Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Инфекцията в "Иван Рилски" тръгнала след заблуда от бързи тестове

Пациент с левкемия прекарва 10 дни с пневмония, без да се знае за коронавируса и заразява медици и други болни

26 коментара
Инфекцията в "Иван Рилски" тръгнала след заблуда от бързи тестове

Заблуда на медицинския персонал въз основа на първоначално направени бързи тестове е довела до вътреболничната инфекция с Covid-19 в столичната университетска болница "Свети Иван Рилски", стана ясно във вторник, когато от лечебното заведение изнесоха хронология на събитията.

По-рано оперативният щаб за борба със заболяването съобщи за 12 медици и четирима пациенти, които са се заразили. Реалният брой на инфектираните в болницата пациенти обаче не е напълно ясен и вероятно е по-голям.

От изнесената в последствие информация от болницата стана ясно, че до тази ситуация се е стигнало тъй като пациент с левкемия, който е първоначалният източник на заразата, в началото на приемането му е дал два отрицателни бързи теста. Въпреки че той е бил диагностициран и с пневмония още на 7 април, минават 10 дни преди да бъде тестван отново. През този период не му е направен и PCR тест, каквато е принципно препоръката за всички лежащо болни пациенти с пневмонии в болниците. Едва на 17 април след поредното му влошаване пациентът е тестван с бърз тест, който вече е положителен и оттам ситуацията се разплита.

От болницата казаха пред Mediapool, че преценката към онзи момент е била такава на базата на двата първи отрицателни теста и заради това е минал период от 10 дни без изследване. След този случай обаче болницата е ревизирала протокола си за действие. От днес вече разполага и със собствена лаборатория за PCR диагностика и казва, че ще тества всеки подозрителен пациент със симптоми на Covid-19 и с PCR тест.

Минават повече от 2 седмици в неведение

Инфекцията е тръгнала от пациент с остра левкемия и вирусен хепатит, който е приет за лечение в болницата на 3 април. При постъпването му той е тестван с бърз тест за коронавирус, който е отрицателен. Болницата изследва всичките си новопостъпващи пациенти с бързи тестове за коронавирус, уточняват от лечебното заведение. Първоначално пациентът е настанен в Клиниката по гастроентерология за овладяване симптомите на хепатита, след което е преместен в Отделението по хематология за лечение на основното му заболяване.

На 7 април състоянието на пациента се влошава. Установена е пневмония. Направен му е втори бърз тест за коронавирус, който отново е отрицателен. Назначена е подходяща антибиотична терапия.

Десет дни по-късно, на 17 април през нощта състоянието му се влошава още. Вече е налице и дихателна недостатъчност. Направен му е трети тест, който този път се оказва положителен. На следващия ден – 18 април ръководството на клиниката взема решение да тества с PCR метод всички болни и персонала на отделението. На въпрос защо са чакали 10 дни, без да изследват пациента с пневмония с PCR, каквито са действащите препоръки, от болницата обясниха пред Mediapool, че е било преценено така на базата на двата отрицателни бързи теста към онзи момент.

На 19 април след изследването с PCR още двама пациенти се оказват положителни, както и част от медицинския персонал. Всички пациенти, които са били в отделението в периода 3-18 април, са уведомени по телефона, че е възможно да са били в контакт с болен от коронавирус. По този начин са установени и тримата хематологично болни от Бургас с Covid-19, за които беше съобщено по-рано на брифинга на оперативния щаб. Тези трима пациенти обаче не са включени в статистиката на болницата като част от вътреболничната инфекция, тъй като не знаят дали те реално са се заразили в болницата. По-късно същия ден - 19 април - е изследван и пациент от клиниката по гастроентерология, който за кратко е бил в една стая с хематологично болния. На следващия ден – 20 април, и пробата на пациента от гастроентерологията се оказва положителна. Това дава основание на ръководството на Клиниката по гастроентерология да се тестват с PCR метод всички болни в отделението, както и целият медицински персонал. От тестваните медици един е дал положителна проба и веднага е изпратен под домашна карантина за 28 дни.

Заразени са 12 медици и неизвестен брой пациенти

Равносметката: общо четирима пациенти с коронавирус се лекуват в "Св. Иван Рилски". Трима от тях нямат никакви симптоми. Единствено пациентът с остра левкемия, от който тръгва инфекцията, е с напълно разгъната картина за коронавирусна инфекция. Състоянието му е тежко и вчера следобяд е поставен на апаратна вентилация. В това число обаче не влизат тримата онкоболни от Бургас, за които болницата твърди, че не е сигурно дали са се заразили в нея, докато оперативният щаб ги счита за част от вътреболничната инфекция.

Общо 12 човека от персонала на двете клиники, където е лежал пациентът с левкемията - 11 от хематологията и 1 от гастроентерологията - са дали положителни проби за Covid-19. Всички те са асимптомни и са поставени под домашна карантина за 28 дни.

Приемът в болницата продължава с изключение на 2 отделения

"Това няма да наруши работата на Клиниката по хематология и онкология, където работят общо 70 медици. Очаква тя да поднови работата си след изтичането на карантината, най-вероятно в края на седмицата", казаха от болницата. Оттам уточниха за Mediapool, че 2/3 от заразения медицински персонал са лекари и 1/3 са медицински сестри и друг персонал.

От болницата увериха, че продължава нормалната работа на всички клиники и отделения и приемат с изключение на тези по хематология и гастроентерология. Първото е под карантина, а второто е затворено за временна дезинфекция.

Отделението по хематология е поставено под карантина заради тримата болни с установена коронавирусна инфекция. Те са изолирани в специално обособено инфекциозно отделение, оборудвано с необходимата апаратура и всички необходими предпазни средства. Отделението по онкология в момента поема пациентите с онкохематологични заболявания, на които се прави химиотерапия по график. 

Приемът на пациенти в Клиниката по гастроентерология временно е ограничен заради цялостна дезинфекция, която се извършва днес и утре. Всички лежащо болни са изписани. Установеният в това отделение пациент с положителна проба за Covid-19 веднага е бил изолиран в предварително обособено за целта помещение. Приемът на пациентите в Клиниката по гастроентерология ще бъде възобновен в четвъртък сутринта. 

Болницата вече ще тества съмнителните пациенти със собствен PCR

От болницата обясниха, че преди да постъпят за лечение в здравното заведение, всички пациенти се тестват с бърз тест за коронавирус и им се измерва температурата, както на входа на болницата, така и в съответния приемен кабинет. На въпрос ще могат ли да разчитат на тази практика и за в бъдеще, след като подвеждащи резулатати са довели до настоящата вътреболнична инфекция, от болницата казаха, че са ревизирали начина, по който действат, и занапред болните, чийто резултат е съмнителен или имат симптоми за вирусна инфекция, ще се изследват задължително и с PCR тест, какъвто вече се прави в Лабораторията по порфирии и молекулярна диагностика на чернодробни заболявания на болницата. Реално PCR диагностиката е заработила от днес, но към онзи момент преди 2 седмици е трябвало да се разчита на изследвания в другите столични лаборатории.

От там не поясниха дали са имали затруднения при предходно изследване на техни пациенти, нуждаещи се от PCR диагностика. За нуждите на собствената си лаборатория болница "Иван Рилски" е купила 2000 комплекта за PCR диагностика със собствени средства. 

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. дон каре
    #26

    Бързите тестове не търсят вирус, а търсят антитела. А наличието или неналичието на антитела си има голям показателен смисъл, дали вече си се срещал с вируса на каква фази в срещата. Това че има празни кратуни, които с бързи тестове търсят вируси, не означава обезценяване на бързите тестове, а означава единствено наличие на празни кратуни.

  2. Коментарът е изтрит в 21:57 на 7 януари 2021 от автора.
    #25
  3. Филка Русофилка
    #24
    Отговор на коментар #22

    E, xубaвa paбoтa! Кaк дa нe мoжe някoй дa ти cлoжи минуc нa пpoфecиoнaлнoтo мнeниe? Тукa ce пoдвизaвaт някoлкo глaвaнaци - мнoгoлики aнуcи, кoитo нe мoгaт дa paзcъждaвaт c глaвния cи мoзък, a нaй-мнoгo c гpъбнaчния. Oбeщaли ca им пoлитичecки дивидeнти oт кopoнaвиpуca и щoм изкaзвaнeтo ти нe им пacвa нa инcтpукциитe, пpacкaт ти минуcи и тo пo някoлкo. Paдвaй ce, чe нe ca мнoгo, кoeтo e гoвopи дoбpe зa пcиxичecкoтo здpaвe нa нaциятa. :)

  4. Иван Козов
    #23

    Между другото, Мангъров трябва да бъде подведен под отговорност по принципа на Мортън. Ако не е знаел, че тест за антитела не може да се прилага в ранни стадии на инфекция, да бъде уволнен от длъжност по несъответствие и да му се отнеме докторската диплома. Ако е знаел, да бъде подведен под съдебна отговорност за заплаха на здравето на населението.Принцип на Мортън: Кардинал Мортън, канцлер на Хенри VIII, облагал населението по следния принцип - ако живеят в разкош, значи имат големи доходи; ако живеят скромно, значи имат големи спестявания. Така или иначе, и едните и другите могат да плащат високи данъци.

  5. Иван Козов
    #22
    Отговор на коментар #20

    Така е, колега. Вижте моя пост №8 и ми кажете как някой може да сложи минус на професионално мнение.

  6. [email protected]
    #21
    Отговор на коментар #19

    А на тебе кой ти е началник,БУДА,МОХАМЕД,ШИВА?????

  7. SARS
    #20

    "Бързите" тестове проверяват за антитела срещу вируса в серума на пациента. Те дават отрицателен резулат при хора в рани етапи на инфекция и положителен резултат при здрави хора които са прекарали инфекцията. Малко ме а страно защо някой смята че това е подходящ тест за скриниране на пациенти по принцип. Още по непонятно е кой идиот е решил, че на този тест може да се разчита при пациент с левкимия, който по дефиниция има проблем с имуната система.

    Другият проблем с "бързите" тестове е, че много

  8. Bira
    #19
    Отговор на коментар #18

    "Ама като си тръгнал така,спокойно може да стигнеш до обвинение в Христос."еми да. баце каза, кой му е началник. освен това, стана ясно че сме теокрация. булгаристанска задунайска православна джамахирия.

  9. [email protected]
    #18
    Отговор на коментар #15

    Ама като си тръгнал така,спокойно може да стигнеш до обвинение в Христос.Все пак той е над всички и бди,явно по твоята логика е проспал някой неща,и сега болните са факт в Иван Рилски!

  10. Иван Козов
    #17
    Отговор на коментар #16

    Ако го правят както трябва, не би трябвало да дава 30% фалшив резултат. Практиката е всяка проба за qPCR да се изследва в три повторения, и резултатът да се изчислява, като се вземе средната стойност и се извади от средната стойност на отрицателната контрола. При това, ако от трите повторения едно се отличава много от другите две, то не се взема под внимание. И тези повторения се правят на една плака, така че на 96 ямки се изследват 29 проби, една положителна, една отрицателна контрола (и двете съдържащи ДНК) и една нулева с вода.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.