Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономическите санкции и прокремълската дезинформация и пропаганда

11 коментара
Икономическите санкции и прокремълската дезинформация и пропаганда

Западните икономически санкции срещу Русия заемат важно място в дискурса на руската пропаганда. 20 % от всички съобщения, които наблюдаваните канали издават за руско-украинската война, съдържат препратка към санкциите или съобщения за тях.

Подкрепяните от Кремъл политици калибрират посланията срещу санкциите спрямо своята аудитория. Тези, които насърчават антизападните и проруските настроения, използват разказа, за да подчертаят силата и мощта на Русия. Според техните аргументи е по-разумно да се застане на страната на по-силната страна или поне да не се влиза в конфликт с нея; те се застъпват за "прагматично мислене" вместо за "политически решения".

Алтернативно, тези, които се застъпват за "ефективен отговор" на руската агресия, дискредитират санкциите като нещо, което не води до желания резултат и следователно трябва да бъде преразгледано.

Това са някои от основните изводи, съдържащи се в междинен доклад от медийния мониторинг на прокремълските канали във връзка с войната на Русия в Украйна, проведен в единадесет страни от Централна и Източна Европа в периода 13 юни – 31 юли 2022 година. Данните са събрани и анализирани от редица неправителствени организации, мозъчни тръстове и изследователи и са съпоставени от Партньорството за отворена информация (OIP), за да се насърчи обменът на знания в мрежата на OIP и в по-широкия регион.

Обхванатите от мониторинга страни са България, Чехия, Естония, Грузия, Унгария, Латвия, Литва, Северна Македония, Полша, Словакия, Украйна.

Специфични моменти за отделните страни

Сред наблюдаваните държави - членки на ЕС, посланията срещу санкциите се наблюдават в най-големи количества в Словакия и Унгария, както и в рускоезичния сегмент на Прибалтика. В тези страни темата за санкциите се съдържа в 26% до 31% от всички статии за Украйна.

В Унгария премиерът Виктор Орбан редовно прави изявления срещу санкциите, които се възприемат и излъчват от проруски политици в целия регион. Политиците от опозицията в Словакия (някои от тях са заели приятелски настроени към Русия позиции) използват санкциите, за да критикуват настоящото правителство в контекста на предстоящите избори; темата обслужва и евроскептичната им програма.

В Прибалтика пропагандистите се позовават на повишаването на жилищните тарифи за населението (газ, отопление) и твърдят, че търговските и транспортните връзки с Русия са от решаващо значение за местната икономика.

В Полша руската пропаганда се фокусира върху изопачени исторически разкази, които прокремълски и антиукраински гласове използват, за да дискредитират украинската държава и граждани. Темата за санкциите обаче не е във фокуса на вниманието. През юни се наблюдават послания, поставящи под въпрос санкциите, но те не са многобройни и не изглеждат привлекателни за аудиторията. Редки послания срещу санкциите са наблюдавани и в Чехия.

В България и Северна Македония прокремълските гласове внасят особена антизападна перспектива в обсъждането на руско-украинската война. Местните агенти на руско влияние често цитират и се позовават на руски или западни политици и експерти, за да дискредитират санкциите. В България санкциите се споменават предимно, за да се твърди, че страната е избрала "грешната страна", като се е съгласила да бъде една от марионетките на Запада.

В естонския, латвийския и литовския езиков сегмент темата не е широко разпространена, тъй като не надхвърля 8% от всички съобщения. Латвийската и естонската аудитория е насочена към крайно десни програми, фокусирани върху сигурността (дори антируски), и програми за борба с бежанците, които не корелират с дискурса срещу санкциите. В Литва санкциите се обсъждат предимно в контекста на спора за транзита през Калининград. Въпреки че въпросът беше решен по дипломатически път, предполагаемата опасност от така наречената "антируска" политика продължава да бъде широко обсъждана, като икономическите санкции се посочват като пряк източник на заплахи за литовската сигурност.

С неотдавнашния антизападен завой на грузинската външна политика, както прокремълските, така и проправителствените пратеници са заинтересовани от дискредитирането на западните държави и институции. Те се повтарят един друг в твърденията си, че Западът цели да въвлече Грузия във войната (за да открие "втори фронт" срещу Русия) и обвиняват прозападните опозиционни партии, че подпомагат заговора. Посланията срещу санкциите са чести, но те имат за цел най-вече да допринесат за по-широката картина на "неизбежната победа" на Русия и на "късогледия", "контрапродуктивен подход" на Запада към руско-украинската война.

В Украйна дезинформацията за санкциите има за цел да подкопае морала на гражданите и доверието в западните партньори. Историята е, че Западът е слаб и разединен, бързо изчерпва парите си и търси начини да се върне към "обичайното" с Русия. Проруските актьори твърдят, че западната подкрепа ще приключи много скоро, оставяйки Украйна лице в лице с икономическия ѝ колапс. Русия е представяна като твърде силен противник и невредима от санкциите, което предполага, че капитулацията на Украйна е неизбежна.

Освен това редовно се разпространяват фалшификати, за да се посее тревога сред населението: уж западните кредитори възнамеряват да използват високолихвени заеми, които ще поробят Украйна или ще им предоставят контрол над украинската земя и други ресурси.

Ключови наративи

ЕС се простреля в крака

Ефектът на санкциите върху икономиката на ЕС се представя като катастрофален. Прокситата манипулират цифри и икономически статистики, за да преувеличат негативните последици от санкциите за Запада. Те твърдят, че предприятията в целия ЕС "фалират" и настояват правителствата им да отменят санкциите, тъй като гражданите отказват да търпят повече повишените цени и икономическата нестабилност. Натискът отдолу нагоре се представя като огромен и се твърди, че отмяната на санкциите е неизбежна. Ораторите критикуват политиката на санкции за това, че пренебрегва факта, че икономиката на ЕС е твърде зависима от руските доставки. В позициите си те манипулативно пренебрегват и толерират недостатъците на сигурността, произтичащи от тази зависимост.

Фразата "ЕС се простреля в главата" е използвана за първи път от Дмитрий Медведев на 12 юли 2022 г. Седмица по-късно тя получи своето ехо от Виктор Орбан: "ЕС се простреля в гърдите". Изявленията предизвикаха вълна от публикации със заглавия "ЕС се простреля в ...", които продължиха да се разпространяват в продължение на седмици.

Санкциите са част от войната на САЩ срещу Русия; ЕС се подчинява

Този наратив подкрепя мита, че САЩ водят война срещу Русия, и е в основата на по-широките разкази за доминацията на САЩ в Европа и за липсата на единство на Запада.

Според конспирацията стратегическата цел на САЩ е да отслабят Русия, отчасти чрез прилагане на санкции върху нейната икономика. ЕС е представен като американска марионетка. САЩ не се интересуват от цената, която ще платят европейските граждани, поради което санкциите са представени като аспект на американско-руската икономическа война за сметка на европейците. Разказът стига дотам, че твърди, че в Европа има сили, които се опитват да се противопоставят на американската диктатура, но правителствените места все още се заемат от по-слаби и послушни личности.

Санкциите провокират конфликти

Санкциите са вградени в наратива, че "Западът е провокирал Русия да нападне Украйна". Според този наратив Западът не е оставил на Русия друг избор, освен да защити легитимните си интереси по военен път.

Бъдещето на ЕС ще бъде студ и глад

Прокремълските гласове често посочват най-очевидните негативни ефекти от санкциите, а именно инфлацията на еврото, ограниченията в доставките на енергия и храни, както и високите цени на храните и бензина. Икономическите сътресения се представят като тежки лишения, особено при бързо настъпващия зимен сезон. Пропагандистите прогнозират рецесия, нарастваща инфлация и катастрофална енергийна криза. Всички опити за диверсификация на енергийните и хранителните доставки се определят като безсмислени. Прогнозите са, че до края на есенния сезон Европа ще "изпълзи обратно" към Русия.

Санкциите не вредят на Русия и дори я правят по-силна

Обменните курсове на рублата се посочват като доказателство, че руската икономика е в подем. Според този разказ Русия лесно ще намери алтернативни пазари за своите стоки, например Китай или Индия. Получаването на плащания в алтернативни валути ще направи икономиката ѝ по-разнообразна и устойчива.

Икономиката на САЩ също страда; САЩ търсят начини да възстановят бизнеса си с Русия

Според този разказ САЩ водят двоен живот: от една страна, те се яйцеклетки на Европа, за да продължат със санкциите. От друга страна, САЩ са достатъчно прагматични, за да поддържат търговията с Русия. Фалшиви истории, "разкриващи" американски тайни преговори и търговски споразумения с Москва, циркулират из наблюдаваните медийни пейзажи. Тъй като американската икономика е подкопана от собствените ѝ санкции, тя иска да възстанови нормалните икономически отношения с Русия поради нарастващия залог на конкуренцията с Китай.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #11

    Ако санкциите не работеха, проруските медии и политици нямаше да ни заливат всекидневно с лъжеинформация колко санкциите не работят. рУсия нее велика сила. Икономиката и е една десета от тази на САЩ. Когато петрола летеше на горе и нямаше санкции, икономиката на рУсия беше като тази на Италия. Когато цените на петрола падат и в режим на санкции, икономикта на рУсия е колкото на 40 милиoнна Испания. Само претенциите и злините които причиняват северноазитаските варвари са велики.

  2. bez_ime
    #10

    Кремльовците газ пикаят...

  3. В и К
    #9
    Отговор на коментар #5

    Тъй като нацистката путинска държава ни е обявила за враг, ние няма как да сме неутрални. Кремълските бункерни вредители и техните радиоточки трябва да бъдат отблъсквани, изхвърляни и заглушавани докато путинските мародери не се махнат от окупираните от тях територии в Украйна, Грузия и Молдова до един!

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8
  5. Свобода на Словото
    #7

    Пропааганда??? Моля ви погледнете статията за "Метаморфозата" на пРезидента. Системно Модераторът ми трие мнението в отговор на друг коментар, който ме предизвиква и отправя фалшиви обвинения, но правото ми на отговор е отнето, до 5 минути и ми трият един и същ коментар, редактиран максимално, автоцензура, и пак го трие, без ЦИНИЗМИ, само заради МНЕНИЕТО!

  6. Milanova Magda
    #6

    Дайте нещо и за западната пропаганда и ни оставете ние да си правим изводите.

  7. Александър Задунайский
    #5

    То и 20% от статиите в България са провашингтонска дезинформация и пропаганда, ама кой ти брои?.. Всъщност, на медиите, захранвани с тлъсти, мазни пачки от "Америка за България", само 20% от статиите са неутрални, а всички останали са провашингтонска дезинформация и пропаганда, но нали... това е правилна дезинформация и пропаганда )))

  8. В и К
    #4

    Кремълските бункерни вредители трябва да се сблъскат с подобаваща доза категорична путинофобия, която да ги накара да се приберат обратно в дупките си и да не се подават повече оттам. Отделно на руския многострадален търпелив народ трябва да му стане ясно че е ръководен от некадърници, които вместо да управляват, го тъпчат, грабят и превръщат съседните им държави в смъртни врагове.

  9. beyond_the_frame
    #3

    Според финансови анализатори, при продължаваща война в Украйна и затягане на санкциите, финансовите средства на русия ще стигнат за още 18 месеца, преди държавата да изпадне в несъстоятелност (фалит).

  10. Мнение
    #2

    Много ясно. Всичко което не изнася на Ристо, женерал Наско, Мирчев и Цонева е плод на руско влияние. Както виждаш кремълска пропаганда има, но соросоидна няма. Смях. Ще ги потърпим още малко. На изборите народът ще ги изрита като кучета

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.