Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономиката забави растежа си, дефлацията продължава

Индексът на потребителските стоки е намалял заради поевтиняването на горивата и транспорта

1 коментар
Икономиката забави растежа си, дефлацията продължава

Българската икономика забавя темпа си на растеж през четвъртото тримесечие на 2014 г. заради отрицателното външнотърговско салдо и дефлацията. Брутният вътрешен продукт през октомври-декември на миналата година е нараснал с 0.3% спрямо предходното тримесечие и с 1.2 на сто на годишна база, показват експресните данни на Националния статистически институт (НСИ). За сравнение през третото тримесечие увеличението беше 0.4% на тримесечна и 1.5% на годишна база.

Данните за последните три месеца на 2014 г. обаче може да бъдат ревизирани от НСИ през март. Експресната оценка е, че през периода в номинално изражение БВП възлиза на 22.56 млрд. лв. по текущи цени при неревизирани 21.46 млрд. лв. за същия период година по-рано. Това е ръст от 100 млн. лв. В сравнение с третото тримесечие, когато БВП по текущи цени бе 22.41 млрд. лв., номиналният прираст е в размер на 150 млн. лв.

Най-голям дял в БВП има крайното потребление. То представлява 82.4% или 18.59 млрд. лв. Крайното потребление нараства с 0.9% на тримесечна база и с 1.2% на годишна. Инвестициите в основен капитал и запасите на компаниите са 5.3 млрд. лв. (23.5% от БВП). Те се увеличават с 0.3% спрямо третото тримесечие и с 3.1 на сто за година, като забавят темпото в сравнение с предходните тримесечия на годината.

Все още не са обявени годишните данни за БВП за миналата година. Прогнозата на Европейската комисия е, че икономиката ни ще нарасне с 1.4 на сто. За тази година от Брюксел очакват ръст на БВП от 0.8%. Прогнозата обаче може да бъде ревизирана в последващи оценки на комисията.

Дефлация от 0.4% през януари

В същото време дефлацията ще продължи да е препятствие пред ръста на икономиката поне в началото на годината. В петък НСИ обяви, че за първия месец на 2015 г. индексът на потребителските цени е намалял с 0.4% в сравнение с декември 2014 г. Годишната инфлация (спрямо януари 2014 г.) е -1%. За последните 12 месеца (февруари 2014 г. - януари 2015 г.) средното ниво на инфлацията също е отрицателно число - минус 1.3 на сто. През декември НСИ отчете, че цените на основните стоки остават без промяна.

Връщането към дефлацията през януари се дължи основно на поевтиняване на транспортните разходи - на горивата (-10.9%), самолетните билети (-12%), както и на по-ниските цени на горивата за битови нужди (-11%), на дрехите (-2.5%) и обувките (-3.6%). В началото на годината цените на горивата тръгнаха надолу, повлечени от евтиния петрол в световен мащаб. Според данните на НСИ стойността на дизела е била с 10.9% по-ниска в сравнение с декември, на бензина А 95 - с 13.1%, на бензина А 98 - с 12.3%, на газта - с 3.3%, а на метана - с 2.6%

Дрехите и обувките традиционно са с по-ниски цени през януари, тъй като тогава започват следпразничите намаления и разпродажбата на зимните колекции.

Повечето хранителни стоки запазват стойността си или поскъпват леко. Като цяло инфлацията при храните и напитките е 0.8% спрямо декември. Най-много през първия месец на годината са се повишили цените на зеленчуците - с 6.3 на сто. Поевтинели са хлябът, свинското, малотрайните колбаси, млякото, яйцата, олиото плодовете. Увеличили са се цените на ориза, каймата, сиренето и кашкавала, маслото и маргарина, захарта, кафето, безалкохолните напитки.

Поскъпнали са още централното газоснабдяване, малките електрически домакински уреди, хотелите и ресторантите, фризьорските услуги, козметиката. Малко по-евтини са били лекарствата, но леко са се увеличили цените на лекарските услуги.

На фона на дефлацията с 0.4% са се увеличили цените на стоките от малката кошница, в която се следят разходите за продукти от първа необходимост на най-бедните домакинства. Поскъпнали с 0.9% са хранителните стоки, поевтинели с 0.4 на сто са нехранителните продукти, а цените на услугите остават на равнището от декември.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #1

    За „забавяне на растежа” не може да се говори, докато не излязат след 1 мес. данните за реалния растеж през 4-то трим. 2014. Цитираният растеж 1,2% не е реалният на БВП, а т.н. „сезонно”, а всъщност „календарно” из-по-за-гладеният. Пълна глупотевина е манипулирането на данните на тримесечия от един и същи сезон, а глупотевина на квадрат е меренето броя работни дни в тримесечията и натаманяването по тях на БВП. Напр, „сезонно”/”календарно” изгладените растежи на 1-во/2-ро/3-то трим. 2014 са 1,5%/1,8%/1,5%, а реалните растежи са 1,1%/2,1%/1,9%. 4-то трим. няма да 1,2%, а повече от 3-то.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.