Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Индустрията има интерес към договори с АЕЦ "Белене"

Всичко зависи от процедурата и цената на тока от бъдещата мощност, каза директорът на БФИЕК Константин Делисивков

14 коментара
Индустрията има интерес към договори с АЕЦ "Белене"

Сред българската индустрия има интерес за сключване на дългосрочни договори за изкупуване на тока от бъдещата АЕЦ "Белене", а някои от предприятия имат и капацитет да се включат като акционери, но всичко зависи от това каква е точно процедурата за привличане на интерес към възобновяването на проекта и най-вече каква ще е цената на електроенергията от бъдещата атомна мощност. Това коментира Константин Делисивков, изпълнителен директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) пред Mediapool.

Преди ден енергийният министър Теменужка Петкова представи пред депутатите от парламентарната енергийна комисия процедурата, която правителството възнамерява да обяви в началото на 2019 г. за търсене на стратегически или миноритарни акционери в спрения през 2012 г. ядрен строеж.

По думите на Петкова ще бъде предпочетен кандидатът, който предложи да построи електроцентралата за 9 млрд. евро и за осем години и след това предостави управлението ѝ на държавния ядрен оператор АЕЦ "Козлодуй".

В рамките на процедурата ще се провери и дали предприятия искат да сключат дългосрочни договори за изкупуване на тока от бъдещата ядрена централа, което би позволило по-евтино финансиране на проекта, което също би се отразило върху цената на произвежданата от мощността електроенергия.

Делисивков коментира, че още от преди 2010 г. има заявен интерес от страна на базовата индустрия да сключва дългосрочни договори за произведена от АЕЦ електроенергия.

"Ние сме с равен профил на потребление, някои наши членове не спират работа години наред и поддържат равни нива на потребление. Навсякъде в Европа и по света нашият ранг предприятия има директни договори с производители заради големия си мащаб. Тези енергоемки индустрии имат нужда от предвидимост и такъв вид договори с пазарна цена се сключват за срок до и над 5 години", посочи представителят на тежката индустрия. Той припомни, че неговата организация е настоявала за такъв тип договори , които ще осигурят предвидимост на енергоемкия бизнес, тъй като цените на продукцията му се формират 60-70 на сто от тока.

Според Делисивков е много важно да се види как ще бъде структуриран проектът за АЕЦ "Белене", кой ще е стратегически инвеститор, възможността за участие на по-малки акционери, към какво ще се индексира цената на тока от "Белене" по потенциални дългосрочни договори според пазарните промени.

"Тогава всяко предприятие ще реши дали и как да участва. Но е важно тази информация да стане ясна час по-скоро. Трябва да е ясно какви преговори и с кои инвеститори са водени за стратегическия партньори, как се вижда развитието на инвестицията във времето. Тогава можем да вземем отношение", каза той и допълни, че дългосрочните договори между потребители и производители нито са новост, нито изключение.

"Доколкото ми е известно има български индустриални предприятия с мащаб да се включат в проекта, но фазата е още много ранна. Не е официално публикувана процедурата за инвеститори и договори. Отворен е въпросът с кой се конкурира този проект, как стоят нещата с парниковите емисии и как се вписва проектът в цялата пазарна рамка", коментира директорът на БФИЕК в отговор на въпрос има ли български предприятия с капацитет да станат акционери в ядрения проект.

Той смята още, че подходът на управляващите към реализацията на проекта трябва да е балансиран и да се вписва в подготвяната енергийна стратегия на страната до 2030 г. и в европейските планове, засягащи енергетиката и климата.
 
Според него трябва да се моделира и развитието на индустрията, за да е ясно какво ще е търсенето на електроенергия в региона, както и да се прецени бъдещето на въглищните електропроизводствени мощности, които тази година са ударени силно от поскъпването на парниковите емисии от 10 на 25 евро.

Делисивков коментира и исканията на енергетици и миньори да се запази максимално дълго дейността на държавните мини "Марица Изток" и ТЕЦ "Марица Изток 2", което бе обещано от министър Петкова миналата седмица на синдикатите. Стана ясно, че собственикът на въглищната централа – "Българският енергиен холдинг" за поредна година е купил част от необходимите на мощността парникови квоти, за да може да работи, а до края на годината ще плати и за останалото количества.

Според представителя на тежката индустрия трябва повече яснота каква ще е държавната политика спрямо ТЕЦ "Марица Изток 2".  "Чуваме краткосрочни мерки. Ние се обявихме категорично против в цената на тока да има компонента за критична инфраструктура например. Или ако има такава, да се направи анализ за тези механизми, а това не се е случило", каза Делисивков.

По думите му трябва дебат за бъдещето на енергетиката и "пречупено през микса да се види как да продължим до 2030 и 2050 г.".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Практик от София
    #14

    Константин Симеонов Делисивков - нашият човек, грижливо отглеждан гербаджийски кадър Решение №2-969 от 6 юни 2017 - Комисията по досиетата обяви проверката за принадлежност към тоталитарните служби на лицата, заемали или заемащи ръководни постове в държавните фирми на Министерството на отбраната. Симеон Костадинов Делисивков, управител на "Безконтактни Мултиплексорни Вериги" ЕООД от 25.10.2001 до 06.01.2014. Теодора Симеонова Делисивкова - Общопартийна контролна комисия на БСП; общински съветник от БСП Какво да каже човек ? Родолюбиво семейство, следовници на възрожденските идеалисти... Маладци !

  2. ирис
    #13
    Отговор на коментар #4

    Гаргите сигурно са разбрали,но Преслав не е

  3. Bлaдo
    #12

    това са мнОООго голЕЕЕЕми глУУУУпости, Делисивков... Местната "индустрия" е доста далеч от планове за след 8 години, да не говорим, че никакво конкретика не сте в състояние да дадете, та да си я направи сметката с тока тая наша "индустрия"... ... единственото, след което бих ти повярвал, е, ако ми кажеш, че ... и Козлодуй ще купува ток от бЭлЭнЭ :-)))

  4. т€еритория на Мики Маус
    #11

    ха ха! благодарим ти, ЕС! Искахте борса, сега ще имате Белене!

  5. Коментарът е изтрит в 19:23 на 7 декември 2018 от автора.
    #10
  6. Димитър Мавров
    #9

    А кой ще бъде този благодетел,който ще си хвърли милиардите и ще ни подари АЕЦ-а??? Или може би много се скрива?Защо не спрат да плащат на т.н.ВЕИ-таи да ги изпратят на енергийната борса?Да,ама там са включени на ЦИЦАТА много депутати и партийни лидери.И много,много други въпроси има за разглеждане,така,че????????

  7. Преслав
    #8

    Оставям Мони да работи, че не е лесна и неговата.

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7
  9. Лизи Гугуткова
    #6

    АЕЦ Козлодуй: „Държавната тайна“ и националната сигурност
    от 3e-news
    07.12.2018 |Автор: Проф. Д-р Георги Касчиев
    ....Обобщение
    В резултат от безпрецедентното неизпълнение на изискванията на Стратегията през последните четири години, количеството ОЯГ в АЕЦ Козлодуй е нараснало до над 912 ТМ към края на т.г.
    Площадката постепенно се превръща в ядрено бунище и не се предлага никакво решение какво ще се реши прави в бъдеще.

    Тези действия създават реална заплаха за националната сигурност. Очаквам

  10. Лизи Гугуткова
    #5

    Експортът на природен газ от „Газпром“ за чужбина за ноември 2018 г. (15,8 млрд. куб м) е спаднал с 11 % спрямо ноември 2017 г. ( 17,85 млрд.куб м) след понижението от 6 % през октомври, става ясно от данни на „Газпром“.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.