Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Имотен скандал коства и поста на зам.-министър Манолев

Прокуратурата проверява странния случай с къща за гости с европари ползвана като частна вила

13 коментара
Къщата за гости, в която отсяда само Александър Манолев край Сандански сн.Биволъ и Благоевград Нюз

Още един кадър от високите етажи на ГЕРБ – заместник-министърът на икономиката Александър Манолев подаде оставка, след като името му беше забъркано в скандал с къща за гости с европейски пари, а прокуратурата започна разследване по медийни публикации.

Случаят е от миналата седмица. Сайтовете "Биволъ" и "Благоевград нюз" излязоха с разследване за луксозната къща край Сандански, построена върху парцел на заместник-министъра на икономиката и ползвана само от него. Къщата за гости е финансирана с 380 000 лв. европейски средства по проект на Програмата за развитие на селските райони. Плащането е одобрено от Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) през декември 2015 г., когато Манолев е назначен за зам.-министър на туризма. Тогава шеф на ДФЗ е настоящият министър на земеделието Румен Порожанов.

Проверката на прокуратурата

В сряда Върховната касационна прокуратура започна проверкапо случая. Държавното обвинение обявява, че е самосезирало по публикацията в Mediapool и други издания, въпреки че оригиналното разследване е на сайтовете "Биволъ" и "Благоевград нюз".

Прокуратурата е разпоредила още на Националната агенция по приходите да извърши данъчна проверка на замесените в проекта за луксозната къща за селски туризъм, която вероятно не се ползва по предназначение.

Прокуратурата е изискала от Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ), заверено копие от проекта за вилата, финансиран по Програма за развитие на селските райони. В хода на проверката ще се изискат писмени обяснения от лица, имащи информация по случая, включително държавните служители. Ще се провери дали е спазено задължението на бенефициента в срок от 5 години след сключване на договора да използва къщата за туризъм.

Оставка по моралния стандарт на ГЕРБ

Няколко часа след съобщението на прокуратурата правителствената пресслужба съобщи, че Александър Манолев е подал оставка като заместник-министър на икономиката, която е била приета от премиера Бойко Борисов.

Като мотив за решението си Манолев е посочил стартиралата проверка на Върховна касационна прокуратура по повод медийни публикации и желанието му това по никакъв начин да не засяга работата на правителството.

Друг аргумент е "солидарността с колегите му, които са спазили моралния стандарт в управлението и са напуснали постовете си само заради съмнения", гласи правителственото съобщение.

"Сигурен съм, че в документите няма нищо срещу мен, но не мога да подложа семейството си отново на това. Благодаря за доверието. Решението ми е лично", казва Александър Манолев, цитиран от правителствения пресцентър.

Разследването на медиите

Разследването на "Биволъ" и "Благоевград нюз" по случая показва, че имението от половин декар никога никога не е работило като семеен хотел за развитие на селски туризъм, а "къщата за гости" се е ползвала като частна вила от Александър Манолев и семейството му. Специалната екстра на къщата е, че има тръбопровод от 3 км, който осигурява минерална вода от Сандански.

Александър Манолев е купил терена в началото на 2013 г. След това той е учредил право на строеж на "жилищна сграда – къща за гости" на фирмата "Агротрейд – Ана Димитрова" ET. По това време собственичката на фирмата Ана Димитрова е на 20 години и живее в столичния квартал "Дружба".

Фирмата пише проект до фонд "Земеделие" и печели субсидия от 390 160 лв. по европейска програма, за да построи къща за гости. Общата стойност на проекта е за 564 174 лв.

Строежът на имението приключва успешно през октомври 2015 г. и е прието почти без забележки. Сегашният министър на земеделието Румен Порожанов тогава е шеф на Държавен фонд "Земеделие". През декември 2015 той разписва плащането и така впечатляващата вила излиза на собствениците само 170 000 лв.

В коментар за "Биволъ" Александър Манолев обявява, че няма никаква собственост в Сандански. Той твърди, че е продал парцела през 2012 г. на Ана Димитрова.

Проверката на "Биволъ" в кадастъра и имотния регистър показва, че земята все още е собственост на Александър Манолев. Няма никакви данни тя да е продадена, а са налични единствено данни за учредено безсрочно и възмездно право на строеж в полза на фирмата, посочват двата сайта.

Същеврменно фирмата "Агротрейд – Ана Димитрова" не развива никаква дейност, т.е. няма признаци вилата да работи като къща за гости. През годините фирмата не отчита никакви приходи от туристическа дейност и няма нает персонал, каквото задължение има съгласно договора за проекта, пишат двата сайта.

За сметка на това Александър Манолев почива там със семейството си, както той самият признава от коментара си за сайтовете.

Веднага след публикацията ДФЗ започна проверка по случая, но към момента няма информация дали тя да е приключила.

Кой е Александър Манолев?

Александър Манолев беше номиниран за транспортен министър след оставката на Ивайло Московски, заради катастрофата край Своге, която отне живота на 20 души. В последствие той сам се отказа след публикация на "Капитал" за негови бизнес връзки в миналото.

Преди да стане зам.-министър на икономиката в третото правителство на ГЕРБ, Манолев оглавяваше Държавната агенция по метрологичен и технически надзор от август 2016 г. до избирането му за депутат през 2017 г. и влизането му в екипа на икономическия министър Емил Караниколов ("Атака"). Във втория кабинет на Бойко Борисов Манолев беше зам.-министър на туризма. Зае този пост през ноември 2015 г.

Александър Манолев е син на бившия дългогодишен кмет на граничното село Кулата Димитър Манолев. Завършва Професионалната гимназия по икономика и туризъм "Проф. д-р Асен Златаров" в Петрич с профил "Счетоводство и Контрол", а висшето си образование получава в "Юнивърсити Колидж" Лондон във Великобритания. Притежава редица специализации в България и чужбина по бизнес комуникации и връзки с медиите, както и инвестиции в развиващи се пазари.

Започва професионалната си кариера в Националното сдружение на общините в Република България, където отговаря за подготовката на проекти за европейско финансиране, но минава в частния сектор. През 2004 и 2005 е бил директор "Интеграция и развитие” в застрахователното дружество "Булстрад Виена Иншуранс Груп", после става изпълнителен директор и член на Съвета на директорите на "Булстрад Здравно Осигуряване” АД.

От декември 2006 г. до декември месец 2009 г. Манолев работи като ръководител дирекция в "Мобилтел" ЕАД. След това става председател на Съвета на директорите и търговски директор на "Булгартабак Холдинг" АД, но след приватизацията на дружеството през 2011 г. е отстранен заедно с всички останали стари шефове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Диана
    #13
    Отговор на коментар #12

    Я,значи той бил малката вещичка, а татето е голямото вещер!

  2. Практик от София
    #12

    На времето видяхме що за червена стока са ендесевейските юпита, а днес имаме възможност да се полюбуваме на гербаджийските хубавци. Баща му на Сашо, Димитър Манолев, има твърде показателен прякор - Кмета на митничарите и четири пъти печели кметската надпревара в Петрич!
    А момчето му - е-хей, английски възпитаник! - започва професионалната си кариера в Националното сдружение на общините, където отговаря за подготовката на проекти за европейско финансиране, трупа ръководен и не само такъв опит в "Транскарт"

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #11
  4. Boris Kamov
    #10

    Има слухове че "политиците напуснали постовете си по съмнение" щели да се застрелят като дойдат да ги проверят (ако дойдат, де...). Хи-хи-хи...

  5. Бивши комунисти НЯМА!
    #9

    И този ли само с оставка? А откъде са му парите няма ли да се разбере - и при него 15 години назад доходи като при Трайчо.

  6. Boris Kamov
    #8

    Българските политици напускали постовете си само по съмнение! Хи-хи-хи... Тия съвсем за бунаци ни вземат! Борисов ги гони защото идват избори. Иначе законът "омерта" работи стриктно.

  7. ARROGANT
    #7

    На тях им ги спират, а ние ги "УСВОЯВАМЕ".

  8. Лизи Гугуткова
    #6

    ТОЯ ПРИСВОИТЕЛ НА 390 000 ЛВ. И ТЕЗИ ,които са му ги ПОДАРИЛИ ДА НАПРАВИ виличка от половин декар, ще му сложат ли ПРАНГИ НА РЪЦЕТЕ И КРАКАТА, като някой НЕВИННИ!

  9. Знайко
    #5
    Отговор на коментар #2

    Поддържам ви, колега, но искам да добавя, че също като редовен данъкоплатец не желая парите от моите данъци да отиват за обезщетения, присъдени от ЕСПЧ (както неминуемо ще се случи по скандалното дело против Иванчева). Настоявам да се приеме закон за персонифицираната материална отговорност. Тогава, боклуци като "съдията" Хинов и сие, след като започнат да им удържат обезщетенията от заплатата, ще се замислят дали да присъждат такива абсурдни присъди.

  10. Емил Станоев
    #4

    Споко бе ?! както цвъц и тоя ще е идеално чист !? Особенно когато са използвани пари от еврофондове.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.