Политическата криза в средата на 2007 г. беше очаквана и донякъде наложителна. Водещите партии в управляващата коалиция преживяват вътрешни проблеми, които не са само резултат от лични конфликти. Става дума за доуточняване на идеологии и съответно за избор на път за развитие на българската икономика, се посочва в коментар на анализаторския център Индъстри уоч, разпространен в неделя.
Експертите открояват следните аспекти:
1. Място в политическото пространство се заема чрез позиция относно данъците и публичните разходи. Електоратът може да не е напълно единен относно размера на данъците и държавните разходи, нито по отношение на приоритетите на тези разходи. Но лишава партиите от отговорността да заемат своята позиция по този въпрос.
2. Данъците в България остават относително високи, въпреки съкращенията на ставките. Няколко неща са спешни и приоритетни от маркоикономическа гледна точка – съкращаване на данъчните ставки върху труда, включително по линия на осигурителни плащания; съкращаване не само на ставките, но и на размера на данъчните приходи (като процент от националния доход) в бюджета.
3. Вече две от управляващите партии изразиха някаква воля в тази посока. НДСВ посочи намаляването на данъците това като свой политически приоритет миналата есен. БСП сега заявява това чрез идеи за плосък и/или нисък данък върху личните доходи. Позицията на ДПС остава неясна.
4. Кризата в правителството може да се окаже добър момент за уточняване на тези въпроси. Първо, управлението дължи на избирателите обещание за намаляване на осигуровките още в средата на тази година. Второ, има достатъчно ресурс за още намаления на осигуровките в бюджет 2008 г. Трето, отношенията между отделните партии в коалицията е добре да бъдат поставени на ясна основа – кой с кого около какво се обединява. Това ще подобри предвидимостта на икономическата политика.
5. Няколко важни неясноти остават на дневен ред: Каква е силата на сегашното лидерство в БСП да лансира про-пазарни идеи в самата партия? Каква е възможността на НДСВ да отстоява изразените през есента про-пазарни принципи и приоритети с почти изцяло подменено ръководство? До каква степен ДПС ще заеме про-пазарни позиции в стремежа към “либерална” коалиция?
Тези въпроси ще трябва да получат отговор близките дни, за да не се задълбочи политическата криза в страната.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
5 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
1-и Април - мина бе аланкоолу
e sa4inila palni gluposti- bolshevik i pazarna ikonomika-takova jivotno nema
може да го обясни в детайли, не е необходимо да чакаме Индъстри уоч да ни го казва. Въпроса не е в това да се дефинират проблемите, а да се тръгне към решаването им. През 1997 година БСП ясно показа, че няма капацитет да управлява, 2001 година България показа, че няма общество и избра Симеон. Въпроса се измества не към това, че политическата класа е импотентна - това се вижда отдалече, а липсата на общество, което да е твърд коректив на властимащите. Познавате ситуацията, в която работника спира …
да работи щом шефа му липсва или не го гледа в ръцете какво прави. Най-лошото е ако въобще липсва ръководител. В случая макрорамката (зоните на търпимост) трябва да се задават от народа, а упраляващите с респект да следят да не ги прескочат. За България това не е възможно по една проста причина - народа в по-голямата си част се състои от неграмотни цигани, ниско интелигентни селяни, тръгнали да превземат градовете на всяка цена и пенсионери, които поради възрастта и неадекватността си в настоящата ситуация е по-добре въобще да не гласуват. Всеки, който разполага с около 2 милиона лева свободен капитал може да спечели изборите, защото 2 000 000 лв = 2 500 000 кебапчета, което ще рече 1 250 000 избирателя в твоя полза. Прост народ кебапчета яде и в мизерия умира...от собствената си селска хитрост.... Лошото е, че селяеството дори не подозира какво се пише по форумите и продължава да живее в своя мъртъв свят...
"Става дума за доуточняване на идеологии и съответно за избор на път за развитие на българската икономика"хахаха, тия от Марс ли са паднали....горките драскачи.
Преди данъчната конкуренция на съседните държави да ни е издухала от пейзажа!Македония - 8% плосък данък от догодина!Сърбия - 14%Румъния - 16%