Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Инфлацията в ЕС срина долара

21 коментара

Инфлацията в еврозоната през март се оказа по-висока от прогнозната и достигна 3.6% на годишна основа, сочат данните на Евростат, огласени в сряда. Година по-рано инфлацията е била двойно по-ниска – 1.9%. Основната причина за най-високата годишна инфлация в еврозоната от 1999 г. - годината на въвеждане на еврото - се дължи на високите цени на горивата и хранителните продукти, които действат към обезценяване на парите в глобален мащаб.

Средната инфлация в ЕС за март на годишна основа е била 3.8%, а преди година – 2.3%.

Очакванията, съобщени в края на март, бяха за ръст на инфлацията с 0.2% спрямо февруари до 3.5% на годишна основа. Огласените днес резултати обаче са по-различни, което доведе до очакванията, че Европейската централна банка може не само да запази лихвата без промяна, а дори и да я вдигне.

Поскъпването на храните продължава с все по-високи темпове и след повишението от 5.8% през март ръстът вече достига 6.2%, което е най-високата стойност, откакто Евростат води обща статистика от 1997 г. Цените на енергоносителите са се повишили с 11.2%, като очакванията са тази тенденция да продължи.

Най-ниска инфлация през март на годишна основа е регистрирана в Холандия - 1.9%, Великобритания - 2.5%, Португалия - 3.1%. Латвия е държавата с най-висока инфлация – 16.6%, следвана от България – 13.2%, и Литва - 11.4%. В сравнение с февруари тази година инфлацията се е повишила в 18 страни-членки на съюза, останала е непроменена в 3 и е спаднала в 6.

Данните за инфлацията в еврозоната сринаха долара и в сряда курсът му спрямо еврото достигна историческата стойност от 1.5968 долара за едно евро.

Предният рекорд в съотношенията евро – долар беше поставен на 10 април, когато европейската валута се разменяше за 1.5913 долара.

Нов рекорд постави и цената на петрола. на търговете в Ню Йорк барел петрол WTI с доставка през май стигна 114.53 долара. Контракти за петрол тип Брент с доставка през юни стигнаха 112.35 долара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. cybfpyqzok
    #23

    Wow, cool man, big thanks! http://xqgldfggtgfsm.com

  2. Robinson
    #22

    Журналисти, проверявайте си информацията, еврото биде въведено в началото на 2002г. Окей, не помните, но толкова ли ви мързи да проверявате такива важни неща. Срива се доверието в медията. Казвам го за всеобщо добро

  3. Stanqo
    #21

    Долърът поевтиня дори до 1.5976 долара за евро, но и останалият коментар по статията е много тъп. Произволни интерпретации.

  4. таСС
    #20

    ЕС реагира с инфлация която срина долара.В отговор САЩ обмислят инфлация срещу лева.

  5. тропчо
    #19

    драги мой, еврото бе въведено 1999та в банковите разплащаниякато монети и банкноти наистина го пуснаха от 2002ра.....

  6. joni
    #18

    ludnica oshte malko LEVA she stigne DOLARA i she gi scepime hamerikancite...s pomoshtta na EVROTO ,LEVA vurvi kum svetovna dominacia i svetovno gospodstvo

  7. Ivy League Economics
    #17

    Как висока инфлация в Еврозоната е причината за срив на долара, както твърдят в тази недосмислена и фактически погрешна статия, е просто мистерия. В макроикономиката има едно просто уравнение наречено UIP (Uncovered Interest Parity Condition), според което наличието на супранормална инфлация в дадена страна води до ПОЕВТИНЯВАНЕ на валутата й в относителен смисъл. Ето защо, от макроикономическа гледна точка, високата инфлация в Еврозоната сама по себе си би трябвало да доведе до срив на ЕВРОТО спрямо

  8. ZastrelianGligan
    #16

    Пич (Ivy League BS), научи малко английски преди да правиш свободни интерпретации на учебника по икономика. Инфлацията не е лихвен процент. Инфлацията влиза в Purchasing Power Parity теорията и дори и в този случай по последни данни CPI-U за март в САЩ е 4.0%, което е по-високо от 3.8% за ЕС и следва допълнително обезценяване на долара.

  9. Marx Karl
    #15

    Varti go , suchi go - pari nema ! I ako ima - ne struvat ! Na kratko - vsichki nie : i kapitalisti i rabotnici shte trjabva da rabotime poveche , zashtoto s tova koeto pechelime ne mozheme da prodalzhavame da zhiveeme dobre - kriza bez izhod

  10. Ivy League Economics
    #14

    Може би ти трябва да вземеш няколко курса по reading comprehension. Аз не твърдя че разликата в инфлацията между САЩ и еврозоната е в полза на долара, това очевидно не е така, иначе доларът нямаше да се срива. Това което посочих е единствено, че причината за срива на долара не е високата инфлация в еврозоната, както погрешно твърди статията.Така че, в добрата стара българска традиция да се спори с преиначена позиция на опонента, е добре да пообмислята малко отговорите си,... пич?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.