Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Има ли България нови изисквания към Северна Македония? (видео)

2 коментара
Кадър от протест на ВМРО-ДПМНЕ в Скопие, сн. БГНЕС/архив

Основната опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ разпали нов скандал около новото служебно правителство. Партията твърди, че България готви нови изисквания за Северна Македония. 

ВМРО-ДПМНЕ не спира провокациите около България през последните месеци. Партията обяви, че организира референдум около т.нар. френско предложение, което отвори пътя на страната към ЕС. Освен това тя се заканва да не позволи вкарването на българите в конституцията, което е едно от условията за започване на реални преговори за членство в ЕС. Сега партията използва първата пресконференция на служебния външен министър Николай Милков за нова серия манипулации.

"Премиерът Димитър Ковачевски и министрите Буяр Османи и Боян Маричич трябва незабавно да отговорят какво съдържат тези нови документи, какви са новите изисквания и условия. Докато се опитваха да убедят македонската общественост, че с Протокола се приключва с всички условия и искания от страна на България, след по-малко от месец отново получаваме нови условия и нови искания за изпълнение", посочват от ВМРО-ДПМНЕ.

Твърдението на ВМРО-ДПМНЕ е лесно проверимо. Николай Милков казва на пресконференцията дословно:

"Предстоят много неща, свързани с протоколи и конкретни дейности, за които има риск те да еризорат постигнатото и дори да го обезсмислят, ако не успеем да се възползваме от това, което ни е дадено като възможност. Предстои много конкретна работа...Намираме се на етап, на който първо трябва да организираме нещата си вътре като координация между различни институции и в тази връзка на нас ни предстои приемането на един може би писмен документ, който ще дефинира задачите на различни институции и организации по отношение на това, което ще се прави в бъдеще на Република Северна Македония, така че да бъде постигнат един системен подход и да бъдат ясно разписани задачи и отговорности, за да може да се очакват добри резултати. Надявам се, че в Северна Македония ще протече също процес на консолидация по отношение на това, което ние можем да направим в позитивен смисъл, защото за съжаление докато ние така или иначе разполагаме с някакъв национален консенсус по отношение на Северна Македония, при тях той не се вижда много ясно. Там има една партия, която е отворена за диалог с България, колкото и да е труден, и друга, която е против. Значително по-улеснени ще бъдем, ако успеем да имаме за партньор държавата, а не отделни партии, защото там има риск от обратимост".

"

Македонското външно министерство реагира и обясни, че "следи внимателно процеса на формиране на българското служебно правителство и развитието на неговите вътрешни и външни политики, заявявайки, че е насърчително, че значителен акцент се поставя върху двустранните отношения като важен елемент и на новото правителство", предаде агенция МИА.

"Всички публикувани информации за вътрешното уреждане, за начина на организация, за плановете за действие и приоритетите на новото правителство са вътрешни работи на Република България и не представляват резултат от  разговори между нас", пише в съобщението на МвнР, цитиран от БТА.

"Затова искаме да отхвърлим всички твърдения, че се подготвят нови задължения за двете страни извън договорените принципи във взаимния Протокол, които означават: първо, реципрочност в рамките на поетите задължения; както и автономност на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси", допълват от министерството.

Какви са условията?

ВМРО-ДМНЕ определя подписването на двустранния протокол и преговорната рамка, като "национално предателство".

В подписания от двете държави протокол е заложено вкарването на българите в македонската конституция е задължително условие за започване на реални преговори на Северна Македония за членство в Европейския съюз.

Промяната на македонската конституция е най-голямото предизвикателство, тъй като се изисква две трети мнозинство в македонския парламент, което на този етап трудно може да бъде осигурено заради острата съпротива на ВМРО- ДПМНЕ.

В протокола са предвидени по-краткосрочни мерки, които да бъдат изпълнени преди междуправителствената конференция за приключване на фазата на откриване на преговорите за членство на Република Северна Македония в Европейския съюз и последващи мерки.

Северна Македония и България се задължават за пореден път да вземат мерки срещу говора на омразата, като трябва да бъде подготвена конкретна процедура за действие в подобни случаи.

Двете страни ще работят и срещу недобронамерената пропаганда от страна на институциите.

Правителството на Република Северна Македония декларира, че ще създаде и необходимата всеобхватна правна рамка за пълно отваряне на архивите на репресивния апарат на бившите служби на държавна сигурност от комунистическия период, включително полиция, цивилно и военно разузнаване и контраразузнаване в периода 1945-1991 г.

Общата историческа комисия, която има за цел да изчисти спорните въпроси, пък трябва да активизира дейността си.

Ангажиментите на Северна Македония са разписани и в договора за добросъседство между двете държави от 2017 година.

Твърдението на ВМРО-ДПМНЕ е навярно. Обявените планове от служебния министър Николай Милков засягат вътрешната организация на политиките към Северна Македония.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 15:26 на 30 март 2023 от автора.
    #2
  2. Обектив
    #1

    Не е работа на едно служебно правителство, призвано да организира за 2 месеца предсрочни избори, да се занимава с темата за РСМ, пък било то и с цел вътрешноинстуционална координация.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.