Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Имотите се обезцениха с 3 млрд. лева, влоговете нараснаха с 1.4 млрд. лева

3 коментара
Имотите се обезцениха с 3 млрд. лева, влоговете нараснаха с 1.4 млрд. лева

Жилищата, придобити със собствени средства и кредити, отписват 3 млрд. лв. от стойността си през последното тримесечие на миналата година и се оценяват на 208 млрд. лева. Данните са от последния анализ за богатството и дълга на домакинствата в България, подготвен от анализаторския екип на “Уникредит Булбанк”.

В същото време нетното финансово богатство на домакинствата (измерено чрез финансовите активи, коригирани с дълга) скача с рекордните 4 млрд. лв. за цялата 2011 г. и с близо 1.8 млрд. лв. само за последното тримесечие на годината до 19.2 млрд. лв.

Банковите депозити са в основата на ръста на финансовото богатство, се посочва в анализа. За периода септември – декември 2011 г. вложенията в банките са нараснали с 1.4 млрд. лв. до 30.9 млрд. лв. Всички финансови активи на българите (без дълга) през последните три месеца са близо 40 млрд. лева или 11% ръст.

Изчисленията показват, че и през последните шестнадесет тримесечия депозитите нарастват значително, без да се доказва пряка връзка с промените в доходността и в нивата на инфлацията, както е и през годините преди това. Все пак сред причините за големия интерес към депозитите през последните години вероятно са преминаването към по-умерени нива на инфлацията и сравнителната стабилност на доходността, която предлагат банките. Освен това липсата на други установени възможности за инвестиране и слабостта на жилищния пазар също имат своя принос за големия интерес към депозитите.

Банковите депозити отново записаха двуцифрен годишен ръст през последното тримесечие, като към края на декември имат 77.3% дял от всички финансови активи. Депозитите в лева нарастват близо четири пъти по-бързо от тези в чужда валута и вече ги надминават, като към края на 2011 г. левовите депозити са вече над 15.5 млрд. лв. Голямото увеличение на спестяванията в местна валута се дължи и на по-високите нива на доходност.

Успоредно с увеличаването на спестяванията населението продължи да намалява задлъжнялостта си. Така коефициентът на задлъжнялост вече е под 52% спрямо рекордните 71% в началото на 2009 г.

“Очакваме коефициентът на задлъжнялост да се понижи до около 47% в края на текущата година и едва от 2013 г. да започне да се стабилизира“, смята Милен Касабов, старши икономист в “Уникредит Булбанк”. Общият дълг на домакинствата от септември 2009 г. до декември 2011 г. е намалял с 500 млн. лв. до 20.7 млрд. лв.

Данните от анализа показват, че банковият дълг в чужда валута продължава да расте с добри темпове, докато този в местна валута намалява през 2011 г.

Потребителските кредити от небанкови финансови институции се увеличават с 9.4% на годишна база и достигат 860.2 млн. лв. В същото време делът на лизинговите договори е намалял наполовина спрямо равнищата от 2008 г. На годишна база лизингът се е свил с 23% до 258.9 млн. лв.

Загубите при активите, свързани с българския капиталов пазар, продължиха и през последното тримесечие на 2011 г., се посочва още в доклада на икономическия екип на “Уникредит Булбанк”. Инвестициите в акции регистрираха загуба от 285 млн. лв. за цялата предходна година и техният дял от общите финансови активи намаля рекордно до едва 2.2%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    Другото, дето се чудя е, в това време на евтини пари, защо нашите банки не взимат на заем от други банки, а трябва да ги дават на дребните вложители високи лихви за техните пари, ма не работя в банковия сектор, та не знам, хехе.

  2. Анонимен
    #2

    Вярно е, аз не съм чул някъде да има държавно гарантирана инвестиция, дето да връща 4-6% гарантирано в основни валути като евро и долар. Това за чуждите инвестиции е интересна идея. Все пак ако банките имат добър баланс, това не е задължително лошо (т.е. ако българите са ок да взимат заеми за по 10%-15% лихва и да ги изплащат, хехе)

  3. Анонимен
    #1

    А защо анализаторите не разглеждат вероятността депозитите да се увеличават, защото банките изпират чужди пари, защото се слагат на депозит пари на чужденци заради високите лихви. Никъде в развития свят няма депозитити с такива проценти -4-6. И какво ще стане с банковата система, когато те се изтеглят или може би затова се провежда едностранна политика на промяна на кредитните договори, за да оправдаят тези високи лихви и така се източва националното богатство!?!?!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.