Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономии от мерките за безопасност увеличили трудовите злополуки у нас

2 коментара

Заради икономии от мерки за безопасност на работното място, трудовите злополуки през тази година са се увеличили, обяви председателят на Балканския институт по труда и социалната политика (БИТСП) Иван Нейков в понеделник. За първото тримесечие на 2010 г. трудовите злополуки в България са нараснали с 13% спрямо първото тримесечие на 2009 г. Ако през първото тримесечие на 2009 г. броят на трудовите злополуки е бил 784, то за същия период на тази година те са 864.

“Една от причините за увеличаване на трудовите злополуки през тримесечието на тази година е намаляването на разходите за безопасни условия на труд, които правят работодателите в стремежа си да се задържат на пазара“, коментира Нейков. Той заяви, че влияние оказва и поемането на поръчки от работодателите, които не отговарят на капацитета на работниците и служителите. Това води до свръхнатоварване, умора и пренебрегване на безопасността на труда, добави той.

Данни на Европейската агенция по безопасност и здраве при работа сочат, че на всеки 3.5 минути в ЕС умира човек заради трудови злополуки или професионални заболявания.

Мъжете претърпяват повече инциденти от жените, младите работници са по-застрашени от възрастните, но при възрастните по-често завършват с фатален край. Най-много злополуки се случват в малките и средните предприятия, а в България най-много предприятия са с до 10 работника.

В България всяка година при трудови злополуки загиват между 100 и 120 души

Проучвания сочат, че заради недобри условия на работното място при определени професии се развиват професионални заболявания, които са предотвратими. Увреждане на опорно-двигателния апарат, стрес и умора на зрението са най-честите здравословни проблеми, които имат шивачките. “Болките в гърба, които имат почти всички шивачки, означава, че работното им място не е пригодено за дейността“, коментира Нейков.

Най-често срещаното професионално заболяване при учителите пък е невъзстановимото намаление на слуха.

Изследване на условията на труд на хората, ангажирани с почистване сочи, че те също са подложени на сериозни рискове, отбеляза Нейков. Най-често рисковете са свързани с падания при почистване с вода или мускулно-скелетни увреждания от изпълнението на повтарящи се задачи с ръчни инструменти.

Сред изводите от изследването са, че почистването на помещения трябва да се извършва през работния ден, а не рано сутрин, късно вечер или нощем, каквато е широко разпространената практика. Това би съкратило времето за помощ на работника при злополука, заради наличието на хора наблизо.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. браво!
    #2

    Чудесна статия!Обаче къде са независимите интитуций, които да проверяват безпристрастно за оценката на риска на работното място?Защо се действа само по сигнали, а не по план?

  2. Ето им сигнал :
    #1

    В ЕРП дето УЖ ги проверявали се сливат отдели по техническа безопасност с ДРУГИ .Намалят рязко хора и цели служби пряко свързани с безопасност на труда и то освен тези по ТБ.Не знам да има нещо по ценно от човешкия живот, и то на хора в трудоспособна възраст които стават все по малко. На година от 100 на 50 човека да се намалят злополуките е безценно !!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.