Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Има шанс за приемлив консенсус за шеф на Върховния касационен съд

Съдия Красимир Шекерджиев засега изглежда подходящ компромисен вариант

8 коментара
Съдия Красимир Шекерджиев

През 2017 година, когато беше избран сегашният Висш съдебен съвет (ВСС), той имаше пред себе си "само" три задачи – да подмени т.нар. трима големи в съдебната власт и да си тръгне, без да създава излишни главоболия на ГЕРБ и ДПС. Засега той не разочарова статуквото в съдебната система.

С първите две задачи ВСС се справи "брилянтно". За главен прокурор избра Иван Гешев, който бе ударникът на неговия предшественик и ментор Сотир Цацаров, а за председател на Върховния административен съд бе избран Георги Чолаков, известен като фаворит на един от най-любимите съдии на ГЕРБ – Георги Колев.

Последната дума на този така надежден за статуквото ВСС ще бъде изборът на нов председател на Върховния касационен съд. Мандатът на Лозан Панов приключва в началото на февруари 2022 година.

А можеше да е много по-различно

През последната половин година България имаше два парламента, в които монополът на ГЕРБ-ДПС изглеждаше силно разклатен и възможността да се прекрати мандатът на настоящия Висш съдебен съвет не беше съвсем нереална. Както се казва, въпрос на политическа воля. Така щеше да бъде предотвратен сценарият, при който сегашният ВСС избира следващия председател на Върховния касационен съд.

В 46-ото Народно събрание "Има такъв народ" бе първа политическа сила, която спечели изборите със заявка за радикална съдебна реформа, закриване на спецсъдилищата, смяна на главния прокурор и реформа на ВСС. Изпълнението на тези цели, за които отдавна наставаше "Демократична България" и които се ползваха с безусловната подкрепа на "Изправи се БГ! Ние идваме", минаваше през прекратяване на мандата на съдебния съвет.

В разпуснатия преди седмица парламент имаше 148 депутати от ИТН, БСП, ДБ и ИБГНИ, които можеха да извършат необходимите промени в Закона за съдебната власт, чрез които да прекратят мандата на ВСС. Опитите на ГЕРБ и ДПС за осуетяване на промените обаче постигнаха своя успех, включително заради хаотичните действия на първата политическа сила ИТН.

В крайна сметка парламентът успя единствено да лиши Гешев от Бюрото по защита – акт, който не може да се нарече съдебна реформа. Специализираното правосъдие оцеля, въпреки внесения законопроект от ДБ, а до обсъждане на смяната на ВСС не се стигна. Така изборът на шеф на ВКС остана в ръцете на доминирания от Иван Гешев Висш съдебен съвет.

И все пак е различно

В сегашния състав на ВСС има непробиваемо мнозинство от 18 членове от общо 22-ма, които ще гласуват за когото е нужно. В края на 2019 г. Иван Гешев беше избран за главен прокурор, след като бе единственият издигнат кандидат за поста. Прокурори, следователи и дори обслужващият персонал в прокуратурата като шофьори и чистачки бяха мобилизирани да пращат в София подписки в негова подкрепа, след като ВСС обяви номинацията му.

Сега ще е различно, защото действащ правосъден министър е Янаки Стоилов, който обещава съвсем различен подход. Различна е и политическата ситуация, защото Иван Гешев едва ли храни илюзии, че ерата "Борисов" може да възкръсне в предишната си мощ и да гарантира безметежно бъдеще на съществуващия модел. Разместването на политическите пластове вече е необратимо. Отделно от това е налице натиск за съдебна реформа и от ЕС, и от САЩ.

Всичко това създава предпоставки да се търси някакъв приемлив консенсус.

"Процедурата по избора на председател на ВКС трябва да се развитие максимално прозрачно при спазване на достатъчно високи стандарти за професионална подготовка и почтеност", коментира Янаки Стоилов.

Той изрично подчерта, че изборът на шеф на върховния съд не бива да се развива само в рамките на ВСС. "Надявам се, че за разлика от процедурата за избор на главен прокурор, сега ще има и някаква конкуренция, за да се съпоставят качествата на различни хора. Самоцелно аз нямам амбиция да предлагам кандидатура".

Министърът обаче допълва, че ако в професионалните среди и общество се предлагат кандидатури, които не могат да стигнат до официалната процедура, той ще се ангажира с нея.

Стоилов обаче даде знак, че ще действа внимателно.

"Аз не бих искал да влизам в капан, някой да твърди, че изпълнителната власт иска да овладее ръководството на ВКС. Давам си сметка за мнозинството във ВСС, което съществува и не бих искал да се легитимират нечии чужди действия", каза министърът.

Шекерджиев изглежда удобен за всички

По информация на Mediapool най-сериозни шансове засега има съдията от ВКС и бивш член на Висшия съдебен съвет Красимир Шекерджиев, защото неговият профил е най-близо до идея за консенсусен кандидат. Съдия Шекерджиев е известен като честен съдия и енергичен организатор, който е в тотален конфликт с Лозан Панов за начина, по който се управлява Върховния касационен съд.

Шекерджиев е дългогодишен член на Съюза на съдиите в България, но докато беше във ВСС, отказа да се конфронтира с Иван Гешев. В същото време Шекерджиев е в добри отношения с шефа на ВАС Георги Чолаков, а съпругата на Шекерджиев е съдийка във ВАС. В момента Шекерджиев не е член на ССБ.

Съдия Шекерджиев подаде оставка като член на ВСС през юни, мотивирайки се с атаките срещу него заради предложеното закриване на голяма част от малките районни съдилища. Той е обявявал, че не се стреми към постове, но и Гешев отричаше до последно, че иска да става главен прокурор.

Шекерджиев би бил добър вариант и за мнозинството във ВСС, защото от него не могат да се очакват шумни конфликти. От друга страна Шекерджиев се ползва с добро име и сред част от реформаторските кръгове в съдебната власт.

По неофициална информация на Mediapool и бившият зам.-министър на правосъдието Деница Вълкова сондира възможността да бъде издигната за поста. Тя е бивш шеф на Бургарския апелативен съд и настоящ наказателен съдия във Върховния касационен съд. Деница Вълкова се ползва с доверието на ГЕРБ, но налагането ѝ трябва да се случи по модела Гешев, което ВСС ще се опитва да избегне, ако е възможно.

Председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков също е спряган за поста. Крайно невероятно е за втори път административен съдия да бъде назначен за шеф на Върховния касационен съд. Лозан Панов също беше съдия във ВАС преди да бъде избран да оглави ВКС.

Сред магистратите се чуват и други имена: конституционните съдии Павлина Панова, Красимир Влахов и дори председателят на КС Борис Велчев. Бившият главен прокурор категорично отрече пред Mediapool възможност да участва в процедурата. Неговият мандат в КС изтича на 15 ноември и след това Велчев възнамерява се съсредоточи в преподавателската си дейност.

Сред обсъжданите имена са заместник-председателят на ВКС и шеф на Наказателната колегия Галина Захарова, както и на съдия Лада Паунова.

Върховните съдии имат думата

Преди 7 години съдиите от ВКС успяха да се организират и дружно да подкрепиха Павлина Панова за председател, но тогава мнозинството ВСС, доминирано от Сотир Цацаров, наложи Лозан Панов. Съдия Панов след това се оказа много неприятна изненадата за Цацаров, но той бе и изненада за съдиите от ВКС.

Сега върховният съд по-трудно ще бъде мотивиран да се намеси в процеса. Ако кандидатурата на Шекердджиев започне да набира скорост, това все пак би било възможно.

Във вторник няколко върховни съдии поискаха оставките на своите представители в Съдийската колегия на ВСС – Атанаска Дишева, Олга Керелска, Севдалин Мавров и Цветинка Пашкунова. Тяхната идея е мандатът на този ВСС да бъде прекратен преди избора на председател на ВКС.

"Убедени сме, че съзнавайки високата си отговорност на представители на съдийската общност, ще подадете оставка. Това ще бъде решаващ акт за прекратяване на мандата на този Висш съдебен съвет, защото администриращ съдебната власт колективен орган, който не включва членове, излъчени от съдиите, е напълно лишен от легитимност и не може да продължи да функционира", се казва в подписката, започната от съдии от Върховния касационен съд (ВКС).

Оставките на четирима членове на ВСС няма да доведе до прекратяване на мандата на цялата институция. Съветът ще продължи да функционира с 18 членове, а председателят на ВКС се избира със 17 гласа. Единственото, което би се постигнало, е мнозинството около Гешев да остане без всякаква опозиция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. тото
    #8

    Всички журналисти пищат че сме на 112 по свобода на словото ,а това слово никога не е показало свестните и можещи българИ ДА сте чули видели медия да определя някой за компетентен и достоен БЪЛГАРИН. За плюене и за злепоставяне ние сме цари.Кой интелектуалец може да ни е президент? Виж от фейса идиоти с милион лайкове за маймунджилък или простотия ДА.

  2. полк. Дрангов
    #7

    Бих гласувал за Христо, като президент, но не и за НС.

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  7. Dante Alighieri
    #2

    Съдът ни носи каскет не от времето на Гешев, а от това на Добри Терпешев...

  8. т€еритория на Мики Маус
    #1

    С министър от БСП и президент посочен от БСП!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.