Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Индулгенция за нарушенията в ски зона Банско и картбланш за нови строежи

Записаната в договора площ била ориентировъчна, проблеми създавали законовите поправки след 2001 г.

7 коментара
Снимка: forthenature.org

Дружеството "Юлен", което стопанисва ски съоръженията в курорта Банско и ползва на концесия част от Националния парк "Пирин", е напът да получи индулгенция от правителството за всички извършени нарушения при строежите там, както и зелена светлина за изграждане на втори кабинков лифт. В замяна ще трябва да се съгласи да плаща по-високо концесионно възнаграждение на държавата. Това предвижда проекторешение на Министерския съвет, изготвено на базата на доклада на сформираната със заповед на премиера Бойко Борисов работна група, която да предложи вариант за решение на проблемите с "Юлен".

Двата документа бяха публикувани във вторник в "Капитал Дейли", а от Министерството на околната среда и водите потвърдиха пред Mediapool, че миналата седмица доклад на работната група е бил представен преди седмица на заседание на Съвета за развитие към Министерския съвет, но не можаха да се ангажират дали е същият документ.

Проектопостановлението на правителството обаче не било изготвено от ековедомството, то можело да бъде внесено и от други представители на кабинета, които влизат в работната група за Банско. Според обявения от правителствената пресслужба дневен ред на заседанието на МС в сряда няма точка, свързана със ски зоната Банско.

Казусът с нарушенията на "Юлен" в ски зоната Банско се влачи от години, като още през юни 2011 г. тогавашният екоминистър от кабинета на ГЕРБ Нона Караджова обяви, че концесионерът е превишил ползваната от него площ в парка с 64.7 ха, докато записаната в решението за отдаване на концесия на ски зоната територия е 99.5 хектара. Още тогава започна да се търси решение на този проблем, но такова не намериха и следващите няколко екоминистри, въпреки декларираните намерения. Междувременно прокурорски проверки и одит на Сметната палата потвърдиха, че концесионерът е надвишавал правата си. Според решение на Върховния административен съд от май 2013 г. "Юлен" е извършил незаконно подмяната на ски лифт в Банско и е нарушил концесията.

Сега обаче работната група стига до извода, че записаните в сключения през ноември 2001 г. концесионен договор между "Юлен" и екоминистерството 99.55 ха терени са ориентировъчни. Според експертите обектите, предмет на концесията, са подлежали на корекция във фазата на изготвяне на работни проекти и изграждане на отделните обекти. Това било изрично посочено в конкурсните книжа при обявяването на избора на концесионер.

"Настъпилите след сключването на концесионния договор законодателни изменения, във връзка с дефинирането на понятието за "ски писта" и въвеждането на минимални задължителни изисквания към ски пистите, следва да се съобразят от концесионера. От друга страна същият следва да изпълнява и задълженията си по договора, в който конкретно е определена площта на ски пистите и съоръженията", пише в доклада на работната група.

Според него точната площ на всяка конкретна писта и съоръжение сама по себе си не е релевантна за концесионния договор, тъй като тя не участва при определянето на размера на концесионното възнаграждение и подлежи на корекции - както във фазата изготвяне на работни проекти и изграждане на отделните обекти, така и при законодателни изменения.

Експертите посочват още, че в площта от 99.55 ха не трябва да се включват терените за обектите от техническата инфраструктура. "Към настоящия момент, съгласно действащото законодателство кабинковите и откритите въжени линии и съоръженията към тях са определени като техническа инфраструктура, което води до противоречиви тълкувания и спорове с концесионера", пише в документа.

В него се отхвърля възможността договорът с "Юлен" да бъде прекратен, както настояват природозащитниците, тъй като според анализа в ски зоната няма незаконно строителство, каквото е едното от условията за анулиране на договора. Ако правителството прекрати контракта, ще трябва да плати неустойки на "Юлен", а ако дружеството реши да съди държавата, тя вероятно ще трябва да плати и пропуснати ползи и лихва върху тях, смята работната група. Освен това ще пострада ски туризмът и ще има негативно отражение върху развитието на Банско.

Затова се предлага министърът на околната среда и водите да бъде упълномощен да преговаря с "Юлен" за предоговаряне на условията на ски концесията. Чрез замяна на приложения към контракта обаче ще се реши проблемът със сегашното несъответствие между записаните терени от парка в договора и разпоредбите на териториалния устройствен план на ски зоната, който е одобрен след сключването на концесията. Освен това "Юлен" ще получи право да строи ски писти, трасета и обслужващи ги лифтове, влекове и другите съоръжения, както и обекти на туристическата, спортната и техническата инфраструктура. Вярно, поставено е условие това да става само със съгласуване с екоминистерството, ако са предвидени във влязъл в сила устройствен план и са в границите на "буферната зона“, определена от ЮНЕСКО.

Ще бъде разрешено и поставянето на преместваеми обекти от концесионера върху концесионната площ след съгласуване с МОСВ и одобрение в съответствие с действащото законодателство.

В замяна "Юлен" ще трябва да се съгласи да плаща по-високи такси на държавата за ползването на терените в Пирин, но разликите между досегашната методика за изчисляване на концесионното възнаграждение и новия начин за определянето на плащанията не са големи.

Според изнесените данни в доклада, от 2005 г. досега за ползването на защитените територии "Юлен" е платил на държавата едва 1 906 142.23 лева. Най-ниската такса – под 57 хил. лв. е платена за 2005 г., най-високата – 263.6 хил. - през 2012 г.

Действащата методика за изчисляване на концесионното възнаграждение не разпределя справедливо икономическата изгода от концесията между държавата и "Юлен" и затова е целесъобразно завишаването, както на минималното концесионно възнаграждение, така и на заложения процент на отчисления от проходите от дейност на дружеството, пише в доклада.

Предложението за промяна на договора включва и задължение на концесионера да изработи и поддържа специализирана карта, регистър и информационна система на концесионната площ. Тази карта трябва да документира границите на разположените върху концесионната площ ски писти, ски трасета и обслужващите ги лифтове, влекове и други съоръжения и обекти на туристическата, спортната и техническата инфраструктура, както и на преместваемите обекти, разположени върху концесионната площ, включително прилежащите им площи и нормативно установени сервитути в съответствие с действащото законодателство.

Предвижда се също така да се определят нови отговорности на страните при неизпълнение на условията за осъществяване на концесията и на задълженията по концесионния договор и се уговорят санкции и неустойки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  3. Косьо Генчев
    #5

    За да бъда коректно разбран трябва да започна с това, че съм категоричен противник на втори каб. лифт в Банско.
    Заглавието на тази статия на Владислава Пеева, обаче, е силно подвеждащо - "Индулгенция за нарушенията в ски зона Банско и картбланш за нови строежи".
    Направих си труда и изчетох изцяло материалите от прикачените в ляво файлове: "Становище на експертите от МОСВ по казуса Банско", "Доклад на работната група към МС с анализ на концесията" и "Проект на решението на правителството за преговорите

  4. Boriana Boneva
    #4

    Пирин не са Алпите, нито по размер, нито по разположение, нито по дадености. Затова всякакви сравнения е злоупотреба с хората и природата.

  5. jivka65
    #3

    според мен това е добър вариант. по-висока концесионна такса, втори лифт и шанс за българския туризъм

  6. boby1945
    #2

    Буря в чаша вода, както обикновено.... министрите да се вдигнат и да идат на "обекта" да видят как стоят нещата и бързо да решават..... аман от влачене на проблемите с години.....

  7. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Дето се вика какво са 64.7 ха, какво са нарушенията на договор за концесия, на българските и европейски закони ЗА МОЩНАТА НИ МАФИЯ!?Като си трайкаме, следващиия път пак ще четем какво е лапнала \\\"Ламята\\\"Довечера в 18,30 съм на Попа за протеста!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.