Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Имотите на БАН са нейна частна собственост

0 коментара
Имотите на БАН са нейна частна собственост
Имотите на БАН периодично се оказват в центъра на конфликт между държавата и академията, когато се заговори за реформи и най-вече, когато се заговори за промяна на техния статут. И макар в момента правителството да твърди, че имотите на академията “няма да се пипат“, то вече направи опит за тяхната национализация през пролетта. А страховете на учените са основани на примери от историята, когато одържавени имоти на БАН са се оказвали впоследствие в частни ръце.

През май правителството обяви, че подготвя законопроект, според който имотите на БАН да станат публична държавна собственост. Последва бурна реакция и протестки от страна на ръководството на академията и законопроектът бе потулен. С какво са специални в момента имотите на академията и защо актуването им като държавна собственост би било национализация?

Имотите на БАН са частни по закон

В момента имотите на академията са със статут на частна собственост и принадлежат на юридическото лице БАН, обясни пред Mediapool Теодора Андреева, директор на дирекция “Управление на собствеността и материално-техническа база“ в академията. Този специален статут идва от Закона за БАН, приет от Великото народно събрание на 2 октомври 1991 година. С него на БАН се дават право на собственост и други вещни права. За тези имоти не са приложими разпоредбите на Закона за държавната собственост, тъй като в чл.1 от него е записано, че той не важи за случаите, уредени в специален закон. А законът за БАН се явява специален по отношение на Закона за държавната собственост“, коментира Андреева.

Този специален статут на имотите на БАН има аналог и за други две български институции – БНБ и Светия Синод, допълва Андреева.

Тя обяснява, че БАН има три групи имоти – нейна лична собственост, такива, които държавата или общините са ѝ предоставили в управление, и такива, които държавата или общините са ѝ предоставили за конкретни дейности.

От общо 828 имота – земи, сгради, временни постройки, павилиони, гаражни клетки и др. - 806 са лична собственост на БАН по силата на Закона за академията. Тоест, те са частна собственост. Останалите 22 имота са предоставени от държавата или общините за конкретни нужди на академията.

Титуляр на имотите е БАН в лицето на нейния председател, а разпореждането с тях става по решение на Общото събрание. Освен това институтите на академията имат права върху дарените лично на тях или купени от тях имоти.

Академията няма загубен в съдебен спор имот

БАН има опит в съдебните битки за своите имоти, които са обект на най-различни апетити. Академията води за своя сметка множество реституционни дела за своя собственост и до момента съдебните решения са в нейна полза.

Такова спечелено дело БАН има за имот от 73 декара на Института за гората на бул. “Климент Охридски“ в столицата, “заграбен“ по думите на учените от вече покойния шеф на ДЗИ банк Емил Кюлев.

“Така че ние сме показали, че се грижим за нашите имоти и до момента няма нито един разграбен или продаден имот“, коментира Андреева.

Тя посочи, че имоти на академията биват включвани и ремонтирани по различни проекти или с пари от наеми. Иначе средства за капиталови разходи в държавната субсидия вече няма.

БАН отдава под наем 5% от имотите си срещу 4 млн. лева годишно

Повечето имоти на академията са в употреба именно за научната дейност на БАН. Само 5% от всички имоти на БАН се отдават под наем, като през 2008 година приходите от наем са 4 026 066 лева, а през 2009 година – 4 201 676 лева. Тези приходи представляват едва около 6.5 % от общите собствени приходи на академията, които надхвърлят 60 млн. лева. По-голямата част от собствените приходи е от международни договори и проекти.

От БАН не приемат упреците, че отдават имотите си на занижени цени и обясняват, че правят възможното да формират колкото се може повече приходи по това перо.

“Трябва обаче и да се отчита какви имоти се отдават, в какво състояние са и т. н.“, казва Теодора Андреева.

Имоти вече са били одържавявани, а след това попадали в частни ръце

В академията настръхват всеки път, когато се говори за одържавяване на имоти, защото историята помни такива случаи. След 1944 година имотите на БАН са били одържавени, а след 1989 година част от тях попадат в частни ръце.

Такъв е случаят с имот, завещан на БАН от някогашния министър-председател Андрей Ляпчев. В своето завещание той дарява на академията имоти на ул. “Кракра“ 21 и на бул. “Цар Освободител“ 21. През 1954 година част имота на бул. “Цар Освободител“ бива прехвърлен на Министерството на външните работи, а след 1989 година - продаден на частни лица. Друг имот, дарен на БАН от фондация “Анка Евстратиева Гешова“, през 1950 година е даден на Министерството на финансите и в последствие предоставен на целодневна детска градина. В БАН имат още много такива примери.

Иначе сред дарилите имоти на БАН са още Иван Евстратиев Гешов и Столичната община, която през 1884 година е предоставила на Българското книжовно дружество терена, на който днес се намира сградата на централното управление на БАН.

В академията са притесняват, че ако имотите им станат публична държавна собственост, много бързо могат да се трансформират в частна държавна собственост, а оттам продадени и превърнати в нещо друго.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.