разпределени по следния начин – 51% за Русия (по 17% за "Транснефт", "Роснефт" и "Газпромнефт"), 24.5% за България и 24.5% за Гърция. Досега обаче не се изтъкваше, че финансирането на строежа от участниците трябва да бъде пропорционално на дела им. В тази светлина позицията на България придобива определен смисъл, продължава Газета.ру.

"Започват пазарлъци. България иска да плати колкото може по-малко, но да запази своя дял в проекта, за да може после да получава такси за транзита на петрола", пояснява Кокин.

"Очевидно, България ще се опита да не плати изобщо, само да разреши разполагането на тръбата на нейна територия. Може със сигурност да се предположи, че именно този вариант е бил разглеждан от самото начало. За всичко ще платят руснаците", твърди анализаторът през електронното издание.

Третият участник – Гърция – засега казва, че строежът на тръбата от Бургас до Александруполис има за нея възлово значение. В гръцкия парламент в близките дни дори ще бъде внесен законопроект, който ще позволи ускоряването на процедурата за изграждането. Впрочем експертите не изключват, че в бъдеще и гърците ще започнат да се стремят да изкопчат най-изгодните за тях условия, завършва публикацията Газета.ру.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Eye
    #23

    бате Бойко ще бди над него като един ангел -хранител. И Батман. Нека Обамата бъде с тях!

  2. tt
    #22

    цитирала Файненшъл таймс, ание..газетата.Тези ходорковченца за руските национални интереси не ги е еня, па за българските още по малко.

  3. tnt
    #21

    Незнам как всички стават експерти при липса на каквато и да било информация. Липсата на информация и прозрачност в тези проекти прави невъзможна оценката на който и да било експерт, еколог или обикновен ... :)

  4. Дедо Тошо
    #20

    Може да се прогнозира крайния срок за изграждане на Белене. Може да се прогнозира и потреблението на еленергия тогава. Ако балансът не излиза, значи трябва да се строи. Ако излиза, може да се почака.

  5. Петко
    #19

    Иска им се да вървят проектите за газопроводите, а не важния за България АЕЦ Белене. Пускат дезинформация.

  6. z
    #18

    и руснаците са разбрали че АЕЦ Белене е една безсмилица и далавера...

  7. Читател
    #17

    Стига руско енергиино и икономическо робство в България.Докога все ние ще сме прецаканите.Защо им е на руснаците тръбопровода?А до Бургаз кои танкери ще карат нефта?И не е ли тази причината да се взривят един след друг два наши големи танкера и да бъде ликвидирано българското танкерно плаване.Ами "Белене"?Ще набутат двата си скапани реактора в сърцето на Европа и ще шантажират и България и Евросъюза за много,ама наистина много пари за потдръжката им.Империята на злото си е все същата.

  8. читател
    #16

    Ето едно умно изказване на Дянковчето.Дано го реализира.Няма по-глупаво нещо, по нерационално и икономически неизгодно от още една АЕЦ.В момента двата реактора по1000Мвт работят на около 85%, това е на прага на економическата ефективност. При спряни 4 по 440Мвт. Не може да им се осигури 24-во натоварване, което е нормалния режим на един АЕЦ. По принцип това е съоръжение за голяма базова консумация, например Кремиковци, КЦМ-то, ОЦЗ-то, изобщо тежка индустрия работеща 24ч. нон стоп. Къде е тя?Всяка

  9. Румен
    #15

    е безкрайно закъсняло. Да се спре проекта "Белене" - правилно. Но това трябваше да стане преди да се е започнал. Въобще не трябваше да започва това безумие. И сега какво? Прахосаха един милиард за екскурзионни командировки, псевдопроучвания, псевдооценки, псевдоконсултанти, псевдодокументации, псевдотъргове и най-вече за рушвети. И чао. На печелившите - честито!

  10. Mi6
    #14

    на проекти с европейско значение е в основата на външната политика на ГЕРБ. Причината - топлата връзка на Симеон Дянка с МВФ и на Кристалина със Световната банка.За мутрата Борисов усвояването на европари не е приоритет. ГЕРБ ще товари България със заемите на МВФ и Световната банка - естествено тези финансови институции ще се отблагодарят добре на Дянков и на Борисов - 10% от заема...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.