Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Имаше ли турско влияние на изборите у нас?

Гласовете от Турция за ДОСТ и ДПС са наполовина от предходни парламентарни избори

5 коментара
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Опасността от сериозно турско влияние на парламентарните избори у нас, под знака на която премина предизборната кампания, се оказа силно преувеличена. Двете формации, разчитащи на вота на изселниците в Турция, получиха наполовина по-малка подкрепа отвън спрямо предходни избори.

Формацията на изключения от ДПС бивш лидер на движението Лютви Местан – ДОСТ, явила се в коалиция със съществуващата от по-рано партия на Касим Дал, за която Анкара даде подкрепа си чрез изказване на турския социален министър, е втора политическа сила извън страната със 17.28% от гласовете. За ДОСТ са гласували 19 430 души извън страната, основно в Турция. За сравнение ДПС, което от няколко години е в хладни отношения с турската власт, е получило 13 390 гласа или 11.9% от гласовете в чужбина. Общо двете формации са получили малко под 33 000 гласа извън граница на тези избори или почти двойно по-малко спрямо парламентарните избори през 2014 и 2013 година.

През 2014 година гласовете за ДПС от чужбина, основно от Турция, бяха 59 938 или 43.4% от гласовете извън страната. А през 2013 година движението е получило 54 353 гласа или 49% от гласовете от чужбина.

За отбелязване е, че днешният коалиционен партньор на ДОСТ – партията на Касим Дал - на парламентарните избори през 2013 и 2014 година, когато се е явила пак в коалиции, е получила извън страната между 8 000 и 10 000 гласа.

На национално ниво сумарният резултат на ДПС и ДОСТ от 415 000 гласа е под резултата на ДПС на изборите през 2014 година, когато движението е получило 487 134 гласа.

Почти двойното намаление на гласовете от Турция има своето логично обяснение и то до голяма степен се дължи на изборното законодателство.

Тази година в Турция бяха разкрити едва 35 секции, след като това бе определеният максимум в Изборния кодекс за страни извън Европейския съюз.

За сравнение на парламентарните избори през 2009 година секциите в Турция са били 123, през 2013 година – 86, а през 2014 – 135.

Броят на гласуващите в Турция беше допълнително редуциран от решението на ЦИК да забрани декларациите за гласуване в чужбина да се попълват извън Секционните избирателни комисии (СИК), което засяга гласоподавателите, които са извън избирателните списъци и искат да упражнят правото си на глас. Това предизвика опашки, скандали и напрежение в деня на изборите, тъй като за много от гласоподавателите българският език не е майчин. Освен това на много места избирателите са били пускани в секциите един по един, което е довело до още по-голямо забавяне.

В Бурса например при очаквани 1000-1500 гласоподаватели в секция, след решението на ЦИК вотът си са могли да упражнят едва около 500-600 души.

Промените в изборното законодателство до голяма степен бяха инициирани от националистическите формации, за да отговорят на “турската заплаха“ от предходни избори, което само по себе си е признание, че при този вот не сме наблюдавали нищо извънредно и дори част от установените в предишни години практики са били пресечени.

В същото време изказванията на официални турски представители в подкрепа на ДОСТ, които предизвикаха ответна реакция от българска страна и покачиха градуса на напрежението преди изборите, съвсем не са изолиран случай. В навечерието на парламентарните избори през 2014 година тогавашният лидер на ДПС Лютви Местан се срещна с турския премиер Реджеп Тайип Ердоган, като снимката от тяхното здрависване бе силно послание към традиционния актив на партията. А турски представители не за първи път агитират изселниците в полза на българска партия, като преди от тази подкрепа се ползваха ДПС и формацията на Касим Дал.

Преувеличени се оказаха и очакванията за голям поток от турски автобуси преди изборите.

Дни преди вота служебният вицепремиер и министър на отбраната Стефан Янев отчете, че няма засилен натиск на българо-турската граница и не се налага актуализиране на плановете за охрана. В деня на вота службите също не регистрираха различен от обичайния поток.

Самият служебен премиер Огнян Герджиков коментира малко преди изборите, че Турция винаги е правила опити да се меси в българските избори чрез внушения и агитация в полза на определена партия и сега нямало нищо кой знае колко по-различно.

В крайна сметка на тези парламентарни избори отново станахме свидетели на агитация отвън в полза на определена партия - ДОСТ, която очевидно е наклонила везните в нейна полза и е намалила гласовете за конкурентната ДПС.

Сумарно обаче техните гласове са близо два пъти по-малко спрямо предходни избори и т.нар. турско влияние върху изборния резултат у нас е на практика по-малко.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. marij
    #5

    За мен статията е манипулативна. И два гласа да дойдат за партия, чрез внушения на чужда държава в полза на тази партия е вмешателство във вътрешните работи. Още повече ако гласоподавателите живеят в тази чужда държава! Повече от 30 години Турция системно и последователно агитира за етноческо създаденИ партиИ в страната - това нарушава етническия мир и води до изолация на определени група хора от обществения живот в страната. Повече от 30 години Турция системно и последователно включва в учебни географски

  2. Kitko
    #4

    "Това предизвика опашки, скандали и напрежение в деня на изборите, тъй като за много от гласоподавателите българският език не е майчин. " Значи, не знаят български, не живеят в България, но искат да гласуват на български избори. Странно извратена история е това. Нещата се оправят лесно - който иска да гласува да има основно образование /да влезе в сила след 5 години, който има желание да го изкара/ и в периода от последните избори до тези да е живял поне половината време в България. Уреждане на подходящо вечерно училище за тези които все пак искат да изкарат основно образоваие. Неграмотиници и хора които не мога да събират, изваждат и да си пишат името ТРЯБВА ДА ИМ Е ЗАБРАНЕНО ДА ГЛАСУВАТ.

  3. Nikola Nikolov
    #3
  4. Valpet
    #2

    От 100 години насам, Турция не е имала и ще продължи да няма реални претенции към България. Дори и противният Ердоган е по-вреден за турците, отколкото за България. Единственото недоволство на югоизточният съсед е свързано с българската туркофобия. Последната, обаче, отдавна е придобила що годе човешки облик и прави впечатление само на хора, извън Балканите. Излагаме се пред света като последни простаци с тази туркофобия, но това е положението. Засега, толкова ни струва културата ("Европейската"). Хаир олсун!

  5. Сандокан
    #1

    Да, ама вдигането на пушилка около "намесата на Турция" трябваше да замъгли намесата на Русия. Както вдигането на пушилка около 1 500 бежанци трябва да замъгли изкупуването на 500 000 имота от руснаци.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.