Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономическите програми на СДС и на НДСВ - разликата била само в скоростта

0 коментара

Запазване на валутния борд до влизането на България в Европейския валутен и монетарен съюз, балансиран бюджет с нулев дефицит, запазване на валутния и фискален резерв, висок икономически ръст чрез привличане на инвестиции и стимулиране на износа, революционна данъчна реформа, развитие на капиталовия пазар, радикално разчистване на административните спънки през бизнеса.

BGTEAM @ BATM Advanced Communications

Така звучи основата на икономическата програма на коалиция Национално движение Симеон Втори, представена, макар и само като тезиси, за първи път на дискусията "Царският фактор - за и против". Всъщност дискусия така и не се получи заради огромния интерес на аудиторията към все още неизвестната икономическа програма на царската коалиция.

Веднага след дебата в зала 9 на НДК между аналитика от "Лазард капитал мениджмънт" Николай Василев и изпълнителния директор на Агенцията за приватизация Левон Хампарцумян, авторите на икономическата програма на царската коалиция отидоха при Симеон Втори, за да му я покажат.

По време на дебата и след него се изплъзнаха и някои подробности от програмата.
Революционната данъчна реформа включва данъчните предложения на великденци - веднага нулева ставка за печалбата от търговията с акции на капиталовия пазар, нулева ставка по данък печалба за фирмите, които инвестират цялата си печалба обратно, а не я изнасят зад граница, намаляване на данък общ доход. Както и в програмата на СДС, икономическият екип на царското движение залага на намаляването на преките данъци и увеличаване на приходите в бюджета чрез икономическия ръст и подобрена събираемост. В тази връзка икономическият тръст на царя планира и опростяване на данъчното законодателство и обучение на данъчната администрация.
Приоритетни отрасли за развитие ще бъдат високите технологии, телекомуникациите, туризма и селското стопанство.
В центъра на кампанията ще бъде проблемът с бедността и безработицата. Николай Василев веднага уточни, че лекарството срещу безработицата е икономическият ръст.

Осведомени твърдят, че над документа се е работило денонощно през последните няколко дни. Основата вече бе известна - програмата на участниците в Българския Великден. Превръщането ѝ в предизборна икономическа програма е осъществено от екипа - Николай Василев, Милен Велчев от "Мерил Линч", Любка Василева от "ПрайсУотърхаузКупърс", лекарката от Лондон Антоанета Първанова, Иван Искров от "Росексимбанк", Владимир Каролев от Българска консултантска компания, Калоян Нинов от ПФБК, Любомир Минчев от инвeстиционен посредник "Глобал", Ралица Агайн от "Хеджър" и Валери Димитров от ДСК. Имало и още трийсетина експерти, но техните имена щели да се обявяват постепенно.

По думите на член от екипа основното, по което се различава програмата на царската коалиция от тази на СДС, е в скоростта, с която ще се провеждат реформите.

Според Василев икономическият екип на царя имал ясна визия за бъдещето на България и знаел как да я осъществи.

Основен акцент на аналитика от Лазард бе, че ще се води сериозна борба с корупцията. На хвърления камък бившият консултант от ПрайсУотърхаусКупърс и настоящ шеф на Агенцията за приватизация Левон Хампарцумян отговори, че правителството е успяло да постигне определени успехи в борбата с корупцията, за което свидетелстват липсата както от управлението, така и от листите на СДС на определени личности.

На косвения упрек, че СДС не е намалил достатъчно бюрократичните пречки, затова НДСВ радикално ще ги премахва, Хампарцумян припомни опита на криминализираната черна икономика да завземе държавата през 1996 г. и се опита да аргументира необходимостта тогава да се въведат строги и донякъде досадни процедури.

На аргумента на Николай Василев - Ние сме млади, успели навън, имаме еднакви идеи и ако ги осъществим, ще вдъхнем надежда на младите българи да останат в страната, Левон Хампарцумян контрира с тезата, че икономическият екип на Симеон Втори е доста набързо събран, което вероятно ще попречи на експертите да постигат съгласие и е основа за проявата на центробежни сили. Хампарцумян се обяви против революционни промени в данъчната система, защото подобни реформи би трябвало да се правят внимателно.

Достатъчно бърза ли е приватизацията - друга известна теза на великденци, също не бе пропусната в разменените реплики между Василев и Хампарцумян. На упреците за забавената приватизация Хампарцумян отговори, че скоростта трябва да се съобразява и с условията, а в момента пазарните условия не са добри за приватизацията на БТК. През следващата седмица щели да завършат преговорите за приватизацията на ДЗИ.

Въпросът обаче, който провокира най-много емоции в зала 9, бе този какви са гаранциите, че добрата програма на коалиция Национално движение Симеон Втори ще бъде изпълнена. Според Николай Василев гарант за програмата е самият икономически екип от съмишленици. Василев добави, че той ще прецени дали да напусне работата си в Лондон едва след като станат ясни резултатите от изборите. Владимир Каролев бе още по-откровен, казвайки - "Гаранция Франция. Нали знаете кой и кога е казал тези думи".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.