Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономистите в спор влиза ли глобалната икономика в нова криза

Съмнения кое се отрази по-силно на пазарите – рейтингът на САЩ или евродълговете

0 коментара

Американски и британски икономически експерти не са единодушни колко е надеждна американската икономика, след като агенция "Стандард енд Пуърс" понижи рейтинга на САЩ. Те обаче смятат, че по-големият проблем за пазарите е стабилността на еврозоната.

Пред БНР директорът на Центъра за икономически и политически изследвания във Вашингтон Марк Уайсброт коментира, че няма място за паника на световните пазари и Америка остава най-надеждната икономика в света.

"Мисля, че това е смешно. Според мен "Стандард енд Пуърс" си имат собствен план и се намесват, за да накарат американското правителство да върши неща, които обслужват нечии други политически интереси, защото нищо не се е променило в способността на страната да обслужва кредитите си", казва той. "Съединените щати поддържат външния си дълг в своята собствена валута. Те никога няма да банкрутират", продължава той.

"Със сигурност в целия свят това е държавата, която най-малко е заплашена от неплатежоспособност. Вижте пазарите. Хората купуват 10-годишни книжа с американски дълг по-трескаво, отколкото през последните 46 години, с изключение на месеците след кризата и фалита на "Лемън Брадърс”, дава пример анализаторът. "Разбира се има страхове, но те изобщо не са свързани с вероятността Америка да не може да плаща дълговете си", смята той.

"САЩ не са добро място за инвестиции"

Британецът Имън Бътлър, директор на института "Адам Смит" в Лондон, е на обратното мнение, а именно, че САЩ вече не са толкова добро място за инвестиции.

"Това е много точна присъда и според мен просто потвърди факт, който всички вече знаеха. Рейтинговата агенция прецени, че рискът да се дават кредити на САЩ не е толкова малък. Но все пак той остава добър риск", казва Бътлър.

"Наистина не може да се вярва на рейтинговите агенции, но преди "Стандард енд Пуърс" стотици хиляди участници на пазара вече бяха стигнали до същото заключение - че не може да се има доверие на свръхзадлъжнели правителства като това на САЩ и тези в еврозоната. Затова парите просто се инвестираха в злато или отидоха в Далечния изток", допълни анализаторът.

И двамата експерти не виждат пряка връзка между американския рейтинг и паниката на пазарите заради еврозоната.

Д-р Асен Асенов от Американския университет във Вашингтон определя като отчаяна мярка изкупуването на италиански и испански облигации от Европейската централна банка (ЕЦБ), за да намали лихвите по кредитите на двете задлъжнели страни.

"Предлагането на една такава мярка означава, че доверието на всички останали инвеститори в тези ценни книжа де факто не съществува. Това е една отчаяна мярка, дай, боже, да успее, защото последиците могат да бъдат твърде катастрофални за европейската валутна единица, ако подобни мерки не успеят", казва икономистът и продължава: "Защото, ако италианският дълг, цената му продължи да пада, т.е. лихвата му да расте, това може да се разпространи към Испания и тогава нещата стават много, много неблагоприятни за съдбата на еврото".

Цитирани от ББС анализатори смятат, че в следващите седмици пазарите ще се намират в неустойчиво състояние, въпреки обещанията на Г-7 и на ЕЦБ, че ще бъде направено всичко за укрепване на финансовата стабилност.

"Понижаването на рейтинга на САЩ е безпрецедентно събитие", казва Алвин Лиу от банка UOB в Сингапур. "Това показва, че в следващите 2-2.5 години ръстът на американската икономика ще бъде съвсем бавен".

Трише призова за бързо прилагане на новите решения

Същевременно председателят на ЕЦБ Жан-Клод Трише призова за бързо прилагане на европейските икономически решения.

Във връзка с високите дефицити на европейските страни Трише призова в понеделник правителствата да "си вършат работата на равнището на отговорностите си”, предаде Франс прес.

"Това, което искаме, е решенията, които бяха взети на 21 юли, да бъдат приведени в действие възможно най-бързо, това е нашето главно послание”, заяви Трише.

Сред мерките, които не търпят отлагане, според директора на ЕЦБ, са намаляването на дефицитите на страните-членки, ускореното прилагане на взетите досега решения и създаването на възможността стабилизационният фонд да участва на вторичните облигационни пазари.

Трише посочи още, че от четири години насам светът преживява криза на доверието в международната икономика.

Отражението върху България може да не е драматично, но не е за подценяване

В световен мащаб вероятно ще има втора рецесия, но какъв ще бъде нейният размер, е трудно да се каже, смята икономистът от Института за пазарна икономика Красен Станчев. Той смята, че отражението на пазарите върху България няма да е толкова драматично, защото икономически тя е по-силно свързана със страни от ЕС, които са с добър кредитен рейтинг като Австрия, Германия, Франция, Холандия и други.

Вторият фактор, който оказва влияние на нашата страна, е ситуацията в така наречената европейска периферия, а те имат проблеми.

Станчев очерта начините да се намали ефектът на кризата в България. "Трябва да се съкращават разходи, трябва да се реформира пенсионната система, да се премахнат облаги, които са натрупвани и създават проблеми от 2003 до 2011 г., например осигурителни прагове и тяхното увеличаване, увеличаване на други разходи, които не са присъщи за правителството и преминаване на система на т.нар. обществени услуги, които в крайна сметка се осъществяват от частни организации – в пенсионното дело, в здравеопазването и в образованието”, каза Станчев, цитиран от агенция "Фокус".

Той допълни, че трябва да се съкрати администрацията, да се премахнат несвойствени функции и бързо да се приватизира.

Бавшият зам.-министър на финансите Красими Катев обърна внимание, че българският ръст в последните тримесеция се дължи основно на износа. Но страни, където имам традиционни пазари като Италия и Гърция, са в тежко положение.

Вярно, цените на петрола се понижават, което е добре. Но няма преки чуждестранни инвестиции и затова не може да се очакват чудеса, отбеляза Катев пред БНР.

Въпреки че стоим добре с дисциплинираната финансова политика, положителните новини свършват дотук и трябва да стискаме палци за бъдещето, каза той.

Според Катев кризата ще мобилизира усилията на европейските страни да решат средносрочно и дългосрочно фискалните си проблеми. Той смята, че до няколко седмици кризата ще отшуми с отшумяване на августовските дни.

Лъчезар Богданов от "Индъстри Уоч" не смята, че кризата ще свърши бързо. Той изрази очакването, че след като е открит проблемът – дълговете – част от европейските страни ще започнат да го решават. Ще има съкращаване на разходи, и ако български компании са се били насочили към износ на продукция, свързана в тези страни с държавни поръчки, вероятно ще пострадат, смята той. Останалите износители, които вече имат опит от кризата отпреди две години, ще се насочат към пазари, които не са зле.

Трябва да се знае, че растежът няма да дойде от кредитна експанзия. Банките няма да изсипват повече пари. Затова трябват преки чуждестранни инвестиции, изтъкна още Богданов.

Той прогнозира, че наесен ще се увеличи инфлацията в еврозоната, което неминуемо ще се внесе и у нас.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.