След като разполага с достатъчно информация за проблемите на ромските общности, българинът става много по-толерантен и отворен към дебат за тяхното решаване. Това показва заключителното социологическо проучване на националния дебат “Политики към ромите в България”, който се проведе в София. Инициативата бе организирана от Центъра за либерални стратегии, “Алфа рисърч”, Институт “Отворено общество” и БНТ.
В събота и неделя 255 души взеха участие в своебразен социален експеримент, който имаше за цел да регистрира промяната в мнението на хората преди и след като те подробно се запознаят с проблемите на ромското малцинство.
След дискусиите участниците изразиха много по-ниски нива на подкрепа за отделянето на ромите в отделни квартали и училища. Преди дебата 43 процента от хората са се обявили за затварянето на ромите в обособени квартали. След дискусиите на това мнение са останали само 21 процента.
Подкрепата за сегрегацията на ромските деца в отделни училища също отбелязва чувствителен спад от 46 на 24 процента. В същото време 66 процента от участниците се обявяват за закриването им и извозването на децата с автобуси до смесени учебни заведения. С твърдението, че “ромските гета пораждат престъпност, болести и засягат всички” се съгласили 69 процента от хората след дискусията и 60 процента преди него. Чувствително спадат броя на поддръжниците на идеята за построяване на стени около гетата – от 12 до 7 процента.
Увеличение бележи и броят на хората, според които по-честите полицейски проверки на роми са несправедливи – от 16 на 27 процента.
След края на дебата 55 процента от участниците са се обявили даването на държавно гарантирани заеми на хората, обитаващи незаконни къщи с цел те да си построят нови. Преди това подкрепата за това решение бе 47 процента. Близо 77 на сто са поискали държавата и общините да легализират постройките в гетата, които отговарят на изискванията, а останалите да бъдат разрушени. Преди дебата подкрепата за легализирането на тези къщи бе 66 процента.
Почти двойно нараства и броят на хората, които смятат, че ромите по-често трябва да бъдат наемани на работата в структурите на МВР и съда.
Гарантирането на по-добър достъп до образователната система бе посочено като едно от основните средства за интегрирането на ромите в българското общество, стана ясно в хода на двудневните дискусии.
“В българското общество няма подкрепа за радикални политики на изключване на ромите и това е най-оптимистичният извод след двудневните национални дебати”, коментира адвокат Йонко Грозев от Центъра за либерални стратегии.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент