Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Инерком" обжалва забраната да купи ЧЕЗ

4 коментара
"Инерком" обжалва забраната да купи ЧЕЗ

Пазарджишката компания "Инерком" е внесла във Върховния административен съд жалба срещу решението на Комисията за защита на конкуренцията за забрана да придобие енергийните активи на чешката компания ЧЕЗ в Западна България.

Купувачът оспорва мотивите на антимонополния орган, че сделката ще увеличи и без това господстващото положение на регионалния мрежови оператор и доставчик на ток, който реално има исторически монопол върху тези дейности. Сред аргументите на КЗК беше това, че има "хоризонтално припокриване между дейностите на участниците в концентрацията на пазара на производство и доставка на едро на електрическа енергия от фотоволтаични централи", независимо, че делът на соларните централи на "Инерком" и на ЧЕЗ е много малък – под 2 процента.

Жалбата на "Инерком" е внесена в понеделник от Милена Стоева, председател на борда на директорите на купувач.

"Запознахме се внимателно с документа и детайлно анализирахме мотивите за негативното решение на антимонополния орган. Очакваме бързо и справедливо решение от страна на ВАС“, каза Стоева, цитирана в прессъобщение на дружеството. В него не се посочват подробности за мотивите за обжалването.

То се случва два дни преди съдът да излезе в едномесечна ваканция, което означава, че жалбата ще бъде разгледана за допустимост най-рано през септември и евентуално ще се насрочи заседание за разглежданото ѝ по същество. В края на ноември обаче изтича срокът, даден от ЧЕЗ на "Инерком" за плащане на стойността на сделката от 340 млн. евро. Не е ясно дали процедурите около разрешаването на придобиването, което е условие за приключване на транзакцията, стопират деветмесечния срок за плащане, но според запознати целия регулаторен риск е за сметка на "Инерком" и ако сделката не мине в КЗК до ноември и не се плати договорената сума, тя се разваля като ЧЕЗ задържа платената гаранция от 5 млн. евро. 

Ходът на купувача след решението на КЗК беше ключов тест за намеренията му по придобиването на активите на ЧЕЗ у нас, които предизвикаха политически скандал у нас, тъй като се смяташе, че сделката има благословията на правителството. Държавната Българска банка за развитие, "Уникредит Булбанк" и Първа инвестиционна банка бяха сред финансовите институции, първоначално ангажирани с финансирането на покупката на малката и неизвестна до началото на годината "Инерком". Според данни на чешките медии и внесени документи от премиера Бойко Борисов в Народното събрания сделката ще се плати и с пари от офшорки, но собственикът на "Инерком" Гинка Върбакова отрича това да е вярно. По думите ѝ се търси синдикиран заем от международни банки за плащането на сделката за 340 млн. евро, по която българската компания е внесла 5 млн. евро депозите.

Макар първоначално да се смяташе, че КЗК ще пусне придобиването, се оказа, че зелена светлина не беше дадена. Противно на досегашната си практика с други сливания и дори с продажбата на двете електроразпределително и електроснабдително дружества в Североизточна България от германската Е.ОН на чешката "Енерго-Про", антимонополният орган реши да забрани сделката. Според наблюдатели това е знак, че правителството оттегля подкрепата си за Върбакова и сделката реално вече е провалена.

Мотивите на КЗК за спиране на придобиването ѝ бяха определени от експерти по конкурентно право като несериозни и лесно оборими в съда. Ако обаче решението му се проточи след изтичането на срока за плащането на сделката, ЧЕЗ най-вероятно ще премине към преговори с втория класиран в търга за продажба на българските ѝ активи – индийската "Индия Пауър", която дори била предложила по-висока цена от "Инерком", но с дълъг срок на изплащане.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boriana
    #4

    Играе се мръсна и подла игра за която се ползва КЗК. Сега ще видим КЗК наистина ли е излезла с неуборими аргументи или с такива, формални, които да намалят за кратно напрежението и хората накрая да се кажат- ами той съда така реши. Накрая съдът ще излезе виновен в очите на обществото. Същия номер ГЕРБ го изигра с Истанбулската конвенция. Я погледнете освен Борисов и неговите министри, кой още седи зад сделката. Да не мислите че тези финансови наши мастодонти не са подплатили тази операция преди изобщо ние за чуем да Гинка. За тях тя е като онова което наричат полезен идиот. Всичко това е разработен сценарий и накрая ще се окаже, че каквото са замислили на тихо и скрито това ще стане.

  2. Калико Джо
    #2
  3. КОЙ институт за пазарна икономика, коя светвна банка от вашингтон и кой международен валутен фонд настояваха ЕРП-тата да се продадат? КОй държавен секретар на име Джеймс Бейкър настоваше пред родните комунисти да градим плуралистична демокрация и пазарна икономика? Това преобразува партийната власт в икономическа. Тарторът не вече не е ген сек, е собственик(или кандидат собственик на всичко). Това се нарича ВИДИМИ РЕЗУЛТАТИ. В Черна Гора, преди да я приемат в НАТО, мажоритарната собственост в държавичката бе на Мило Джуканович. В ЕС под свобода на капитала разбират всеки да може да е собственик на офшорка! нЕкакви въпроси? 7-8 доклада на ДАНС провиждат ... зад Гинка!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.