Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономиката не е в наркотична зависимост от еврофондовете според Томислав Дончев

Очертава се загуба на около 250 млн. евро за стария програмен период 2007-2013 г.

3 коментара
Икономиката не е в наркотична зависимост от еврофондовете според Томислав Дончев

Европейските фондове са ускорител на растежа, но българската икономиката не е в наркотична зависимост от тях. Това каза вицепремиерът по еврофондовете и икономическата политика Томислав Дончев пред радио "Дарик".

Той се аргументира с факта, че дори в силна година парите от Европа са не повече от 4% от брутният вътрешен продукт на страната.

Попитан защо със собствените пари България не успява да постигне съизмерим ефект с този от европейските средства, Дончев отговори, че това показва колко полезни са инвестициите, фокусирани в определени сектори.

Освен това голяма част от бюджета сe използвала за неинвестиционни разходи като социални плащания, заплати и други, които не създават добавена стойност и не генерират растеж.

"Само инвестиционните разходи имат такъв потенциал. Еврофондовете се вкарват основно в инфраструктура, не само пътна, а от всякакъв тип. Социална политика, но не социални плащания, а в подобряване на работата на администрациите, образование, затова ефектът е толкова силен", коментира Дончев.

Към момента плащанията по оперативните програми, финансирани от европейските фондове за изминалия програмен период, възлизат на 7.35 млрд. евро при бюджет от 7.9 млрд. евро.

"Реално остават за плащане около 500 млн. евро", каза Дончев. Според него би било добре, ако страната успее да покрие поне половината от сумата.

Това означава, че планираната загуба за периода 2007 – 2013 г. ще бъде само около 250 млн. евро, което е значително по-добър резултат спрямо предприсъденителните програми ИСПА и ФАР, по които страната ни загуби двойно повече средства.

Програмният период теоретично започва на 1 януари 2007 г. и се води до края на 2013 г. Финансовото му изпълнение обаче приключва на 31 декември 2015 г.

Дончев не скри, че България до голяма степен е закъсняла с усвояването на средствата от оперативните програми през първия си програмен период в ЕС. Според него това може да се приеме за нормално, предвид факта, че страната ни е била нова членка на Евросъюза.

Дончев отбеляза, че бюджетът на ЕС за 2014-2020 г. е орязан спрямо предходния период и страната ни е една от малкото, които получават повече средства.

Реално обаче България изостава с усвояването на средствата и през настоящия програмен период. Въпреки че вече са минали две години реално страната ни има плащания за не повече от 200 млн. лв. и то само по една единствена програма "Човешки ресурси".

В същото време в началото на годината Дончев обяви амбициозната задача да бъдат усвоени около 1 млрд. лв., на база на подадените данни от управляващите органи по оперативните програми.

Сега обаче се оказва, че инфраструктурните проекти отново ще се финансират авансово от държавния бюджет преди да дойдат парите от Брюксел.

България е получила пет пъти повече средства, отколкото е внесла в бюджета на ЕС, отбеляза Томислав Дончев по повод твърдения, че страната ни като цяло губи от членството си в ЕС заради вноската към европейския бюджет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Според "Анализ на потенциала за растеж на секторите от реалната икономика в България" водещи сектори за привличане на инвестиции са: електроника, електрротехника, ИКТ, аутсорсинг, земеделие и храни, транспортно оборудване и машиностроене, здравеопазване и фармация, химическа промишленост. Вместо да се дискутират измислени теми по БНТ и БТВ, чрез "разгласяване на проблематиката с форуми и кръгли маси за специалисти" трябва да се намерят онези фокусни точки, които да определят как най-добре да стане това в близко бъдеще.

  2. ?Бивш Негър
    #2

    Бивш негър
    Туй, дека са го галИли по тиквата си е направо за Нобелова по литература... Всички сайтове тръбят този най-важен резултат от срещата с "началника" Му, сякаш трябва да се гордеем с тази войнстваща простотия. А трябва да ни е срам от вербалния недостиг на европействащата мутра, от интелектуалния ужас, когато малък човек получи голяма власт. Все съм виждал суета и свръх-его, но този води хорото с обиколки напред... Популистките му приказки и жестове, просторечието и селяндурството, наглото

  3. Бивши комунисти НЯМА!
    #1

    Не икономиката, а цялата програма на герб е в зависимост от парите в ЕС - ако имаше предизборни дебати както едно време какво щяха да кажат - ще увеличим данъците и ще измислим нови, ще плащате най-скъп бензин, ще замажем КТБ с вложители вместо кредитори, ще строим нискокачествени магистрали с пари от ЕС с цел да има повече ремонти занапред, санирането ще е с дефекти, ще се борим да няма съдебна реформа симулирайки такава чрез медиите ни и ще сложим отново турчин за министър на българската култура, че да ви затъпяваме и занапред, а 160 милиона субсидии ще има благодарение на редактирания вот, така че може и да не гласувате. За такава програма кой би гласувал?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.