Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономическият ръст се забави, има изгледи да се ускори тази година

15 коментара
Икономическият ръст се забави, има изгледи да се ускори тази година

Икономическият растеж в България се забави миналата година и се очаква да бъде около 5.5% спрямо 6.1% година по-рано. Това показват предварителните данни от проучването на Центъра за икономическо развитие (ЦИР) за икономиката на страната през миналата година. Данните бяха представени от съпредседателите на центъра Александър Божков и Георги Прохаски във вторник. Те оповестиха основните изводи в поредния годишен доклад на ЦИР за развитието на българската икономика.

Забавянето в темпа на икономическия растеж се дължи основно на влошаващото се състояние на аграрния сектор, смятат авторите на доклада. Според тях обаче ръстът през 2008 г. ще се ускори отново главно заради растежа в промишлеността, който миналата година е бил 9%, а през 2006 г. - 6.5%. През годината се очаква влияние да окаже и навлизането на парите от еврофондовете в икономиката, коментира Георги Прохазки. Според него ще се подобри и състоянието на селското стопанство.

Според Александър Божков проблемът с високия дефицит по текущата сметка, който тревожи много икономисти, не е толкова сериозен. “Никой не е доказал, че големият дефицит е пагубен за икономиката”, заяви той. Божков допълни, че икономиката ни не се е сринала от голямото отрицателно търговско салдо. Той смята, че проблемът е в износа на стоки с малка добавена стойност - “ток и ламарина”. Бързото забогатяване не се достига при такъв износ, обясни той.

Георги Прохаски отчете като положителен факта, че се увеличава вносът на инвестиционни стоки, което ще даде тласък на производството и износа. Той напомни, че дефицитът по текущата сметка миналата година е бил покрит от преките между инвестиции, които са достигнали 5.5 млрд. евро.

Икономистите от ЦИР смятат, че финансовата криза, разтърсила фондовите борси по света, няма да има особено отражение върху икономиката на България. “Доскоро смятахме, че икономиката на страната се развива относително самостоятелно, проблемите на Българската фондова борса показаха, че разколебаването на инвеститорите в световен мащаб се отразява и у нас”, каза Прохаски, според когото през тази година това влияние върху нашия бизнес едва ли ще е решаващо.

Анализаторите в центъра очакват успокояване на инфлацията, която в края на годината ще е два пъти по-ниска от миналогодишната. 2007 г. завърши с 12.5% инфлация, което предизвика загриженост в ЕК.

Езин от най-сериозните проблеми, пред които се изправя икономиката ни, е ниската производителност, съчетана с липсата на работна ръка. Това естествено води до увеличаване на заплащането. За да отговори на това предизвикателство, всеки предприемач трябва да вземе бързи мерки за преструктуриране и модернизация на бизнеса си. В противен случай той ще отпадне от пазара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. фактор -Х
    #15

    Производителността на труда на работната ръка не зависи само от трудовите усилия на работната ръка. Рентабилността на производителността на трудовите усилия на работната ръка не зависи само от обема на производителността на работната ръка. Е ли вярно твърдението, че усилията на почиващата си ръка, да повишава непрекъснато ръста на своята производителност на труда, водят и до повишаване на ръста на обема на общия за двете ръце капиталово-производствен ресурс?

  2. икономист
    #14

    Дефицитът по текущата сметка показва отчайващата неконкурентност на страната ни. И че живеем все повече от кредити, които един ден ще се връщат.Така че стига са ни замазвали очите местните пишман спецове. Хората отвън ни предупреждават.

  3. Томов
    #13

    Той също е основен фактор за ниската производителност и липсата на работна ръка. Ако един мениджър екадърен, той ще намери качествена работна ръка, ще стимулира хората да работят и ще ги задържи възможно най-дълго на работа. За съжаление в България мениджърите са или бивши кадри на БКП, или бивши мутри, или хора, които и понятие си нямат от мениджмънт. Само в чуждите компании, които работят тук имат някаква идея как се работи, но и там експлоатирането на хората е нечовешко. Взимаш 2000 лв заплата, но работиш по 14 часа на ден, плъс събота. Струва ли си?

  4. Anon
    #12

    ?

  5. национал
    #11

    Недостигът на работна ръка е частично и резултат от поведението на работодателите. Има твърде много алчни и безотговорни селяндури, които си търсят роби, а не работници. Никой да не се залъгва, че десетте хиляди египтяни, турци или други ще му работят за без пари. Те ще използват случая да влязат в ЕС и ще избягат. Наложително е и обучение на работодателите как да се държат ДОБРЕ с работниците. Стимулите за работниците не включват само заплащане. А да не говорим, че работата ръка от чужбина ще иска

  6. СССРейчо
    #10

    Александър БОЖКОВ е слуга на мафиоти и далавераджии.

  7. балтофф
    #9

    работната ръка? и за двете са виновни българските чорбаджии. те са готови да дават пари за мерцедеси, беемвета, поршета и курви, но не и за високопроизводителни машини и квалифицирани работници. един милион млади, българи гласуваха с краката си срещу българските изедници и подгъзуващите им правителства и заминаха за държави, в които човешкия живот се уважава повече. сега масларова се присетила да вкарва евтина работна ръка от чужбина. само че гастарбайтерите като дойдат в българия ще останат завинаги в нея.

  8. 800 godini
    #8

    Da vi otkrehna, ima mnogo amerikanci, koito iskat da emigrirat v Bulgaria, no se plashat ot Maslarova

  9. Космополит
    #7

    Точният израз следва да бъде "800 000 българи се оказаха неспособни да се приспособят към условия, в които се изисква преквалифициране, адаптивност и инициатива и заминаха за по-богати държави, където и некадърниците могат да си платят основните сметки".

  10. Bezkompromisen
    #6

    НЕ.В БГ И ПРОФЕСОР В УНИВЕРСИТЕТ НЕ МОЖЕ ДА СИ ПЛАТИ СМЕТКИТЕ.КАКВО ДА СЕ ПРЕКВАЛИФИРАТ?НИМА ПРОФЕСОРЪТ СЕ НУЖДАЕ ОТ ПРЕКВАЛИФИРАНЕ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.