Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Илон Мъкск иска чиста енергия, но Tesla инвестира в "мръсния" биткойн

10 коментара
Илон Мъкск иска чиста енергия, но Tesla инвестира в "мръсния" биткойн

Независимо че шефът на Tesla Илон Мъск се превърна в лице на чистата енергия и нисковъглеродните технологии чрез производството на електромобили, това не му попречи тази седмица да застане зад биткойн валутата, което от своя страна може да доведе до мегаскоростно разрастване на употребата ѝ. А последствията ще са нарастване на замърсяването вследствие на по-голямо "копаене" за производството ѝ, пише агенция Ройтерс и отбелязва, че това замърсяване може да надхвърли годишното замърсяване, причинено от някоя малка страна в света.

Tesla обяви в понеделник, че е закупила биткойн за 1.5 млрд. долара и скоро ще започне да приема плащания в тази валута. Мигновеният резултат от инвестицията бе, че стойността на криптовалутата скочи до небесата.

Но, вероятно се питате - къде е проблемът? Все пак биткойнът е виртуална валута, не се произвежда от хартия, пластмаса или дори от метал?

Проблемът е в производството. Дигиталната валута се създава, докато свръхмощни компютри се състезават в решаването на сложни математически пъзели, а това е доста енергоемък процес. Публичен факт е, че в момента за производството на ток, светът разчита на изкопаемите горива и то най-вече на въглищата, които са и най-цапащите.

По последни данни, подобни "биткойн мини" поглъщат същото количество енергия годишно, каквато е консумацията на Нидерландия през 2019 г. Данните са на Университета в Кеймбридж и на Международната агенция по енергетика.

Производството на биткойн генерира между 22 и 22.9 милиона метрични тона емисии въглероден диоксид годишно, т.е. равняващи се на нивата, произведени от Йордания и Шри Ланка, според изследване на учени от 2019 г., публикувано в специализираното списание за наука Joule.

"Ние, разбира се, сме много разтревожени за нивата на вългероден диоксид, генерирани от "копаенето на биткойн", казва пред Ройтерс Бен Диър, изпълнителен директор на компанията за устойчиви инвестиции Osmosis Investment Management, която управлява вложения за 2.2 милиарда долара, някои от които в акции на Tesla.

"Надяваме се, че ако Tesla продължат да купуват или наистина започнат да добиват биткойн, те да включат съответните данни за потреблението на енергия в своите разчети", добави той.

Tesla отказа коментар

И все пак, не всичко около биткойна е свързано с екологични щети. Инвестицията на Tesla идва на фона на засилените опити на криптовалутната индустрия да смекчи екологичната вреда от добива. Това движение може да се развие от милиардера- предприемач Мъск, който вече предложи 100 милиона долара за изобретения, които могат да изтеглят въглероден диоксид от атмосферата или океаните, посочва в своя анализ Ройтерс.

Навлизането на големи корпорации на пазара на криптовалутата може също така да засили стимулите за производство на "зелен биткойн", използвайки ВЕИ източници, посочват експерти. Отделно компаниите могат да закупуват въглеродни кредити в знак на компенсация.

На първо време обаче инвестирането на Tesla в биткойн със сигурност ще повиши екологичните вреди. Експертите смятат, че, ако други компании последват нейното начинание за купуване на криптовалута, това ще доведе до по-голямо търсене и още по-високи цени, а впоследствие и до повече "копаещи" и състезаващи се да разрешат пъзела и да спечелят валута, използвайки мощни компютри, които се нуждаят от повече и повече енергия.

Може ли Tesla да превърне биткойна в "зелена валута"?

Налице са проекти от Канада до Сибир, които се стремят да отдалечат производството на биткойн от изкопаемите горива или поне да намалят неговия въглероден отпечатък, а така и да направят валутата по-приятна за инвестиции.

Бивш търговец на биткойни със седалище в Хонконг, който се определя за природозащитник, посочва, че страстта му към околната среда донякъде противоречи на всекидневната му работа. Именно затова преди година той става съосновател на компанията Pow.re, която управлява операции за добив на зелени биткойни в Канада.

Намиращи се в Лабрадор, компютрите на Pow.re работят с хидроенергия, като плановете са топлината, генерирана от копаенето, да обслужват местното земеделие, отопление и други нужди, каза той.

"Смятам, че ще има съгласувани усилия от страна на биткойн индустрията да бъде по-екологично чиста", добави търговецът. Той уточни, че вярва, че Мъск и неговата компания могат да предложат по-добри методи: "Tesla е една от най-зелените компании на планетата, така че смятам, че те ще намерят решения".

Други проекти, целящи редуциране на въглеродния отпечатък, са движени от дъщерна компания на руската компания "Газпром" в Сибир. Там мощност, която функционира с т.нар. "факелен газ" - страничен продукт от извличането на нефт - се използва за добив на криптовалута. Процесът оставя по-нисък въглероден отпечатък от въглищата, посочват от компанията.

Компаниите, специализирани в блокчейн, посочват, че теоретично е възможно да се проследи източникът на биткойн и да има стимули за добития по "зелен път".

"Проблемът не е толкова в биткойна", кава Ив Бенаим, основателят на 2B4CH, базиран в Швейцария тинк-танк за за криптовалути.

"Хората казват, че се консумира много енергия, следователно се замърсява, но такава просто е природата на енергията, която потребяваме днес. С разрастването на биткойна като валута ще има повече стимули за инвестиции във възобновяеми енергийни източници", добавя той.

Други привърженици на биткойна казват, че съществуващата икономика с милиони служители и компютри, работещи в офиси, обслужвани от климатици, също потребяват огромни количества енергия.

Като цяло обаче експертите смятат, че е твърде рано да се очаква скоро "зелен добив" на биткойн.

"Все още мисля, че големите играчи ще се въздържат от биткойн поради две конкретни причини - едната е екологичният аспект предвид начина, по който се добива, и второ заради етични проблеми", посочва Сася Беслик, ръководител за устойчиво развитие на бизнеса в The Bank J. Safra Sarasin в Цюрих.

Учени и представители на бизнеса смятат, че господството на "китайските миньори" на криптовалута и липсата на мотивация за смяна на евтини изкопаеми горива с по-скъпи възобновяеми източници означава, че скоро няма да има бързи решения на проблема с емисиите.

Добиващите криптовалутата от Китай произвеждат около 70% от цялата ѝ продукция по данни на Университета в Кеймбридж. Университетът препоръчва да се използват възобновяема енергия - предимно хидроенергия - през дъждовните летни месеци, но изкопаеми горива - предимно въглища - през останалата част от годината.

"Целта на всеки миньор е да реализира печалба, така че те не се интересуват от това какъв вид енергия използват, ако тя се генерира от водна, вятърна, слънчева или изгаряща въглища", каза Джак Ляо, главен изпълнителен директор на китайската компания за копаене на криптовалута LightningAsic, добавяйки че правителствените стимули в полза на възобновяемата енергия могат да помогнат.

Други експерти обаче са песимисти. "Производството на възобновяема енергия е изключително нестабилно. То не е константна форма на енергия", коментира Алекс Де Ври, основател на изследователската платформа Digiconomist.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #10
  2. Калико Джо
    #9

    Докато ел.автомобила върши някаква дейност превозва хора и товар от А до Б, биткойните нямат никаква собствена стойност, освен тази която им дават другите, така че "производството" им с значителна ел.енергия е просто загуба на тази енергия за обществото. По-добре да се инвестира и търгува с луковици на лалета.

  3. рептилиан
    #8
    Отговор на коментар #7

    Благодаря за минусите. Дават пълна картина.

  4. рептилиан
    #7

    Някой по-учен в енергетиката може ли да обясни как биткоините харчат повече енергия от колите например. Дали и трамваите харчат повече енергия от биткоините или по-малко. От енергетика нищо не разбирам, но физика и математика знам добре. Най-добре с примери. Но не с плюсове и минуси.

  5. Real ''Mickey''
    #6

    Ега ти мазната статия:):):) Значи Мъск бил за чиста природа при производството на теслИте си, ама при биткойните оцапал природата щото при копането им се ползвао електричество. Абе гЪзетчици умнички, а теслИте на Мъск с какво се движат бе?:):):) А колко ел-енергия харчат? И ако целия автомобилен парк премине на еектричество- ко прайм?

  6. стефчо
    #5
    Отговор на коментар #4

    Нищо чудно да го плащам и аз, да. Приеми малко "бисквитки" от сензационни сайтове, посвали малкло сериали или игрички от "Замунда" и от руските торънти... и ти също можеш да започнеш да плащаш тока за биткойните ;)

  7. bez_ime
    #4
    Отговор на коментар #3

    Ти ли му плащаш сметката?

  8. стефчо
    #3
    Отговор на коментар #1

    За "копаенето" му отива бая ток, при това не само такъв от възобновими източници ;)

  9. стефчо
    #2

    Е, освен чиста енергия, бате Илон иска и парички. Не го занимавайте с глупости сега.

  10. bez_ime
    #1

    И кое му е "мръсното" на битката???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.