Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Имотите да се облагат с годишен данък „застраховане”

35 коментара
Имотите да се облагат с годишен данък „застраховане”

Собствениците на недвижими имоти да се облагат с данък, приходите от който да постъпват във фонд за отстраняване на щетите от природни бедствия. Това предложиха застрахователни компании в понеделник на кръгла маса за управлението на катастрофичните рискове в България.

Притежателите на имоти биха могли да плащат годишно допълнителен данък от един промил върху данъчната оценка, който ще се събира от Националната агенция за приходите и ще се внася в така наречения катастрофичен пул, обясни председателят на Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) Орлин Пенев.

Идеята за създаването на пула не е нова, нито е ново предложението за въвеждането на някаква форма на задължително имуществено застраховане, но след зачестилите случаи на природни бедствия и нанесените поражения на домове и имущество тя става особено актуална, подчертаха от АБЗ на кръглата маса. Като пример експерти на Световната банка посочиха, че ако в София стане сериозно земетресение, щетите могат да са между 2.5 и 3 млрд. долара.

Ако бъде одобрено предложението за въвеждане на допълнителен имотен данък, в катастрофичния пул годишно ще могат да постъпват между 20 и 70 млн. лв., събрани от гражданите.

Управлението на пула може да бъде или изцяло от държавата, или 50 на сто от държавата и 50 на сто от застрахователните дружества чрез създаване на дружество с идеална цел. Инициаторите за създаване на катастрофичния пул смятат, че рисковете, които могат да поемат българските застрахователи,
са до 20 млн. евро.

За съжаление, хората в България имат ниска култура на застраховане и се убеждават в предимствата да имат застраховка, когато се случи бедствие. Не би следвало винаги да чакаме да се случи бедствие, за да сключим полица, каза Румен Гълъбинов от АБЗ. Според него идеята за застраховането на имуществото от природни бедствия трябва да бъде все повече популяризирана и от страна на правителството.

Наблюдава се тенденция за повишаване на застраховките от природни бедствия и пожари, като основен двигател за това е банковото кредитиране, което е съпроводено със задължителна застраховка на ипотеките. Според експерти през 2007 г. имуществените застраховки обхващат едва 7.5% от имотите. В Испания, например,  те са близо 90%.

Според оценки на застрахователите, в България има около 3,8 милиона жилищни имоти, като от тях 1,4 млн. са в селата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Манго
    #36

    Пак български принос в застрахователната дейност.

  2. одшнд
    #35

    Пак се търси поминък за някого...

  3. Варненец
    #34

    Е това е българия.. С малка буква ще напиша името на страната защото в интерес на истината това не е държава.. От къде на къде ще плащам по 100 пъти застраховки.. Че като има неосведомени и прости хора това не означава че всички трябва да страдаме.. Който живее в опасен район да си застрахова жилището. Който въпреки това не иска да духа супата.

  4. bob4o
    #33

    Защо направо със закон не ми взимат 50% от заплатата и спрат да ме занимават с глупости?За боклука процент, за данъци-процент, за водата процент, за топлата процент, за бензина процент,за парното процент, за автокаско процент, за пътищата винетки-процент, задължителна застраховка-процент, за здравни осигуровки- процент. Че то да ми сложат едни пранги, да ме боядисат в черно та поне да си знам, че съм роб!Да им таковам онаковата!!!

  5. аз
    #32

    Това дето става в милата ни татковина го няма никъде по света. Аман от тормоз над нещасното население.

  6. 17
    #31

    но трябва да се презастраховаме ЗА СОБСТВЕНА СМЕТКА - и пак да е задължително, щото някои НЕСЪЗНАТЕЛНИ могат да се опитат да се изплъзнат!Тез въобще не знаят как да правят пари - да изпуснат такова доходно перо...17

  7. 4и4о Ви
    #30

    Съгласен съм с теб. Всеки да си застрахова имота, а държавата да престане да раздава моите и твоите пари на нехайни стопани, които пушат и пият по цял ден, а после твърдят, че нямат 30 лв. за застраховка. Да не се изплащат помощи за никакви щети на къщи , построени без разрешителни и такива в свлачища. Ако някой е разрешил строеж в свлачище - да е отговорен с цялото си имущество. Писна ми с мои пари да се оправя пътя Варна - Зл.ппясъци и Албена - Балчик.Една година като не се плащат помощи - на следващата масово ще се застраховат - типично по нашенски. Всичко това се отнася и за циганите, строящи си бараки по поречията на реките без никакви документи.

  8. 17
    #29

    Цитат: "Според експерти през 2007 г. имуществените застраховки обхващат едва 7.5% от имотите. В Испания, например, те са близо 90%...."---17 (коментар) - защо експертите пропускат да съобщят съотношението на:(1) заплатите в Испания и България;(2) цените на имотите...Щото тези неща, както и цитата (за застраховки) са свързани...Испания не е България и България не е Испания...Предполагам - когато цените на имотите и заплатите станат приблизително като в Испания - тогаз вероятно и % на застрахованите

  9. Ха-ха
    #28

    Когато застрахователите станат повече от застрахованите се раждат нови идеи.Хубаво е да се осигуриш срещу природно бетствие, но комай по този способ на юруша просто резултата е ще ясен от сега. Бетствието, ако настане парите отдавна ще ги няма и ако решиш да се обадиш най-много да ти обяснят отговорно, че си събрал колко за една кучешка колиба и земетресението дошло не во време, както всеки сняг зиме.Иначе интересно защо при толкова застрахователни компании подобен риск днес не се приема.

  10. LAWYER
    #27

    OTNOVO S POMOSHTA NA NARODNOTO SABRANIE ZASTRAHOVATELITE SHTE ISKAT DA SE NAGUSHAT S PARI.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.