Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Има ли повод да празнуваме Деня на свободата от правителството?!

17 коментара
Както знаете, денят, в който изработим точно толкова, колкото са консолидираните публични приходи, е наречен символично Ден на свобода от правителството.

В началото на година Институтът за пазарна икономика (ИПИ) обяви, че тази година Денят на свобода от правителството ще настъпи на 1 юни. Това е датата, на която всички ние би следвало да сме изработили достатъчно, за да попълним държавната хазна за цяла година. Какво означава това?

Сметката е сравнително проста – като показател за всичко изработено взимаме очаквания БВП, а като показател за попълването на хазната взимаме консолидираните публични приходи, тоест всичко което държавата изземва от гражданите и бизнеса.

В приетия в началото на годината Бюджет 2010 сметките показваха, че това събитие ще се случи на 1 юни 2010. Точно в навечерието на тази дата нещата се промениха чувствително. Очакваната ревизия на Бюджет 2010 показва съвсем друга картина – малко по-висок от заложения БВП и сериозен спад на приходите спрямо разчетите. С други думи, тази година денят на свобода от правителството вече е настъпил*, но дали това е повод за радост?!

Държавата може и да изземе относително по-малко от други години, но това по никакъв начин няма да повлияе на размера на намесата и в икономиката на страната. Разходите отново ще бъдат на познатите размери от последните няколко години, т.е. около 40% от БВП на страната. По-всичко личи, обаче, че ще бъдат финансирани и с пари от фискалния резерв, тоест изземването от всички нас през тази година ще бъде по-малко за сметка на натрупани спестявания.

По-ниските приходи биха били добра новина ако се дължаха на по-ниски данъци, но в случая са предизвикани от тежката икономическа обстановка. Спадът при приходите е породен най-вече от срива при косвените данъци – ДДС и акцизи, тоест от данъците, които в най-голяма степен зависят от икономическата активност. В същото време, приходите от данъците върху труда, тоест това, което се изземва непосредствено от работещото население в страната, остават на нивата от предходните години.

Ако приходите през тази година трябваше да покрият и бюджетният дефицит на страната, то денят на свобода от правителството пак щеше да настъпи в началото на месец юни. Бюджетният дефицит няма да ни направи по-свободни през 2010 и със сигурност ще затрудни живота ни през идните години.

Ние вярваме, че българската икономика може да се развива много по-бързо, ако се следват принципите на свобода, предприемачество, лична инициатива, свободен и конкурентен пазар. Тези идеи намират изражение чрез ограничаване на намесата на държавата в икономиката. Конкретните предложения на ИПИ включват:

- Сериозно намаление на осигурителната тежест в страната, която все още е на нива около 30-те процента;

- Постигане на реална фискална децентрализация, при която кметовете имат правомощията не само да увеличават и намаляват местните данъци и такси, но и да отменят стари или създават нови такива. Прехвърлянето на преките данъци (подоходен и корпоративен) към местната власт също е интересна алтернатива.

- Въвеждане на нулев данък върху реинвестираната печалба, премахване на данък дивидент и намаление на данъка за ЕТ от 15% на 10%.

Всички тези предложения, обаче, трябва да вървят заедно с намалението и на разходната страна на бюджета чрез приватизация на държавните предприятия, оптимизиране на администрацията, ограничаване функциите на държавата и реформа в областта на здравеопазването и социалното осигуряване.

Ако всичко това се случи, то може да очакваме денят на свободата от правителството да настъпи ефективно още през месец април. 

*Не може да се изчисли с точност, тъй като няма официални данни за очакваните консолидираните приходи в предложенията за ревизия на Бюджет 2010. Новата официална прогноза за БВП на страната също не е упомената.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lofas
    #18

    Едни момиченца и момченца с вид на абитуретти слез бал, обясняват аргументирано и обосновона, какво трябва да прави правителството. Като ги гледам,току що са се научили как да си изтриват сополите, но имат наглостта да вземат отношение по всякакви въпроси.На кого принадлежи всъщност този бардак и кой го финансира? Генератор на глупости,но медиите с удоволствие го цитират и сутрин и вечер!

  2. Наблюдател
    #17

    Понякога се чудя защо се наричат "пазарна", а не "хищническа". Някои отговорни фактори взеха решение да приложат част от идеите им и резултатът е явен... Тези млади момчета и момичета, които нямат и ден сблъсък с реалните проблеми на хората, дори си позволиха да разведат като чучело Пинейра (гуруто на чилийския модел, който не беше приложен никъде в света), който в собствената си страна не смее да покаже носа си навън и говорят страшни безсмислици по много въпроси и игнорират основия капан в икономическата

  3. паричко
    #16

    кой ги финансира тези плюнчовци да творят само глупости. и баба ми по добре от тях разбита от финанси и пазарна икономика .

  4. Гого
    #15

    ИПИ, уважавайте читателите си. Когато кажете, че през годината Х коментираната дата е У, направете си труда да им съобщите кога е била тази дата през последните Z години, за да си направят сам някои изводи. Добре е да споменете също кога настъпва тази дата в някои други страни. За да имат публикациите ви смисъл, винаги се съобразявайте със спецификата и нивото на аудиторията. Едно на научна конференция, друго е в Медияпул.

  5. Жорко
    #14

    Много го усуквате. Кажете направо - положението е лошо!!!

  6. BG
    #13

    Паричко,след като баба ти е такъв велик финансист,що не вземат нея да я сложат за финансов министър че да ни оправи.То ние за туй сме си на тоя хал де,защото всеки кръчмарски политикан разбира от държавно управление и знае панацеята за излизане от батака.Ние,българите,ако бяхме толкова големи акъллий, за 21 години поне трябваше да се научим да мислим ПРЕДИ да изберем поредния умник който шъ на опрай.Аман от дървени философи!

  7. Клуни
    #12

    Брилянтно интервю направиха двамата с Ани Цолова с Мохамед Реджеб! Това се казва журналистика! Удариха в десетката!До бебетата ли допряха от КАТ? А Мохамед Реджеб, който ги направи смешни и жалки? дего го спряха без книжка и с 1,6 промила в кръвта?Защо не се занимават с него?Прочетете интервюто:http://www.lubamanolova.info/analizi/2010/1586-2010-05-31-15-04-26

  8. user
    #11

    тъй като тия търтеи нищо не отбират от икономика и финанси, се занимават с идиотски безсмислени изчисления, които на всичкото отгоре "не са верни", в смисъл, че не се знае колко ще е бвп, нито се знаят приходите колко ще са.

  9. Петър
    #10

    Вие сте били много компетентни бе! Какъв ви е проблемът? Това, което ИПИ съобщава е вярно. Тази информация излиза всяка година. Ползват се данни на статистиката. Елементарно. Но показва каква част от заработеното от нас се "превърта" през държавата. И колкото по-голям е държавният дял, толкова по-зле за нас. И това го виждаме. От данните става ясно, че 6 м. работим за държавата и 6 м. - за себе си. Вярно ли е това? Всеки може да си направи сметката и сам. Не е трудно.

  10. Адвокат
    #9

    народната милиция и ще въздъхнем свободни и с пълни гърди

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.