Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ин витро процедурите растат при намаляващ брой на ражданията

0 коментара
Ин витро процедурите растат при намаляващ брой на ражданията

С 2 441 са намалели ражданията в страната през 2018 г. в сравнение с предходната. В същото време броят на ин витро процедурите, финансирани от държавата, се е увеличил. Диспропорциите в дейността на болниците в тези две направления обаче се запазват непроменени. Това показват анализите на “Индекс на болниците“, направени на база данните на НЗОК и Център за асистирана репродукция (ЦАР) за дейността на лечебните заведения през съответните периоди.

Инедкс на болниците е съвместна инициатива на “Галъп интернешънъл" и специализирания сайт Clinica.bg.

Общо 55 796 са били ражданията през 2018 г. в България. Те са били извършени в 106 болници.

През предходната година ражданията са били 58 237 и са били извършени в 108 болници.

Запазва се тенденцията не всички лечебни заведения, които имат договор с НЗОК за тази дейност, да осъществяват минималния брой раждания за година. Според медицинския стандарт той трябва да е между 80 и 100 за болница.

През миналата година обаче 13 лечебни заведения не са отговорили на това изискване. Най-голяма част от ражданията отново са извършени в три болници в столицата - “Майчин дом“ - 3400, “Първа Св. София“ – 2442, и “Шейново“ – 2205.

Въпреки намаляването на ражданията, се увеличава процентът на тези, които са извършени чрез секцио - от 45.00% през 2017 г. на 46.90% през миналата година.

Запазва се разликата в приложението на метода - в различните болници той варира от 0 до 94%.

Броят на децата родени с форцепс или вакуум е 398 срещу 428 през предходната, като е най-висок в “Майчин дом“, където има и по-тежки случаи.

Смъртността на децата при ражданията остава ниска - 0.53%, а процентът на недоносените бебета също е почти непроменен - 13.14%, като най-висок е в “Майчин дом“, “Аджибадем Сити Клиник Токуда“ и МБАЛ-Хасково.

Броят на клиниките, където са обгрижвани най-тежките случаи на недоносеност – бебета с тегло под 1499 гр., е бил 34.

Успеваемостта при ин витро процедурите, които се финансират от държавата остава почти непроменена.

Броят им обаче се увеличава.

Общо 3233 стимулации са били извършени у нас през 2017 г. или с 523 повече спрямо 2016 г. Броят на родените бебета също е по-висок – 1023, срещу 820 през предходната. Средната успеваемост на всички клиники през 2017 г. е била 25.51% срещу 25.05% през предходната година.

Запазва се и тенденцията борят на процедурите, както и на родените бебета да варира много в отделните лечебни заведения – от 0 до над 700. На практика основната дейност, която се финансира от ЦАР е концентрирана в пет клиники, а над една трета от нея - в две от тях.

Повече подробности и конкретната информация за всяко лечебно заведение в двете направление, може да видите съответно ТУК и ТУК   

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.