Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Имате проблем със собствеността и контрола над медиите от групи с финансови интереси

7 коментара
Джон Роуън, посланик на Ирландия в България. Сн. БГНЕС

Още един чужд дипломат се присъедини към констатациите на свои колеги от други европейски държави за наличието на проблеми в медийното пространство в България и изрази притеснение, че хората в България са разтревожени от липсата на медийна свобода. В интервю за БГНЕС посланикът на Ирландия в София Джон Роуън заяви, че страната му не може да дава рецепти за излизане на българските медии от кризата, но по тези въпроси трябва да се говори открито с всички групи на гражданското общество.

Така посланик Роуън се нареди до посланиците на Великобритания, Германия и Франция, които публично неведнъж публично изразиха притесненията си от ситуацията на медийния пазар в България.

"Свободата на медиите е от съществено значение и смятаме, че България трябва да се съсредоточи върху този проблем. В наши дни, когато различните медии - печатни, онлайн, радиа, телевизии, навлязоха във всички области на комуникацията, е важно те да имат широка основа. Собствеността не бива да е толкова силно концентрирана в ръцете на една или друга група", каза дипломатът.

"Държави членки на ЕС и еврокомисар Нели Крус изразиха притеснения по този въпрос. Така че ние като държава членка на ЕС ще опитаме да помогнем на България. Няма да се месим във вътрешните работи, но знаем, че хората в страната са разтревожени. Те си задават въпроси, ние искаме да дадем отговори на тези хора", продължи той.

"Свободата на медиите е един от стълбовете на демокрацията, трябва да съществуват свободни и открити медии. Ние всички имаме проблеми. Не съществува страна, която да няма някои притеснения относно свободата на медиите си, особено сега, когато финансирането на печатните медии стана толкова трудно и ситуацията се променя през цялото време. Но в България има проблем със собствеността и редакционния контрол от групи с определени финансови интереси. Искаме да започнем диалог по този въпрос с всички групи на гражданското общество в България и с правителството", подчерта посланик Роуън.

"Аз лично предпочитам саморегулацията като начин за разрешаване на проблемите в медиите, но тя невинаги работи и това важи не само за България... Не зная кое е най-доброто решение. В единия случай може да имаме прекалено много контрол върху медиите, в другия - нулев контрол, който да доведе до злоупотреби. Така че не знам какъв точно е правилният отговор, може би нещо по средата. Но ако всички ние говорим открито за проблемите, има добър шанс да постигнем напредък", заяви дипломатът.

Той направи оценка и на инвестиционния климат в България и определи като "огромен" потенциала на страната ни за растеж, но подчерта, че липсата на сигурност, прозрачност и доверие в съдебната система ще натежава при избора на чуждите фирми пред ниските данъци и евтината работна ръка.

"Вие се присъединихте към ЕС по същата причина, поради която и ние го направихме - развитие на икономиката възможно най-скоро. Ние успяхме да използваме добре предоставените ни средства от структурните, кохезионните фондове и това беше може ми единственото най-голямо средство, чрез което подобрихме икономическото си развитие. Това е нещо, което България също може да направи, но при вас съществуваха проблеми, които не ви позволиха да получите в достатъчна степен достъп до всички еврофондове, до които имахте право", обясни посланик Джон Роуън.

"Борбата с корупцията и организираната престъпност трябва да развият отворена и прозрачна система за правене на бизнес, обществени поръчки, кандидатстване за средства от ЕС", продължи дипломатът.

Той изброи проблемите пред чуждите инвеститори, когато решат да правят бизнес в България. Преди всичко, според него, това са липсата на сигурност и на прозрачност.

"Инвеститорите първо виждат в страната ниския плосък данък от 10%, ниските разходи за труд, това е привлекателно за тях. Но когато пристигнат тук, много често стигат до извода, че бюрокрацията е прекалено бавна, че има прекалено много регулации, с които дори самите администрации не могат да се справят. Ако пък някакъв въпрос бъде отнесен пред съда, виждаме, че съдебната система е прекалено бавна, постановените присъди са много трудни за разбиране", изброи посланик Роуън.

"Инвеститорите се нуждаят от прозрачност, сигурност и доверие в съдебната система и ако успеете да им ги осигурите, съм убеден, че ще те ще пристигнат в страната ви", даде съвет дипломатът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    А тази съдебна система кой я направи такава през криминалния преход от 22 години. Може би ние гражданите? Така е много лесно да се констатира и да се дава акъл, а иначе да се върти бизнес с тия, които докараха страната до това положение.

  2. Анонимен
    #6

    За разлика от Ирландия, ние си имаме инсталирана кагебистка мафия във всички етажи на властта. Сега мафията и нейните рубладжийски медии водят кампания за сваляне на правителството, защото не я обслужва така усърдно, както предишното със Станишко.

  3. Анонимен
    #5

    3: Шенген ли??

  4. garant
    #4

    "Имате проблем със собствеността и контрола над медиите от групи с финансови интереси" Само един проблем ли имаме???

  5. Анонимен
    #3

    Тези приказки не са случайни,хората виждат,интересуват се.Това им е служебно задължение.Нали искаме Шенген,цялостната оценка в държавата е важна.

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  7. Анонимен
    #1

    Какъв проблем е това за Ирландия, та тоя чичка се намесва в работата на нашите кукловоди и олигарси. Ами ще ги разсърди и те още повече ще затегнат свободната журналистика. Всъщност чичката е вредител.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.