Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Има риск новата пенсионна система да повтори стари грешки

1 коментар
Има риск новата пенсионна система да повтори стари грешки

Съществува риск новореформираната пенсионна система да преповтори грешките и пороците на старата в някои отношения, сочи анализ на работодателски организации, публикуван в четвъртък. В него представителите на бизнеса очертават рисковете пред промените, влезли в сила от началото на тази година, и дават насоки и препоръки за бъдещи стъпки, които да оптимизират пенсионната система.

По промените беше постигнат консенсус през есента на миналата година след няколкомесечни драматични преговори между социалните партньори. Реформата беше гласувана окончателно от парламента в края на миналата година, но част от нея се оспорва в момента пред Конституционния съд.

Едни от основните рискове, според работодателите, се крият в ранното пенсиониране и в дадения превес на разходно-покривната пред капитало-покриващата пенсионна система.

Сред препоръките за преодоляването на недостатъците са отдавна огласени от работодателите искания, които до момента обаче не срещат подкрепата на държавата или на другия социален партньор – синдикатите. Това са например държавата да е равнопоставена с другите работодатели, държавните служители да поемат личните си вноски, да се изравни съотношението между служител и работодател на 50:50 вместо сегашното 40:60 и др.

Анализът е разработен от експерти на Асоциацията на индустриалния капитал в България, Българската стопанска камара, Българската търговско-промишлена палата, Българския съюз на частните предприемачи "Възраждане“ и Съюза за стопанска инициатива.

По-равнопоставени участници в пенсионната система

Работодателите смятат, че трябва да има равнопоставеност както между държавата като осигурител и останалите работодатели, така и между отделни групи осигурени лица. В анализа се дава пример с привилегиите на полицаи и военни и с това, че приходите от техните вноски не успяват да покриват разходите за пенсии, което формира огромен дефицит в системата. Както Mediapool писа, дупката в бюджета на НОИ заради този дисбаланс нараства и достига близо 300 млн. лева в края на миналата година.

Бизнесът предлага преразглеждане на актюерските разчети, по които се определя размерът на осигурителните вноски на военните, полицаите и следователите.

В анализа се препоръчва и промяна на сегашната практика държавата да плаща вноските на своите служители веднъж на три месеца от централния бюджет. Предлага се това да става всеки месец от съответнота ведомство, а при закъснение то да бъде санкционирано, както това става сега с нередовните фирми.

Според работодателите реформите в пенсионната система трябва да включват продължаващо затваряне на ножицата между пенсионната възраст за категорийните и останалите работници и служители.

Водеща роля на капиталовата пенсионна система

В анализа се посочва още, че новата пенсионна система отново отдава преобладаващо значение на разходно-покривната пред капитало-покриващата пенсионна система, което според бизнеса “определено е неадекватен и най-малкото оптимален подход за минимизиране слабостите на старата система“.

Работодателите настояват капитало-покриващата пенсионна система да стане приоритетна във философията на пенсионното осигуряване, защото при нея трудещият се е лично заинтересован да натрупва капитал под формата на индивидуални осигурителни вноски в лична сметка.

Работодателите са твърдо против увеличаване на осигурителната вноска по време криза. Тяхното становище е, че при необходимост от нарастване на размера на осигурителната вноска, доказана с актюерски разчети, това трябва да става постепенно и с по-нисък процент, а не каквато е порочната практика в момента - с няколко процентни пункта. Бизнесът обаче не приема вдигането на осигуровките като основен инструмент за финансово стабилизиране на системата.

“Въпреки взетите наскоро решения, увеличаването на възрастта за пенсиониране в България е един от проблемите, по които дискусията следва да продължи", се посочва още в анализа.

Работодателите настояват още за либерализиране режима за инвестиции на средствата от “Сребърния фонд“, така че да може да се влагат средства в български компании.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    v noi rabotat mnogo nekopetentni hora kakvo sa utschili na se snae i na kogo sa jenite taka e v mvr i v vanschnoi vatreschno m. kakvi sa tesi opaschki kakvi sa tesi sakasnenia i neisplaschane na pensii sascho vartat horata a te si vsimat saplatite i si pijat kafetata v rabotno vreme kukumjavkite a i s samutschustvie gledat ni kato prokajeni tsche si tarsim pravata ot 2 g me motajt i ne me pensionira kakav e tosi praven odel v hoi koito 1 g proverjavat dokumenti i gubat dokumenti samo i samo da ni raskarvat i da ni se podigravat mamka im sche otida pri b.b.da se oplascha nie sme si plaschali i si iskame pensiite kakvo se motajat nakadarnite tschinovnizi ot noi

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.