Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Икономист" за България: "Не на Орешарски! Не на олигархията"

Експертен кабинет е най-добрата надежда за страната

27 коментара
"Икономист" за България: "Не на Орешарски! Не на олигархията"

"На повечето българи изглежда им е втръснало от цялата политическа класа, включително дискредитираната партия ГЕРБ на бившия министър-председател Бойко Борисов и сегашното правителство на социалистите. Нови избори обаче няма да решат въпроса. Най-добрата надежда за България е технократско правителство, което да реформира съдебната система, да промени изборния кодекс, да се бори с организираната престъпност и корупцията и да сложи край на непрозрачните управленски действия, така че в политиката да бъдат привлечени млади, неопетнени и талантливи хора". Това пише британският седмичник "Икономист" в новия си брой. Статията е под заглавие Noresharski! Noligarchy! (Не на Орешарски! Не на олигархията!), заимствано от плакат на протестиращите в София, и подзаглавие "Новото правителство едва ли ще изтрае дълго".

Орешарски изглежда върви в обратната посока. Той бе принуден да уволни новия заместник-министър на вътрешните работи часове след назначаването му заради предполагаеми връзки в миналото с организираната престъпност. В статията се припомня, че премиерът оттегли и номинацията на Калин Тихолов за министър заради участието му в скандали със застрояване на Черноморието.

В началото на материала "Икономист" посочва, че всеки ден от три седмици насам десетки хиляди протестиращи излизат по улиците, настоявайки за повече прозрачност, по-малко корупция, ефективна борба с организираната престъпност и край на управлението на местните олигарси. Отново се отбелязва, че тези протести са различни от предишните прояви на гражданско недоволство и че събират "членове на младата, добре образована средна класа, която използва Фейсбук и Туитър и идва с бебешки колички и на велосипеди".

Група от около 60 интелектуалци, юристи, правозащитници и журналисти се присъединиха, като публикуваха в интернет "Харта за разграждане на плутократичния модел на българската държава.

Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията е цитиран да казва, че атмосферата му напомня повече на Нежната революция в Чехословакия преди над 20 години.

Протестите се различават от предишни граждански вълнения след падането на комунизма, в които участваха предимно бедни хора, протестиращи срещу високите сметки за битови услуги или минималната работна заплата.

Сегашните демонстрации привличат млади, образовани граждани от средната класа, които използват Фейсбук и Туитър и идват на протестите с детски колички и велосипеди.

Списанието припомня, че демонстрациите започнаха срещу назначаването на 32-годишния медиен магнат Делян Пеевски за ръководител на агенцията за национална сигурност.

Пеевски беше уволнен от предишното, водено от социалистите правителство и разследван по обвинения в корупция и рекет, които бяха отхвърлени. Той пряко не е собственик на никакви компании (майка му е официалният ръководител на огромна бизнес империя), но е всеизвестно, че контролира фирми, включително тиражни вестници, популярни телевизионни канали и новинарски сайтове.

Пеевски и неговите медии имат навика да променят тона си в зависимост от това кой е на власт.

След като фокусът на протестите се измести от неговото назначение към призиви за демокрация и върховенство на закона, министър-председателят Пламен Орешарски направи обратен завой. Той призна, че назначаването на Пеевски е било грешка.

Впоследствие парламентът отмени това решение. В по-нататъшен опит да успокои обществеността Орешарски въведе някои увеличения в държавните разходи и предприе мерки за намаляване на сметките за битови услуги.

Това не задоволява протестиращите и те призовават за оставката на цялото правителство и за промени в изборния кодекс, които биха позволили на по-малки партии да влязат в парламента.

На изборите на 12 май само четири партии успяха да преминат 4-процентовата бариера. Протестиращите се ползват с широка подкрепа - според социологическата агенция "Алфа рисърч" над 80 процента от българите казват, че ги поддържат.

Политологът Румяна Коларова прогнозира, че протестите ще доведат до предсрочни избори - ако не през есента, то напролет, когато трябва да има избори за Европейски парламент. Въпросът е дали протестиращите ще чакат дотогава, пише "Икономист" и отбелязва някои опасения, че протестите може да прераснат в насилие. Засега полицията действа сдържано, но някои се опасяват, че тя може да бъде провокирана.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #27

    Ген. Аугусто Пиночет: Нови хора в Народното събрание трябва, по-млади, компетентни и не корумпирани. Време е вече и за истинска левица в България, която да не бъде водена от синовете на ЦК на БКП. Има нужда от Българска Социалдемократическа Партия, с некомунистическо и немафьозно ръководство. Нова десница трябва също- Народен блок, в който да не участвуват снахите на ЦК на БКП- Пръмова, Михайлова-Нейнски и т.н. Големи промени трябва. Новата трябва да направи такова законодетелство, което да позволи

  2. Анонимен
    #26

    Оставка

  3. Анонимен
    #25

    "..министър-председателят Пламен Орешарски направи обратен завой. Той призна, че назначаването на Пеевски е било грешка." А с УМИСЪЛ ли беше т.н. ГРЕШКА ????????

  4. Анонимен
    #24

    На 4. Аз имам подобна достоверна история, но за Костов. Не мога да я разпространявам, за да не пострадат невинни.

  5. Анонимен
    #23

    22. вие четохте ли какво точно пише, или го давате както винаги на коментар просто за коментара. никъде не е давано акъл, както се опитвате за пореден път да манипулирате, а е описана ситуацията в българия, при това напълно реално, което и мен ме учудва. колкото до излизането от анонимност, трябва да ви кажа, че анонимността не е толкова страшна или зла. много по-страшно и зло е да си нелегитимен, каквито са днешните управляващи, пък макар и неанонимни, те нямат собствено лице, образ. за това, че тези никак не са личности ,а една партийна маса, няма нужда да говорим. ABTOP:

  6. Анонимен
    #22

    Ингилизите да не дават много акъл, а да отворят трудовия пазар. Има си европейски правила - свободно движение на хора и стоки. И понеже всички сме много *компетентни* по всички въпроси, хубаво е да предложим състав или кандидатури за технократско правителство. Аз предлагам в новото правителство да влязат 1-ви, 2-ри и 15-ти от този форум. 15-ти - правосъден министър, 2-ри - образователен министър и 1-ви - външен министър. Само, че трябва да излязат от анонимност, за тяхно съжаление.

  7. Анонимен
    #21

    Кабинета на Орешарски трябва да работи и изпълни поетите си ангажименти

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #20
  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #19
  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #18

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.