Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономиката се задъхва и руснаците вече изпитват затруднения

10 коментара

Александър Шалин кара колело до работа, пазарува в местните хранителни магазини и модата не го интересува особено. 37-годишният мениджър би трябвало да устоява на рецесия, но дори и той изпитва затруднения заради забавящата се руска икономика.

За да избяга от "ужасното" време във втория по големина руски град Санкт Петербург, Шалин пътува в чужбина колкото може по-често, но сега, откакто рублата поевтиня с почти 30 % спрямо долара, е започнал да "проверява по три пъти" дали може да си го позволи.

Шалин е един от многото руснаци, чийто живот е започнал да се променя в резултат на съчетаването на западните санкции, наложени заради кризата в Украйна и изразяващи се в забрана за внос на някои храни, и от поевтиняването на петрола, отразяващо се отрицателно на и без това отслабената икономика. Това кара курсът на рублата да спада, а цените да се повишават.

Няма особена паника в големите градове и, както казва Шалин, няма страхове, че чиновниците ще гладуват. Все повече руснаци обаче отлагат скъпите покупки, преправяйки плановете си за пътуване и насочвайки се към евтините хранителни магазини, за да преживеят още много месеци в условията на санкции.

Не мисля, че спадът на рублата наистина ще засегне всекидневието ми - няма да започна да гладувам или да ходя пеш до работа, но изглежда забавленията ще намалеят, казва Шалин. Той работи в интернет компания и уточнява, че според него забавленията са пътуванията и купуването на нови, високотехнологични телефони.

При проучване на общественото мнение, публикувано тази седмица, 61% от запитаните посочват, че очакват жизненият им стандарт да се понижи и предвиждат икономическа криза в близко бъдеще. Според анкетата 56 % са на мнение, че основната причина за това е политиката на Москва в Украйна - анексирането на Крим през март и подкрепата за
сепаратистите в източните части на Украйна.

САЩ и ЕС въведоха визови забрани и замразиха активите на някои бизнесмени, като също така наложиха санкции на някои компании и банки, опитвайки се да убедят президента Владимир Путин да промени посоката на политиката си.

Ответните руски санкции, засягащи вноса на млечни продукти, месо, зеленчуците и плодовете от западни страни повишиха цените на храните, удряйки потребителите по най-болното място - джобовете им.

Макар забраната да не се харесва на поне 90 % от потребителите, Михаил Аншаков, ръководител на Организацията за защита на потребителите, посочва, че повечето са склонни да се примирят, за да подкрепят Русия при най-сериозната ѝ конфронтация със Запада след Студената война.

Според проучването на Levada, направено в края на миналия месец, 73% от руснаците все още подкрепят забраната за вноса спрямо 78 % през август. Според друга анкета, публикувана в понеделник, 86 % все още подкрепят обединението между Русия и Крим.

Оцеляване в кризата

Шалин отбеляза, че сметката му за храни се е увеличила с около 25% от пролетта, а много руснаци са се ориентирали към евтини хранителни магазини или са намалили покупките си.

Федералната статистическа служба съобщи, че годишната инфлация е надхвърлила 8 % през октомври, а цените на храните са се увеличили с 11,5 %. Някои продукти са поскъпнали по-бързо; месото и пилешкото са скочили с 18,2 %, а млякото и млечните продукти са поскъпнали с над 15 процента.

Руските вериги хипермаркети губят клиенти както през 2008 година, когато настъпи световната финансова криза. Кварталните евтини магазини печелят.

"Хората пазаруват по-често в по-малки магазини и купуват по-малко неща," посочи в края на миналия месец Тони Махър, главен изпълнителен директор на веригата хипермаркети O'Key. Той направи тази оценка, когато компанията намали прогнозата си за приходите за 2014 година.

Купувачите се обръщат и към руските продукти, които според руския софтуерен инженер Дмитрий Клековкин, "не са лоши, всъщност са много по-вкусни." "Вероятно цената на тези продукти е нараснала, но като цяло все още харчим същите пари за хранителни продукти," посочи той, определяйки семейните разходи на около 15 000 рубли (325 долара) месечно.

Преследването на изгодни сделки може да помогне на руската евтина, но често осмивана кола Лада, която за разлика от нейните водещи чуждестранни конкуренти отчете увеличение на продажбите през октомври от почти един процент на годишна основа.

Като цяло обаче руските потребители отлагат големите покупки поне засега, отлагат екзотичните почивки като Турция, Египет и Тайланд без много много да се оплакват, макар че това може да се промени, след като реалните заплати спаднаха миналия месец за първи път тази година.

"Някак си всичко е наред. Приходите нарастват и аз действително не анализирам разходите," отбелязва Артур Трофимов,който живее в руския Далечен изток. "А що се отнася до скъпите продукти, ами какво толкова?", отбеляза той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stanimir Petrov
    #10

    Липсата на отговор съчетана с отрицателен вот пак си е в някаква степен отговор. В смисъл: "Кофти ми е, че пак ме затапиха".

  2. Stanimir Petrov
    #9
  3. velko
    #8

    АРойтерс-Друго яче не може и да бъде,независимо, че плътно до нея са страните от ШОС,БРИКС,югоисточна Азиа,централна и латинска Америка и много други.

  4. Българофил
    #7

    Когато започнете да ядете ракети и калашници белким ви дойде акъла!

  5. Ало другари само няколко въпросчета! До Stanimir Petrov Горбачов и Елцин си унищожавали държавата. А какво прави Путлер? Не разпродава ли природните ресурси!? До Pilgrim С какво е виновна ЕС, че 25г. след прехода и 13г. след Иван Костов България продължава да е управлявана от мафията на ДС!? От къде да дойде процъфтяването на икономиката и благоденствието !? От небето !? До слънчо Направо се просълзих, като прочетох бисерите ти. Какво ще правим ако руските олигарси се насочат към Китай, Индия, Иран и ще се отчуждаваме!? Ще си отдъхнем от "безкористната" им любов!? ;-)

  6. Stanimir Petrov
    #5
  7. Евроатлант
    #4

    Мястото на Русия е в Обединена Европа. Ресурсите- за европейците, огромният руски пазар-също. Инак- уви, ще се насочат към Китай, Индия, Иран и ще се отчуждаваме, ще си пречим и ще се мразим. А това е много лошо, всъщност-това желаят янките, врагове на Европа, несъвместими културно и морално с нея.

  8. Стоян Петров
    #3

    Някой не могат да живеят без да имат врагове.Не търсете врага там където не е.Свободните са също врагове за някой. Зависи от гледната точка.

  9. Pilgrim
    #2

    А БГ след 7год. ЕС членство и 15г. в нато икономиката и благоденствието процъфтява, както и банките ни като пирамиди на които и уса мафията от 1930те. ще ни завиди.

  10. Stanimir Petrov
    #1

    Който е готов да отстъпва пред врага си за да няма трудни моменти, в края на краищата просто ще изгуби държавата си. САЩ и Англия няма да се спрат пред нищо докато не видят Русия разпарчетосана, със занемарена армия, с демографска катастрофа, със заграбени природни ресурси и с продажно, престъпно управление като това на Елцин. Кога Западът имаше добри отношения с Русия? Когато я управляваха Горбачов и Елцин, защото си унищожаваха държавата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.