Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономическият ръст за 2018 г. се забави чувствително до едва 3.1%

Реалността е много под очакването на правителството за 3.9%

4 коментара
Икономическият ръст за 2018 г. се забави чувствително до едва 3.1%

Икономическият растеж у нас за 2018 г. е много под очакванията – едва 3.1%, става ясно от предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ).

Първоначално, в края на 2017 г., правителството бе заложило растеж на БВП от 3.9% за 2018 г. При преразглеждане на данните преди Нова година прогнозата се сви на 3.6%, но и тя се оказа нереалистична.

Преди месец Европейската комисия даде по-реалистична оценка – за ръст от 3.2%. Според справката на Брюксел при такъв резултат България би се наредила на 12-а позиция по растеж в ЕС през 2018 г.

Страната отчита сравнително приличен растеж от 2015 г. насам, когато той бе 3.6%. През 2016 г. се стигна до своеобразен пик за родните условия – 3.9%, който така и не бе надминат, въпреки официалната прогноза за 4% през 2017 г. Тогава финансовият министър Владислав Горанов обяви, че икономиката върви към прегряване, но още не се налагало да се преминава към курс на охлаждане.

Подобна политика на охлаждане не се и наложи, защото икономиката сама започна да се забавя. В крайна сметка привидяните от Горанов и премиера Бойко Борисов 4 процента за 2017 г. не се сбъднаха, а официално бяха отчетени 3.8%, които през 2018 г. падат по-рязко до 3.1%.

За 2019 г. правителството официално заложи растеж от 3.7%, което е близко до прогнозата на ЕК за възстановяване до 3.6%.

Според Еврокомисията причината за намалелия растеж у нас през 2018 г. е спадът в износа като за някои европейски страни, така и за Турция. Експертите в Брюксел твърдят, че, за разлика от износа, състоянието на вътрешното търсене е по-добро главно заради ръста на заплатите и усвояването на еврофондовете.

Предвид растящите поръчки, може да се смята, че в следващите месеци ръстът на БВП ще се възстанови. Вътрешното търсене, което бе основният двигател на растежа през 2018 г., ще продължи да дърпа напред икономиката и през 2019 г. и 2020 г., твърдят още експертите от Брюксел.

През 2018 г. БВП е достигнал номинален стойностен обем от 107.9 млрд. лв., сочат предварителните данни на НСИ. Въпреки че дори официалната прогноза на кабинета е тази година БВП да достигне 116 млрд. лв., в края на февруари премиерът Бойко Борисов се зарече, че "тази година ще финишираме с над 120 млрд. лв. БВП".

Преизчислен в евро, БВП за 2018 г. е съответно 55.18 млрд. евро, като на човек от населението се падат 7 829 евро.

Индустрията създава 27.4 на сто от добавената стойност на икономиката, услугите - 68.4 на сто, а аграрният сектор - 4.2 на сто.

Специално през четвъртото тримесечие на 2018 г. растежът е бил 3.2% в сравнение със същия период на 2017 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    На всички заинтересовани предлагам да гледат клиповете: "Ето как се сглобяват таблети в Китай" и "Как се прави сладолед в Тайланд". Какво пречи да го направим по-добре и да получим по-голяма принадена стойност?!

  2. Филка Русофилка
    #3

    Ревизиран е растежът на 3-то трим. надолу - 2,7%. След обичайната ревизия на чуждестранните инвестиции нагоре, ще се окаже, че растежът на БВП е по-висок, но това ще стане ясно след 1-2 години. Е, растежът на БВП на Медведев е 2 пъти по-нисък от нашия, но това малко ни грее. Нашите критерии са по-високи, защото възможностите ни са по-големи. :)

  3. Лесно е с проценти като си на дъното. А представете си ако нямаше субсидии от ЕС какво се случваше с бизнеса

  4. [email protected]
    #1

    Ама напишете и прогнозните растежи на останалите страни от ЕС,колко са били миналата година,и колко са сега? Защото да пишете за България каква е била прогнозата,и че е спаднала,а да не пишете че това се отнася за целия ЕС,е малка скромна манипулация,ала ДБ("автентични")!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.