Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Индустрията у нас вече страда от кризата, моли се за 2% ръст догодина

39 коментара
Индустрията у нас вече страда от кризата, моли се за 2% ръст догодина

Световната финансова криза вече не е потенциална опасност, а реалност за българската икономика, бизнесът масово разпродава активите си, но няма купувачи, в строителството цените са се сринали наполовина и се разчита на това европейските държави да се насочат към евтините стоки на България, за да има шанс индустрията ни да осигури ръст от 2 процента догодина. Това заяви на пресконференция в понеделник председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев. Той разкритикува и огласените през уикенда от финансовия министър Пламен Орешарски проекти за данъчната политика, която ще залегне в бюджет '2009.

"Дълбоко се съмнявам, че ще достигнем икономически ръст от 4 процента. Намаляването ще е по-тежко. Търсенето се свива, а заявките за продажба на цял бизнес и имотни проекти стават все повече. Това ще доведе до нарастване на безработицата, ако не се намерят външни поръчки", каза Данев. Той посочи като продавачи на активите си фармацевтичната компания "Актавис", собственика на БТК – американската AIG, която бе ударена здраво от кризата в САЩ, и "Икуест", която има множество имотни проекти у нас и държи част от бизнеса със столичния боклук.

Сривът в строителството, където цената на труда спаднала от 60 лв. дневна надница на 30-35 лв., рефлектира върху свързаните с него отрасли на индустрията, посочи Данев. Той все пак коментира, че при достатъчно разумна и адекватна политика от страна на правителството "България може да се възползва от киселия лимон на световната криза и да направи лимонада от продажба на по-евтините си стоки в засегнатите страни, където населението свива потреблението си".

"На фона на кризата нито банковата система, нито правителството вземат мерки", заяви Данов. Той разкритикува анонсираното намерение на кабинета за увеличи гаранциите по депозитите на гражданите до 50 хил. евро от сегашните 20 хил. евро. Според него с допълнителните гаранции, които са за сметка на данъкоплатците, държавата фактически сваля от банките отговорността и задълженията им по оценка на риска при отпускането на кредити. "Само за първото шестмесечие на 2008 г. ръстът на потребителските заеми е 20 на сто и те вече представляват 33 на сто от банковите кредити", посочи шефът на БСК. По думите му това е безотговорна политика от страна на банките и кабинета, при положение, че дефицитът на текущата сметка надхвърля 8 млрд. лв.

"Мината вече е заложена, трябва да се види как да се обезвреди", заяви Данев. Според него един от начините това да стане е ограничаването на отпускането на потребителски кредити. Другата мярка е засилване на ефективността на съдебната система по отношение на фирмените вземания. "Не може процес по неплатени договори да трае 6-10, че дори и 12 години, възмути се представителят на едрия бизнес.

Той изрази силното безпокойство на членовете на БСК от предвижданите от правителството промени в данъчните закони с бюджет '2009. Камарата е против премахването на дарителството, както срещу повишаването на данъчните оценки на имотите по планирания от кабинета начин.

Орешарски обяви в края на миналата седмица, че имотните оценки ще скочат с 50 на сто. Данев коментира, че БСК винаги е искала те да станат пазарни, за да не отиват пари под масата, но е редно с процента, с който се увеличават данъчните оценки, да се намаляват ставките по самите сделки. Така хората ще имат стимул да вадят на светло реалните договори, без да се натоварват финансово, смята той.

От БСК смятат още, че е недопустимо в условията на финансовата криза страната ни да пропусне с лека ръка европейското финансиране по предприсъединителните програми САПАРД, ФАР и ИСПА. Голяма част от средствата по тези програми бяха замразени от Европейската комисия заради злоупотреби от страна на българската администрацията и на бенефициенти, повечето от които се оказаха свързани лица с шефове във ведомствата, обявявали подпомагането и одобрявали проектите, или с политически сили.

Все пак очакванията за усвояване на евросредствата по трите програми хич не са розови, при положение, че според статистиката на правителството към 30 август 2008 г. по ИСПА са разплатени едва 26.28 на сто от предвидените средства, по САПАРД – под 59 на сто, и по ФАР – 60.35 процента.

Лошото е, че тенденцията, която е обусловена от слабия административен капацитет, се прехвърля и върху оперативните програми, коментира зам.-председателят на БСК Камен Колев. Той цитира данни към 30 септември 2008 г., според които по програмите "Конкурентноспособност", "Регионално развитие" и "Околна среда" за 2007 и 2008 г. за България са предвидени съответно 117 млн. евро., 243 млн. евро и 266 млн. евро няма разплатен нито един проект. По "Транспорт", чийто бюджет за тези две години е 295 млн. евро са усвоени едва 0.19 на сто, а по "Развитие на човешките ресурси" за 184 млн. евро - 1.64 процента. "Отличник" е програмата "Административен капацитет" с разплатени 17 на сто от предвидените 37 млн. евро.

Според БСК процесът с усвояването на евросредствата може значително да се ускори, ако министерствата дадат на външни експерти оценяването на проектите или в комисиите вкарат представители на бизнеса. Финансовият контрол върху изплащането на средствата пък може да се даде експерт-счетоводителите, каза Колев. Според него с увеличаването на отваряните мерки по оперативните програми, ще нарастват проблемите с оценяването на проектите, тъй като на администрацията не ѝ достигат експерти чисто физически.

Друго предложение на БСК е търговете по обществените поръчки, свързани с проекти, които се финансират от европейските фондове, да се провеждат не от общините или от различните нива на държавната администрация, а от Агенцията по обществените поръчки, чиято капацитет да се подсили и да мине на директно подчинение на вицепремира по еврофондовете Меглена Плугчиева, чиято работа заслужавала само "суперлативи". Така кметове, министри и шефове на държавни агенции ще бъдат отрязани от възможността да дават поръчките на свои хора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

39 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. наивен
    #41

    "....цената на труда спаднала от 60 лв. дневна надница на 30-35 лв..."Е тва ми стигаше да не чета нататък.

  2. Az
    #40

    Mislete mu!

  3. От Драгалевци
    #39

    достатъчно разумна и адекватна политика от страна на правителството киселият лимон ще стане сладка лимонада

  4. уточнение
    #38

    Естествено, че като има спад на заплати, като има повече безработица и прочее, потреблението и купуването се свива.Това се усеща вече в България, Китай...Относно: Стига тъпотии...Автор: ВишинскиПолучено на: 20 Октомври 2008 14:49"Търсенето се свива, а заявките за продажба на цял бизнес и имотни проекти стават все повече...."Търсенето на кое? Защото, няма търсене по принцип и изобщо, нали? Търсенето на кое се свива? Или абсолютно цялото търсене, на абсолютно всичко се свива?

  5. От Драгалевци
    #37

    при такава ниска надница за майстор - това си е далавера отвсякаде

  6. ?
    #35

    и привилегии? Правилно ли разбирам?

  7. Ремонтстрой.
    #34

    Предостатъчно за такъв "пролетарски" труд!

  8. еврореалист
    #33

    по-добре ударът върху икономическия растеж да е зашеметяващ и безапелационен. дори и за 2% ръст на бвп през 2009 г. правителството да отваря шампанското. най-накрая трабва да се разделим с илюзиите, че да разчиташ на строителството (най-вече на жилища и ваканционни имоти) за ръст на бвп е нещо положително. колкото по-бързо изтрезнеем, толкова по-добре - да престанем да разчитаме на строителство и на туризъм за икономичесикя си растеж. трабва други "китове" да дърпат икономиката напред - например

  9. Вишински
    #32

    "Сривът в строителството, където цената на труда спаднала от 60 лв. дневна надница на 30-35 лв., рефлектира върху свързаните с него отрасли на индустрията, посочи Данев"Няма как да се каже това. Ама тотално е невъзможно. Строителният бум в България се дължи на един простичък факт: работи се без трудови договори. Нарочно. Ако на всеки строител му се плаща така, както е по закон - една сграда да не е построена. Специално гарантирам за това. И точно за това никой не знае със сигурност колко са надниците

  10. Вишински
    #31

    Малко конкретика никак няма да е излишна. Кои заплати се намаляват? В коя сфера, в кои отрасъл? И къде нараства безработицата? Цифри?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.