Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Индустриални и развиващи се страни се разминаха за борбата с промените в климата

3 коментара
Индустриални и развиващи се страни се разминаха за борбата с промените в климата

Лидерите на индустриалните и на развиващите се страни по всичко изглежда няма да стигнат до компромис по въпросите на борбата с глобалното затопляне на срещата си в италианския град Акуила.

В сряда лидерите на осемте най-развити индустриални държави одобриха прага от 2 градуса по Целзий за увеличение на глобалната температура и взеха решение за намаляване на парниковите емисии в своите страни с 80 процента до 2050 година.

Както съобщава Би Би Си обаче, включилите се в четвъртък в срещата представители на развиващите се икономики не са склонни да приемат приетите от "осмицата" норми.

В Акуила в четвъртък се срещат ръководителите от Г-8 (Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, САЩ и Русия) и Г-5 (Бразилия, Китай, Индия, Мексико и Република Южна Африка) плюс поканената специално делегация на Египет.

Борбата с глобалното затопляне е един от основните въпроси на срещата в Акуила, но по всичко изглежда съществуват сериозни разминавания както по целта, така и по механизмите за нейното постигане. Страните, участващи в срещата, произвеждат 80 % от парниковите газове.

Особено тежки се очертават преговорите с Китай и Индия. Според Индия развиващите се страни първо искат да видят плановете на богатите държави за финансова подкрепа в справянето с наводненията, повишаването на морското равнище и други, породени от глобалното затопляне, бедствия.

Освен това Индия настоява индустриялните страни да извършат по-сериозни съкращения на парниковите газове в по-кратък период до 2020 година.

Групата на осемте най-развити икономики не отиде достатъчно далеч в установяването на целите за справяне с климатичните промени, заяви генералният секретар на ООН Бан Ки-мун.

Според него 2050 година е твърде далечна цел и предвижданото от Г-8 съкращаване на парниковите газове трябва да бъде направено в по-кратки срокове.

"Решенията, които те взеха, са недостатъчни", каза генералният секретар и добави, че това е политически и морален императив и историческа отговорност за бъдещето на човечеството, дори за бъдещето на планетата Земя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Рони
    #3

    Предлагам да одобрят още няколко неща, например: - Охлаждане на пустините с 3-4 градуса и вдигане на валежите там. - Затопляне на Сибир. - Спиране на наводненията и т.н.

  2. 0000
    #2

    да построят плаващия остров на ЖУЛ ВЕРН и там да правят тежка индустля с много отпадъчни газове.,които разпръскват във водата

  3. Але&Со
    #1

    покачването на температурите не всички ще загубят. Някои може да спечелят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.