Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономическите наброски на ИТН са лутане между ляво, дясно и безумно

10 коментара
Филип Станев чете "приоритетите" от парламентарната трибуна. Снимка: БГНЕС

Българските избиратели рядко обръщат внимание на икономическите програми на партиите, когато гласуват, най-вече защото са свикнали, че каквото и да бъде написано, после може да не бъде изпълнено. Но когато си първа политическа сила, предлагаш еднопратийно правителство на малцинството и настояваш за подкрепа, без още все още да си представил идея за каква икономическа политика се бориш, имаш сериозен проблем.

Както априлските предизборни икономически наброски на партия "Има такъв народ" (смело кръстени "програма"), така и обявеният на 4 август следизборен списък от "приоритети" смайват с липсата на яснота в каква посока в крайна сметка ще се върви.

Междувременно в средата на юли се появи икономическата програма на първото проектоправителство на ИТН, представена от оттегления кандидат-премиер и "бюджетен ястреб" Николай Василев, която нямаше нищо общо с предизборната програма на партията.

След като ГЕРБ над 10 години провеждаше сравнително последователна дясноцентристка политика в икономиката, а служебното правителство предложи центристки, клонящи към леви мерки, които обстойно бяха обосновани публично, визията на ИТН остава крайно мъглива. За единствен ориентир вероятно трябва да се счита репликата на Слави Трифонов, че служебният финансов министър Асен Василев му се сторил "много ляв".

Вероятно само авторите на наброските на ИТН си знаят как едновременно ще сведат дефицита в бюджета от 5 млрд. лв. до нула, ще намалят държавните разходи от 42-43% на 36% от БВП и в същото време ще въведат необлагаем минимум за личните доходи, ще преизчислят пенсиите, ще предложат семейно подоходно облагане и ще изсипят всякакъв вид помощи за родители и хора с увреждания. И всичко това на фона на Covid - кризата, която също има нужда от финансиране. Няма и дума за бъдещето на инфраструктурните проекти, които обичайно гълтат милиарди – какво ще се строи и с какви пари.

Това, че в "приоритетите" липсват каквито и да било числови измерители, вероятно е разбираемо, защото иначе би било трудно да се наместят взаимноизключващите се идеи.

Едно от малкото споменати числа е това на нивото на държавните разходи. То действително е ключово, защото в него се съдържа цялата философия на икономическото управление на държавата. Ще има ли по-сериозна преразпределителна роля на държавата, така че икономическият растеж да достига до повече хора, или напротив – държавата ще се свива?

Разликата между сегашното преразпределение през бюджета (42% от БВП) и предлаганото от ИТН свиване до не по-вече от 36-38% в краткосрочен план е много сериозна. България – най-бедната държава в ЕС, е на абсолютното дъно на класацията по дял на публичните разходи от БВП за кризисната 2020 г. - на предпоследна позиция (преди богата Ирландия) с под 39%. За сравнение, балтийските държави са изхарчили по 42-45%, Чехия и Словакия – 48-50%, Германия – 51%, Хърватия (която също кандидатства за еврозоната) – близо 55%, задлъжняла Гърция – 58%, а Белгия и Франция – 60-62%.

През настоящата година бюджетът е гласуван с дефицит от 4.9 млрд. лв. Частично поради все по-осезаемата инфлация данъчните постъпления в бюджета вървят добре, но въпреки това перспективата за балансиран бюджет (какъвто е декларираният стремеж на ИТН) в следващите 1-2 години ще означава тежко преструктуриране на държавните приходи и разходи, което си има своята социална и политическа цена.

Видимо е противоречието между записаните цели, изискващи строги икономии, и нахвърляните на крак обещания за всякакъв род социални благини. ИТН обещава "данъчни облекчения за деца", макар че такива вече бяха гласувани от ГЕРБ – по 450 лв. на дете за 2021 г., но тепърва предстои да бъдат платени с бюджета за 2022 г. Обещава се "подпомагане на млади семейства (до трето дете) на работещи и осигурени родители, както и на студенти родители". Не е ясно какво конкретно се има предвид извън сегашната помощ от 2880 лв. при раждане на дете от майка студентка.

Една от скъпите, но в същото време безспорно смислени мерки сред приоритетите на ИТН, е въвеждането на необлагаем минимум върху личните доходи. Много важно е обаче как точно ще изглежда тази мярка и каква част от работещите ще обхване, при положение че по официална статистика на НАП 92% от българите с официални доходи получават под 2000 лв. на месец.

За всички ли ще важи необлагаемият минимум, което би струвало над 1 млрд. лв. на бюджета, или само за работещите с минимални доходи?

Преизчисляването на пенсиите и изваждането на пенсионерите от бедността има широка политическа подкрепа, но отново не е ясно нито как ще се направи, нито колко ще струва. Според служебния социален министър Гълъб Донев внесените в парламента варианти за преизчисляване на пенсиите спрямо осигурителния доход за 2018 г. ще струват към 1.5 – 2 млрд. лв. и ще лишат от каквото и да било увеличение към 930 000 пенсионери. Липсва и отговор на най-важния въпрос – как ще се осигурят парите, при положение че след трудно договорената пенсионна реформа от 2015 г., която временно стабилизира бюджета на НОИ, всичко отново тръгна към пропастта.

Останалите "точки", прочетени от депутата от ИТН Филип Станев, звучат също толкова кухо, неподплатени нито с пари, нито с разчети, нито с някаква визия за управление. Затова представителите на "Има такъв народ" нямаше да сбъркат, ако бяха съкратили своеобразната си икономическа "програма" до едно изречение: "Дано икономиката да расте, гражданите да забогатеят, а бюджетът да се напълни".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. rusonefil
    #10

    Цветелинке, българският избирател не обръща внимание на икономическите програми не защото те не се изпълняват, а защото е икономически неграмотен. Има маса хора, дори с висше образование, които мислят, че държавата плаща пенсии и заплати. Предизборни обещания не се изпълняват по целия свят. Но по целия свят икономическите програми са в основата на мотивацията на гражданите да гласуват за една или друга партия. На мен не ми е известен друг случай в света партия да е спечелила най-много гласове, без да е представила някаква програма за бъдещо управление. Само у нас се случи. Изводите не са никак обнадежнаващи.

  2. Филка Русофилка
    #9

    Чуx кaндидaтa зa фин.-миниcтъp Плaмeн Дaнaилoв пo някaквa ТВ. Дoбpe ce пpeдcтaви мoмчeтo. Зa paзликa oт xapвapдcкитe фукльoвци, нe ce изxвъpляшe и гoвopeшe paзумнo. Oпpeдeлeнo дяcнa щe му e пoлитикaтa. И нитo вeднaж нe упoтpeби клишeтo нa pуcкaтa aнтибългapcкa пpoпaгaндa „Бългapия – нaй-бeднaтa дъpжaвa в EC, нa aбcoлютнoтo дънo нa клacaциятa…“ - oчeвиднa глупocт зa дъpжaвaтa c нaй-гoлям pъcт cлeд 2000 г. нa нaциoнaлнoтo бoгaтcтвo нa възpacтен в Eвpoпa и OИCP - 1112% и нaй-cтaбилни финaнcи в EC, кaктo нacкopo д-p Кpaceн Cтaнчeв гo нaчукa нa пoлитичecки пpocтитуиpaщитe нeгpaмoтници.

  3. Борис
    #8

    ИТН ще направи правителство, май с подкрепата на ГЕРБ и ДПС.

  4. ImBlack
    #7

    Няма лутане - преписвали са наред, без много, много да му мислят, за да извадят нещо с пожелателен характер.
    Ако програмата на ИТН изглежда като събрана от различни части, то е защото е резултат от създанието на Светослав(не Виктор) Франкенщайн.
    Както казва Хегел -"Историята се повтаря"- дори когато е измислена, в случая от Мери Шели 1818.
    Цитат от Wikipedia:
    "...чудовище първоначално не е нито лошо, нито добро, а по-скоро наивно. Едва след време се научава да възприема света и събира опит, който

  5. NervnaKletka
    #6

    В последните няколко дни не съм прочел никъде в никой сайт нито един анализ или статия, който да дава няакаква малко от малко положителна оценка на т.нар. "програма" на ИТН, както и на плонжовете им с т.нар. "правителство". Що ли така?

  6. bgp
    #5

    Има решение и то е видимо , разбираемо , логично , практично , полезно , правилно ! Голяма част от служебното правителство става редовно с третия мандат ! То действа сега и ще продължи в същата посока и за напред , без да има губене на време за навлизане в проблемите ! До днес се справя чудесно , какво повече има да се търси ! Решението е пред всички !!! PS Финансовите дървени философи на Сламения Магадан , няма как да променят фундаментално бюджетната рамка и икономическата даденост ! Колкото и да се бечат , вижте ни колко голяма работа сме ! Сте ..... ама .... не сте ...... господа откриватели на парната машина !

  7. рептилиан
    #4

    И добре, че Филип не е направил разчети. Впрочем той може ли да смята или си е взел за екперт Слави?

  8. SILENCE
    #3
    Отговор на коментар #2

    Точно копие на предишните тулупи, прав си.

  9. тулуп
    #2

    Да ми се махат тези клоуни и да бегат пак на селю. Да връщат тези стари костюми на комшиите и да хващат да доят кравите. На сиелю работата не чака. Шоуто свърши а вие пак сте си същите мърши.

  10. ivancho ivanov
    #1

    "ИТН" не се лута на ляво-дясно, а в мъглата на "нищо не е ясно" въпросът на мин. предсдателят Стефан Янев кой управлява е логичен, породен от смайващата подигравка с Нар. събрание - изходът е прост, направо към парламентарни избори!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.