Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Има ли НАТО неизпълнено обещание към Русия?

9 коментара
Има ли НАТО неизпълнено обещание към Русия?
 
Мина Киркова е завършила Класическата гимназия в София и Глазгоуския университет във Великобритания със специалност "Кино и телевизия". Професионалният ѝ път започва от телевизия BiTelevision, където работи като международен редактор. С журналистика продължава да се занимава на свободна практика, като борбата с фалшивите новини е една от темите, които я вълнува най-много. През декември 2020 г., в екип с Георги Марчев и Симона Костадинова, работи по разследване за фалшивите новини за PCR тестовете за установяване на коронавирус. Разследването печели награда от Хакатон, организиран от АЕЖ – България, на тема "Здраве на прицел".
 

НАТО не е обещавала на Русия да не се разширява на изток от Берлин след обединението на Германия. Ангажиментът е бил да не се разполагат войски на територията на Източна Германия до 1994 г., когато Съветският съюз се изтегля от там.

Един от основните аргументи, с които Русия оправдава необходимостта за защита от НАТО, е че военният съюз не е спазил ангажимента си да не се разширява на изток след 1997 г. Затова Кремъл настоя НАТО да се върне в границите отпреди 1997 г. и дори поиска алиансът да се изтегли от България и Румъния.

Тезата, че алиансът не е спазил обещание, дадено при обединението на Източна и Западна Германия, се появява още в знаменитата реч на Владимир Путин на Мюнхенската конференция по сигурността през 2007 г. Оттогава това твърдение се възражда периодично в руските медии – през 2016, 2017, 2018, 2020 г.

Има ли право Русия да мотивира действията си в Украйна с неизпълнено от НАТО обещание и да поставя условия като изтеглянето на алианса от България и Румъния? Ето фактите.

Историята на "неспазеното обещание"

Руският президент Владимир Путин и други руски дипломати неведнъж са припомняли обещание, направено от НАТО към Руската Федерация, което впоследствие не е изпълнено. По думите на Путин именно решението на НАТО да прeстъпи споразумението си с Русия да не се разширява на изток е причината за ескалацията на напрежението в Украйна още от 2014 г. насам.

Въпросното обещание е дадено от Джеймс Бейкър – държавен секретар на САЩ по времето на Джордж Буш старши в последните години на Студената война. След падането на Берлинската стена през ноември 1989 г. започват преговори, които трябва да доведат до обединението на разделената на две след Втората световна война Германия. Един от основните приоритети на администрацията на Буш Старши е Германия да остане член на НАТО след обединението си. На 31 януари 1990 г. в своя реч Ханс-Дитрих Геншер, тогавашният външен министър на Западна Германия, казва, че НАТО няма да "разширява територията си" на изток – по-близо до границите на Съветския съюз. Това, за което той обаче говори е за неразполагане на войски на алианса на територията на Източна Германия, а не за принципно разширяване на НАТО, в които и да е други държави на изток от Берлин.

Въпреки че смисълът на думите на Геншер е друг, Джеймс Бейкър използва формулировката, че "НАТО няма да разшири силите или юрисдикцията си и инч на изток" няколко дни по-късно на среща със съветския министър на външните работи Едуард Шеварднадзе. Обещанието е дадено на дипломатите от Съветския съюз като мотив за по-бързото обединяване на Източна и Западна Германия. Според разсекретен меморандум от срещата между американските и съветски дипломати, Бейкър е потвърдил това обещание три пъти при въпросните преговори. Когато информацията за устните уговорки, които Бейкър прави със съветските си колеги, достига до Вашингтон, американският съвет по национална сигурност се свързва с топ-дипломата си и го предупреждава, че думите му могат да бъдат приети по различен начин от това, което той има предвид , а именно че НАТО няма да разполага войски на територията на Източна Германия. След този разговор Бейкър спира да използва думата "юрисдикция" в обещанията си към Съветския съюз.

Тогавашният лидер на Съветския съюз Михаил Горбачов сам отрича години по-късно , че обещанието, дадено за неразширяването на НАТО на изток е било в контекста на присъединяване на нови членки към алианса. В интервю през 2014 г. Горбачов казва, че такъв казус изобщо не е бил на масата по това време, защото нито една страна от източна Европа не е повдигала въпроса за членство в НАТО, дори и след отмяната на Варшавския договор през 1991 г. В този смисъл даденото от Бейкър обещание, засягащо разполагането на войски на НАТО в Източна Германия, е било изпълнено, твърди Горбачов в същото интервю.

Във финалното споразумение, с което Германия се обединява, е забранено разполагането на чужди военни единици на територията на Източна Германия, но германски войски, които са част от НАТО могат да бъдат разположени там след изтеглянето на Съветския съюз през 1994 г. В споразумението не се споменава нищо за прекратяване на разширяването на НАТО на изток от този момент нататък, както твърдят руските дипломати сега.

ПРОВЕРЕНО:

Атлантическият алианс никога не е давал обещание да не приема нови държави-членки на изток от Германия. Единственият поет ангажимент е бил свързан с неразполагането на военни части на алианса на територията на Източна Германия и той е изпълнен.


Публикацията е създадена с подкрепата на Европейския съюз. Отговорността за съдържанието е изцяло на Factcheck.bg, проект на Асоциацията на европейските журналисти – България срещу дезинформацията.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Zoro Zorov
    #9

    Още малко "чек" : "....Русия и Западът преминават през най-тежката криза в отношенията си след края на Студената война на фона на конфликта в Украйна. "Русия създаде (след разпадането на СССР) нови отношения и нови структури на сътрудничество. И всичко вървеше добре, но това не се харесваше на всички хора в САЩ", заяви Горбачов.
    "САЩ имат други планове, необходим им е друг контекст, който да им позволява да се месят навсякъде. Дали това е добро или лошо, не ги интересува. За тях е важно да могат

  2. т€еритория на Мики Маус
    #8

    Вашите факт чекъри не струват повече от думата на Сорос, който то 12 годишен е описвал и изземвал еврейско имущество, а след това е разорявал цели държави от Англия до Малайзия!

  3. т€еритория на Мики Маус
    #7

    Устни обещания към ухиления глупак Горбачов! Няколко пъти напуска родната си земя, и разговаря на САЩ и руски кораби. Според мен е искал и очаквал да го излъжат! Но такива обещания са давани!

  4. Борис
    #6
    Отговор на коментар #4

    Мирчо, само, че текстът, който сте цитирали от телеграмата (т.8), продължава така: ...GENSHER ADDS THAT "CONSIDERATION OF INCLUDING THAT PART OF GERMANY WHICH CONSTITUTES TODAY GDR IN NATO'S MILITARY STRUCTURES WOULD BLOCK THE GERMAN-GERMAN RAPROCHEMENT."

  5. Liberal
    #5

    Това е по-скоро „NATO-USA наратив – check” отколкото “fact-check”. Не знам защо й е на добра медия като Медиапул да се опитва да подменя фактите с „експертното“ мнение от не-експерти. В своите изказвания пред западните медии през последните месеци, и Лавров, и Путин ясно формулираха проблема с евентуалното приемане на Украйна в НАТО – нарушаване на принципа на сигурност заложен в договора НАТО-Русия от 1997. Този разширен като понятие в международното право принцип за сигурността се залага за пръв

  6. Мирчо
    #4

    "German unification process must not lead to an "Impairment of the Soviet security interests". Therefore, NATO should rule out an expansion of it's territory to the East, I.E. moving it closer to the Soviet borders." - от телеграмата. https://nsarchive.gwu.edu/document/16112-document-01-u-s-embassy-bonn-confidential-cable

  7. Мирчо
    #3

    Авторе, авторе... Мина дава линк какво е казал Геншер през 1990: This U.S. Embassy Bonn cable reporting back to Washington details both of Hans-Dietrich Genscher’s proposals – that NATO would not expand to the east, and that the former territory of the GDR in a unified Germany would be treated differently from other NATO territory. Това добре, но после тя твърди, че Геншер не е казал, че Нато няма да се разширява на изток. Бива ли така, Мина? Ясно къде си учила журналистика.

  8. gay2n3055bg
    #2

    Путинчо и компания са притеснени, че НАТО ще приеме Украйна за член...А РЕЗИЛ ,А ТОЯГА!ДА не се разширявала НАТО на изток, даже не било редно там /в НАТО/да са България и Румъния...А ВИЕ,ЗАЩО СЕ "РАЗШИРИХТЕ" през 2014 в Крим и го затрупахте с железата си, на които викате"оръжие"бе, НАГЛЕЦИ?!...Имате късмет, че Запада са цивилизовани и възпитани,иначе отдавна да сте гризнали дръвцето...

  9. Obelq Obelqsas
    #1

    Представяне на факт чекъра:
    "Мина Киркова е завършила Класическата гимназия в София и Глазгоуския университет във Великобритания със специалност "Кино и телевизия"".

    Сега нека фактчекъра да ми отговори по какво е експерт и как тя може да има мнение по нещо което не разбира. И да се произнася истина ли е или лъжа. Завършила ли е военно дело, международни отношения, геополитика или нещо поне близо до темата за която пише? НЕ! ЗАВЪРШИЛА Е ЖУРНАЛИСТИКА! ЖУРНАЛИСТИТЕ НЕ СА ЕКСПЕРТИ - ТЕ НЕ МОГАТ ДА

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.