Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Имиграцията като проява на снизхождение

0 коментара

Пристигаха пешком или в претъркани влакове, с малко багаж, без никакви пари. Приемаха ги, както често се приемат чужденци - неохотно. Те обаче не се плашеха, а си търсеха работа, създаваха фирми и разкриваха работни места. Днес са жители на една процъфтяваща провинция. Само дето премиерът ѝ се държи странно. Като твърди, че имиграцията вреди на страната.

Провинцията е Бавария, а чужденците са судетските немци и силезийците. Милиони се устремиха към Бавария след края на войната, там ги приеха враждебно, така както днес приемат имигрантите от Източна Европа. Тези хора допринесоха в решаваща степен за подема на Бавария.

Обаче в дните преди Бундесратът да гласува закона за имиграцията на червено-зеленото правителство, баварският премиер и кандидат на ХДС/ХСС за канцлерския пост Щойбер непрекъснато повтаряха заклинанието "нека ограничаване имиграцията".

Какъв странен подход върху глобализираната икономика. "Свидетели сме как се премахват границите пред свободното движение на стоки и капитали, а в същото време се издигат бариери пред имигрантите", констатира американската експертка Саския Сасън. Приемането на имигранти наистина струва пари - за училища, езикови курсове, социални помощи. В същото време обаче имигрантите плащат данъци и работят. Салдото е положително, се констатира в повечето икономически анализи.

Миграцията от край време е била част от икономическото развитие, включително в Германия. Между 1849 до 1939 г. 59 милиона европейци напускат родината си, 6 милиона от тях са германци. След Втората световна война обаче ФРГ се превърна в имигрантска страна, а Европа - в имигрантски континент. Една трета от германското население днес са следвоенни имигранти и техните деца. Между 1945 и 1992 година 22 милиона прогонени, бежанци, изселници и гастарбайтери се установиха във Федералната република, помогнаха за възстановяването и икономическия ѝ подем.
По-рано Германия се нуждаеше от имигранти, защото икономиката процъфтяване и имаше глад за работна ръка. Днес Германия се нуждае от чужденци, защото населението ѝ намалява. Тя се нуждае от над 60 000 готвачи, келнери, кухненски помощници. От 50 000 чистачи. От хиляди мъже и жени за гледане на възрастни и болни хора и чираци в заводите. В Саксония например има остър недостиг на лекари. Страната се нуждае и от 40 000 инженери и информатици по данни на Съюза на германските инженери. Независимо от въвеждането на зелените карти фирмите за авангардни технологии се нуждаят от инженери, програмисти и уебдизайнери.

Докато политиците разпространяват легендата, че страната разполага със собствени резерви, обикновените германци отдавна взеха нещата в свои ръце. Германски семейства, строителни фирми и ресторанти наемат чешки чистачки, полски строители и готвачи от Гана. Те идват като туристи или изобщо без виза, мнозина запълват нишите на трудовия пазар, които не привличат самите германци. Според специалистите нелегално пребиваващите чужденци в страната достигат до 1,2 милиона.

Чуждестранните специалисти идват в страната, само ако се чувстват добре дошли. Никому не идва да ум да забрани вноса на японски коли, спрямо имигрантите обаче най-често е валиден лозунгът "Да затворим границите".

Едва една трета от германците знаят, че чужденците в Германия са едва под 10 процента, повечето смятат, че те надхвърлят 30 процента. Вината за това е и на политиката. През 90-те години говореха за "новото преселение на народите", през 1992 г. Хелмут Кол заговори за опасността от "бедствено положение".

Така и не се състоя обаче преселението на народите от Изтока. Специалистите прогнозираха, че след падането на Стената между 4 и 25 милиона души ще се отправят на Запад. Между 1992 и 1999 г. във Федералната република имигрираха по-малко от 600 000 души от бившия Съветски съюз, Полша или Румъния.

По данни на МОТ имигрантите в света наброяват 150 милиона, тези хора са били принудени да избягат от родината си или да я напуснат в търсене на работа. Те съставляват точно 2,5 процента от населението в света. "Противно на разпространеното мнение останалите 97,5 процента предпочитат да живеят в родината си, вместо да емигрират", обяснява Томас Щраубхар, председател на Хамбургския архив на световната икономика. Имигрантските потоци заобикалят Европа, само 5 процента от всички имигранти се стремят към стария континент. 50 процента от имигрантите в света се отправят на Юг - към Африка, Азия или от Азия към Близкия изток.

Развиващите се и новоразвитите страни приемат повечето имигранти, а не промишлено развитите страни. В Южноафриканската република, която не може да се похвали с икономическо чудо, днес живеят до 8 милиона нелегални имигранти. 21 процента от работещите в Сингапур са чужденци. Минимум 1,5 милиона гастарбайтери работят в селското стопанство, на бензиностанциите, игрищата за голф и в старческите домове в Малайзия.

За много развиващи се страни собствените емигранти отдавна се превърнаха в банка, чиито резерви при нужда може да се използват. Паричните преводи на индийските имигранти за близките им в родината са вторият по значимост източник на валутни постъпления за бедния Юг и възлизат на 105 милиарда долара годишно. Салватор печели от емигрантите си повече пари, отколкото от износа.

По този начин се компенсират загубите от изтичането на елитни специалисти от Юга и Изтока за развития Север. Само през 1995 г. България са напуснали около 7000 учени и специалисти, които са се преселили в западните промишлено развити страни. Според специалистите по въпросите на миграцията около 1,5 милиона специалисти от развиващите се страни работят в държавите на Западна Европа, САЩ, Япония и Австралия. По данни на МОТ преселението на елитните специалисти става все по-динамично.

Елитните специалисти правят кариера в чужбина, по-малко образованите пък работят пряко сили, така че децата им да живеят по-добре. За едните съществува едва ли не глобален трудов пазар, другите отиват там, където има работа. И едните и другите помагат на себе си и на своите домакини.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.