Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Имотни справки през Интернет от февруари

4 коментара
Имотни справки през Интернет от февруари

От февруари тръгва информационната система на кадастъра и имотния регистър, чрез която гражданите ще получават справки за имоти през Интернет, съобщи в петък премиерът Сергей Станишев от трибуната на Народното събрание.

Онлайн справки ще се извършват обаче само за имоти, които се намират в територия с изработена кадастрална карта, каквато обаче има само за около 12% от територията на страната. Останалата част от България трябва да влезе в новия регистър до 2015 г., според стратегията на правителството.

Справки за имоти в останалата част на България ще се извършват по старата процедура – от общинските служби по земеделие, когато става въпрос за земеделски земи и от общинската администрация, когато става въпрос за урбанизирани територии.

Досега у нас се използваше персоналната система за регистрация на недвижимите имоти, т.е. информация за имота се добиваше като се използва името на собственика. Системата на вписване също беше поименна. Описанието на имотите в нотариалните актове бе свободно и неточно, а голяма част от документацията в регистрите е стара.

С изработването на кадастралните карти се преминава към реална система - създаване на имотен регистър, който се състои от партидите на недвижимите имоти (подробна информация за вида, границите, площта и т.н. на имота).

Минимализиране на имотните измами

Новият реален имотен регистър ще спомогне за противодействие на имотните измами, каза министър-председателят в отговор на въпрос на народните представители Минчо Христов и Стела Банкова.

По думите на премиера, това е една от важните превантивни мерки, която ще затрудни осъществяването на подобни престъпления.

Има предложение за въвеждане на електронна система в нотариалната камара за предотвратяване на такива престъпления, обясни Станишев. Предприети са и кадрови промени в Агенцията по вписванията, допълни той.

Имотните измами са едни от най-коварните и подли по своя характер престъпления, каза премиерът. Той посочи, че в последните години се отчита сериозно увеличаване на посегателство срещу собствеността върху недвижимите имоти и това е свързано с бързото покачване на цените на недвижимостта и възможните печалби от това.

От анализа на досъдебните производства са установени няколко механизма за извършване на такива измами – чрез подмяна в архива на съдилищата на истинските с фалшиви нотариални актове, изготвяне на неверни договори за продажби на имоти общинска собственост, действия на длъжностни лица, които удостоверяват неверни обстоятелства, използване на неистински лични карти и други документи.

Държавна агенция 'Национална сигурност" (ДАНС) има ангажименти по закон за противодействие и предотвратяване на замисли, свързани с участие на лица, заемащи висши държавни длъжности, в корупция и връзка с организираната престъпност, отбеляза премиерът Станишев.

Като примери той посочи случаи, в които доверен нотариус узаконява прехвърляне на недвижим имот, длъжностни лица от следствието участват в неправомерно придобиване на недвижим имот на граждани, които се намират в затруднено материално положение, съдии по вписванията извършват неправомерни вписвания на имоти с тежести, прокурор в окръжна прокуратура подпомага придобиването на земеделски земи чрез измами.

Имотните измами се осъществяват с участието на сдружения на заинтересовани лица и разследването им е затруднено, посочи премиерът.

По думите му част от превенцията, освен с контрол върху работата на нотариатите, съдебните институции, съдиите по вписванията и регистъра, е в засилване на наказателната отговорност и на санкциите. Другата част е неизбежността на наказанието, което е не по-малко важно, добави Станишев.

Той отбеляза, че се извършват проверки на нотариуси и на съдии по вписвания, завишава се контролът от страна на инспектората към министъра на правосъдието. За тази година се предвиждат тематични планови проверки именно по имотните измами, добави той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иванчо И.
    #5

    У нас освен с измами, с друго можем ли да се изтъкнем? Разграбено беше държавно имущество за стотина милиарда, никой не обърна внимание. Сега грабят останалите трохи от държавното, ще се увеличават посегателствата в/у частното.

  2. имот
    #4

    кризата ще смъкне цената на имотите още надолу.За дъното на цената на имотите е още рано.Кой успее да продаде на сегашни нива пак е добре,след месец два с още 20-30% надолу.Англичани,ирланци,испанци ако щеш и руснаци забравете да купуват.Крозата тепърва май започва.

  3. sam
    #2

    To i sega goliamoto lapane pochti privarshi.Kato nakazaniet e neizbejno, da vkarat priatelite na Parvanov iDogan v zatvora, te sa tezi koito kradoha nai mnogo.Naglezi.

  4. хрокер
    #1

    брата на чифута-педерастискам да видяи тогава да ми говори за"Минимализиране на имотните измами"това юдейско изчадие

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.