Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Индустрията: Как да работим десет дни без цена на газа?

Иска яснота кой, колко, откъде и на каква цена ще осигури алтернативните на руските доставки

11 коментара
Индустрията: Как да работим десет дни без цена на газа?

Срещу станалото практика на подновения състав на енергийния регулатор определяне на цената на природния газ със задна дата възроптаха от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) в понеделник. Тя изпрати писмо до премиера Кирил Петков, до регулаторния шеф Станислав Тодоров, до министрите на енергетиката Александър Николов, на финансите Асен Василев и на икономиката Корнелия Нинова, в което ги предупреждава за невъзможността предприятията да работят в такива условия и да готовност за протести.

Малко преди това такава обявиха и от Българската стопанска камара, но заради неяснота ще има ли компенсации заради скъпия ток и през май.

От БФИЕК посочиха, че е невъзможно да се работи десет дни в несигурност каква ще е цената на синьото гориво от `1 май, след като в петък стана ясно, че отново тя ще бъде утвърдена със задна дата. За март цената бе обявена на 7-мо число, но за май цената ще стане ясна чак на 10 май.

От Комисията за енергийно и водно регулиране съобщиха, че предстои сключване на още договори за алтернативни доставки на природен газ, след спирането на количествата от "Газпром" заради отказа на "Българгаз" да плаща в рубли. Затова и чак на 4 май държавният газов доставчик ще внесе финалното си заявление за цената, а почти седмица по-късно регулаторът ще го разгледа на закрито заседание, за да го приеме.

Какво налага това чакане не е ясно, при положение, че ако на 4 май "Булгаргаз" вече им контракти, дори и да са само за седмица в края на май, регулаторът бе могъл много бързо да провери разчетите.

Доскоро "Булгаргаз" внасяше коригираното с с борсовите данни заявление на първо число и същия ден КЕВР сее произнасяше.

Сега бизнесът ще трябва да работи десет дни без цена на газа и с перспектива поскъпването да е 35 на сто, което би направило дейността на редица дружества невъзможна.

Особен проблем е за газостанциите, които зареждат автомобили с метан, защото не могат да вдигнат цените си, заради липсата на определена административно стойност, ще трябва да работят със старите и да фактурират на тях, а техните фактури ще са на новите по-високи цени, коментираха представители на бранша пред Mediapool.

"Намираме за недопустимо определянето на доставната цена на "Булгаргаз" за месец май със закъснение от 10 дни спрямо началото на месеца! Това е продължаване на порочни практики от миналото, които са били в ущърб на потребителите и срещу които БФИЕК винаги е протестирала", посочват индустриалците в писмото си.

Според тях "късното определяне на цената на газа добавя допълнителна несигурност за индустрията, която ще потребява газ, но няма да знае колко ще трябва да плати за него". "Нещо повече, към първо число на месеца, газовият микс на "Булгаргаз" и разходите за доставката на горивото на входна точка в газопреносната система следва да са известни. Категорично възразяваме срещу тази практика!", посочва бизнесът

Организацията настоява да се предприемат мерки, които да елиминират допълнителен ръст на цената или да доведат до нейното намаляване. Такава мярка би могла да бъде временен таван на цената, а разходите над този праг да бъдат покрити чрез компенсаторен механизъм, предлага те.

БФИЕК адмирира това, че правителството е успяло да осигури алтернативни газови доставки, но критикува това, че не е посочила ясно кои са източниците им, по кои маршрути се осигуряват и какви са количествата, както и най-важното – с каква продължителност ще бъдат тези доставки и на каква цена.

Според организацията сега очертаващите се цени на газа, които ще са по краткросрочни договори на спотови цени на газа и ще са около 193 лв./МВтч, обезсмислят едногодишните договори на индустрията с "Булгаргаз", които са в сила до края на 2022 г. "Те са сключени с очакването за определена предвидимост на цената съгласно дългосрочните договори за доставка на газ от Руската федерация и Азербайджан", отбелязват от федерацията.

"За нас остава неясно и как "Булгаргаз" получава алтернативните доставки на природен газ и колко посредника стоят по веригата на доставка преди него, както и дали "Булгаргаз" или някой друг е запазил капацитети за пренос и капацитети на терминали за втечнен газ. Тежката индустрия вече е декапитализирана в резултат на високите цени на електрическата енергия и категорично няма да може да понесе скок на цените на газа с 35%! Алтернативните горива не са решение – често те са неприложими, а когато могат да се използват, има нормативни пречки за това. Цените им също не са конкурентни. На българската индустрия не ѝ остава нищо друго освен протести!, завършва писмото, подписано от председателя на БФИЕК Ивайло Найденов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tonysd
    #11

    Не могат да работят без крайна цена на газовите доставки за няколко дни при форсмажорни обстоятелства? Нека работят без газ тогава, щом не им е изгодно.

  2. anton nikolov
    #10

    Такова нещо като индустрия в България няма. Единствено оръжейното производство у нас може да бъде определено в някаква степен като такова.

  3. anton nikolov
    #9
    Отговор на коментар #7

    Нарисуваният курс на рублата е пълен фейк. В Русия не може реално да се купят свободнои неоганичено долари на такъв курс. Тези номера ги гледахме при соца,когато доларът можеше да се купи на черно по курс от три до пет пъти по-голям от официалния.

  4. Stamen Orange
    #8

    Млък и слава украйна.

  5. lindentown
    #7
    Отговор на коментар #6

    Рублата през последните седмици рязко поскъпна и сега гони нива от около 71 за долар. Еврото е валутата с големи проблеми в момента, защото непрекъснато се обезценява спрямо долара. Тихомълком и Полша премина към предложената схема и възстанови директното получаване на руски газ. А ние пак ще купуваме руски газ, ама чрез посредници, което значително ще го оскъпи. Ясна е идеята - някой около Петков и Василев бързо иска да направи голяма пачка. https://www.google.com/search?q=usd vs ruble

  6. Valpet
    #6

    Първо трябва да се разбере следното положение:

    Плащането по първата сметка в рубли (които се превалутират, т.е. обръщат автоматично в рубли по втората сметка съгласно актуалния курс) води в момента (при силно обезценената рубла) до допълнително заплащане пак в рубли, което повишава банковото търсене на рубли и от там стойността на рублата се увеличава, като по този начин ефекта от санкционното замразяване на руските авоари в западните банки се неутрализира.

    Това изискване на Русия нарушава финансовите

  7. Козин Човков
    #5

    Ще се научите да работите във военни условия. Но то се знае много добре, че в България почти всички т.нар. "бизнесмени" са комунистически хрантутници.

  8. Мнение
    #4

    Нещата вървят на фалити, безработица и глад. Когато това стане всички вкупом да вървят при Илиян Василев, Любомир Аламанов, ПростоКиро, простоАсенчУ, Просто Бойкикев, ПростоНаскоЖенерал и останалата пас...мина,която се е наострила да воюва, пляска путин и тъй нататък. Те да обяснят на гладните и безработните, че гладуват благородно. В името на пАбедата на сорос и Евро...гейските ценности над тиранина. На зима нещата отиват на грабване на сопите

  9. Мнение
    #3

    Ей, индустрията, ама и вие акъл нямате. Цени на газа ви интересуват, предвидимост и други подобни. Ей, досадници, ПростоКиро в момента е зает да спасява света, АсенчУ Василев е зает да нанася ответни удари на Путин, вие с какви неща ги занимавате. Те са над тия неща

  10. рептилиан
    #2

    Тези съветски индустриалци да си съберат рубли и да платят на джужето с тях, независимо, че в договора е посочена валута - евро. А най-добре да вървят в Масква.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.