Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономиката ни бавно връща конкурентността си, теглена от ЕС

3 коментара
Икономиката ни бавно връща конкурентността си, теглена от ЕС

През 2018 г. България се изкачва с едно място в годишника на световната конкурентоспособност на швейцарския Институт за развитие на управлението (IMD), продължавайки възстановяването си бавно и теглена от Европейския съюз, съобщиха от Центъра за изследване на демокрацията, партньор на IMD.

Така страната ни заема 48-мо място в класацията, включваща 63 държави, което е подобрение със седем позиции спрямо 2015 г., но влошаване спрямо постигнатото през 2009 г. 38-мо място.

Реално дългосрочните фактори на конкурентоспособност на българската икономика остават устойчиво ниски, което прави вероятността за пробив в близките години много малка, без съществена корекция в политиките на българските правителствени и бизнес лидери, посочват двата института.

Като предизвикателства пред българската икономика за 2018 г. те посочват:

- Подобряването на ефективността на съдебната власт и публичната администрация.
- Пренасочване на повече квалифицирана работна ръка от публичния към частния сектор.
- Насочване на повече финансиране от ЕС към професионално образование.
- Приоритизиране на развитието на националната система за иновации в законов, както и в бюджетен аспект.
- Завишаване на прозрачността и европейската интеграция в българската енергийна система.

В анализа за състоянието на икономиката се посочва продължавания проблем на бизнеса с изтичането на мозъци. "За четвърта поредна година данните за общата и младежката безработица бележат понижение, като важна причина остава напускането на страната от много млади хора. Това, в комбинация с ниското равнище на заплащане в сравнение с Европа, в повечето сектори продължава да създава предпоставки за изтичане на квалифицирани кадри зад граница и увеличение на дела на скритата икономика в България", пише в оценката за страната ни.

Пречки пред бизнеса създават и тежестта от спазването на регулациите и липсата на одитна култура и добри счетоводни практики. Това още веднъж потвърждава нуждата от увеличаване на международния опит, адаптивността и гъвкавостта на българските фирми, анализират експертите.

Положително за страната ни е, че се нарежда сред водещите места по инвестиции в телекомуникациите, комуникационни технологии и дигитални умения, което показва потенциала за развитие на таланти и високо обучени кадри, при наличие на необходимите политики, добро управление и инфраструктура, посочва се още в съобщението на Центъра за изследване на демокрацията у нас.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Проблемът с изтичането на мозъци в Япония е решен много интелигентно. На работниците се предлагат доживотна трудова реализация, като работникът може да заема различни длъжности. В големите компании се осигурява общежитие с по-нисък наем, детска градина, спортни съоръжения. Една компания се развива на кланов принцип, като йерархията е строго регламентирана и има ясни правила в нея. Не всичко е пари и заплати.

  2. В и К
    #2
  3. теглена-да! Но и зисмуквана! Според доклад на МВФ, цитиран от БНР днес, един от всеки 12 източноевропейци е мигрирал през 2017! Този процес означава изличаване на цели държави. Не за година, но за 10-12! И сега 3/5 от работещите българи работят в чужбина!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.