Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономисти предлагат повече пари от акцизи да отиват за здравеопазване

Между 30 и 544 млн. лв. годишно могат да се отделят за превенция и лечение

3 коментара
Икономисти предлагат повече пари от акцизи да отиват за здравеопазване

Целево да се заделят за здравеопазване 1%, 5% или 10% от постъпленията от акцизи върху тютюневите изделия, алхокола и горивата и с тях да се финансира лечението на заболявания, свързани с употребата на тези стоки. Това предлагат от Експертният клуб за икономика и политика (ЕКИП). Според икономистите това би повишило постъпленията в здравната сфера в период на криза, когото се очакват по-ниски приходи от здравни вноски заради по-висока безработица. В зависимост от избраната ставка и от това дали ще се правят отчисления и от трите групи акцизни стоки или само от тютюневите изделия и алкохола, в бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) биха могли да постъпват между 30.5 и 544 млн. лева годишно и да се разпределят пропорционално за извънболнична помощ, болници и лекарства.

Икономистът от ЕКИП Аркади Шарков коментира, че предстоят разговори с институциите за евентуалното включване на такъв елемент в бюджета за догодина. "Най-оптималният вариант е заделянето на 10% от акцизите върху трите групи стоки, защото всички те водят до вредни здравни последици. Приходите за здравната система ще са 544 млн. лева и ще се усетят, а в същото време ще се заделят само 10% от общите приходи от акциз", посочи той. Според ЕКИП мярката е разумна, защото е бюджетно-неутрална – не става въпрос за повишаване на данъци и осигуровки, а в същото време приходите от акцизи имат лесна събираемост и проста структура на администриране.

В интервю за Mediapool управителят на НЗОК проф. Петко Салчев вече даде сигнал, че догодина се очаква по-скромен ръст в бюджета на здравния фонд спрямо предходните години и ще бъде следван консервативен подход като извънболничната помощ, болниците, лекарствата, изследванията ще запазят финансирането си от тази година или ще получат леко увеличение.

Кризата като възможност

В анализа на икономистите се посочва, че въпреки умереното нарастване на бюджета за здравеопазване в последните няколко години се наблюдават редица проблеми с финансирането, особено когато става въпрос за доплащане от страна на пациентите. Около половината българи доплащат за здравеопазване в различни насоки, сред които лекарства, извънболнична и болнична помощ. "Икономическа криза ще създаде дефицити, в следствие на които може да се наложи нов подход в съфинансирането на здравната система. Рецесията може да бъде както проблем, така и възможност за изпробване на нови политики и начини за подпомагане на здравеопазването", смятат те.

Затова са на мнение, че заделянето на постъпления от акцизи за здраве ще осигури стабилност на здравния бюджет и достъп за българските пациенти до медицински услуги и лекарства във времена на икономическа рецесия.

Акцизи по предназначение

В момента 1% от бюджетните постъпления от акцизите върху тютюневите изделия и алкохола, се използват за финансиране на националните програми за ограничаване на употребата на тютюневи и свързани с тях изделия, злоупотребата с алкохол и наркотични вещества.

Предложението на ЕКИП е занапред да се заделят 1%, 5% или 10%, като предлагат различни варианти: единият е да се заделя само от акцизите върху тютюневи изделия и алкохол, а вторият включва и горивата, тъй като и от тях произтичат вредни последици за здравето поради замърсяването на въздуха. Идеята е постъпленията от акцизи да отиват в НЗОК за дейности по ограничаване, промоция, превенция и лечение на заболяванията, свързани с употребата на тези стоки. Става въпрос основно за превенция и лечение на заболявания като високо кръвно, болести на сърцето, онкологични заболявания, белодробни заболявания, цироза и др.

При избор за целево заделяне само от акцизи от тютюн и алкохол, за 2019 г. в най-добрият сценарий (10%) се очакват постъпления от 304.6 млн. лв за здравната система, а в най-лошия – 30 млн. (1%). При избор за целево заделяне от всички акцизи, постъпленията съответно са 544 млн. лв. (10%) или 54.4 млн. лв. (1%).

Предложението на ЕКИП е акцизните постъпления да се разпределят пропорционално между отделните пера спрямо техния дял в бюджета на НЗОК - 19% за извънболнична помощ, 52% за болнична помощ и 29% за лекарства, медицински изделия и диетични храни.

Така при отчисления и от трите групи стоки при най-ниската ставка от 1% бюджетът на НЗОК за 2020 г. е могъл да бъде допълнително субсидиран с 54.4 млн. лв., от които 10 млн. лв. за извънболнична помощ, 28.6 млн. лв. за болнична и 15 млн. лв. за лекарствени продукти. При максимална ставка от 10% биха се събрали допълнително 544 млн. лв., от които 99.6 млн. лв. за извънболнична помощ, 286 млн. лв. за болнична помощ и 158.3 млн. лв. за лекарства.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #3

    СБ-50 болници СТИГАТ на малка България. -Сега смао частните са над 399-.СБ-колкото повече болници-толккова качеството пада!

  2. bez_ime
    #2

    Как пък един икономист не предложи да останат повече пари в данъкоплатците като се намалят акцизите и да се облекчи живота на хората??? А най-свешни са тези, дето са си пришили етикет "либертарианци" и не спират да дават глупави идеи.

  3. Alpha Omega
    #1

    Същият подход и при таксите за паркиране. Да се изграждат паркинги а не да се използват като приход в общините.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам