Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иновации на “Дънди“ вдигат добива в златната мина “Челопеч“

3 коментара

Канадската компания “Дънди Прешъс Металс“, чието дружество “Челопеч Майнинг“ е концесионер на единствената разработена златна мина у нас, планира нововъведения, които ще намалят разходите и ще увеличат производствената ефективност в рудника, съобщиха от фирмата във вторник.

В момента се прокопава втора наклонка с дължина 4 км под земята, където ще се монтира гумено-транспротна лента за превоз на добитата руда, отчете дружеството в навечерието на Деня на миньора, честван на 18 август.

“Дънди“ осъществява мащабна програма за модернизация на златната мина и в последните години запазва трайна тенденция за увеличаване на производството. В рудника са заети 990 работници и служители.

От 2006 г. мината работи по нова система за добив - камерна система със запълнение, която се прилага широко в модерните рудници по света и осигурява по-висока степен на безопасност, опазване на земните недра и оптимално извличане на подземните богатства. “Работата с отворени пространства (камери) по-лесно се визуализира чрез 3D модели, защото позволява измерване с електронни уреди и дигитализиране, като така дава възможност за по-точно планиране, анализ и управление на производствените процеси“, посочват от дружеството.

В момента то вади около 960 хиляди тона руда годишно, от които произвежда 71 хиляди тона концентрат за преработка в чужбина. Амбицията на "Челопеч Майнинг” е в следващите години да достигне нива на производство от 2 млн. тона годишен добив.

В ход е и програма за модернизация на хвостохранилището съгласно най-съвременните стандарти за безопасност и опазване на околната среда.

“Челопеч Майнинг” продължава мащабната си програма за опазване на околната среда. Откакто компанията стопанисва рудника, за пръв път в половинвековната история на мината започват да се рекултивират нарушени от минала минна дейност терени. Дружеството и Държавно горско стопанство - гр. Пирдоп подеха съвместна инициатива за залесяване и отглеждане на букова гора на площ от 20 дка във вододайната зона на община Челопеч.

Дружеството инвестира и в инфраструктурни, социални и културни проекти в общините в съседство на рудника. През тази година договорената сума е 841 500 лева. С част от тях се реставрира храмът “Св. Николай Мирликийски Чудотворец” в с. Челопеч, който е построен през 1835 г. и през 2006 г. е обявен за паметник на културата.

Дружеството осигурява субсидия за 80% от общите разходи за издръжка на Частната профилирана гимназия за чуждоезиково обучение “Челопеч”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 112
    #4

    изтрови половин България, за някакви мижави пари.

  2. Але&Со
    #2

    промените предприятията за добив на суровини бяха набързо приватизирани от западни компании. Никакви европейски изисквания или рейтинги не се поставяха като условие. После за останалата индустрия започна голямото скърцане, изисквания, рейтинги и в края на краищата съсипване. Колониализъм в действие.

  3. Овенинът-КОЧ
    #1

    Защо в статията не пише какъв процент от стойността на добитото злато остава в България? С други думи на какъв процент работи концесионерът?Защото държавните служители говорят "мината се експлоатира от ..." и не казват нито дума къде отиват националните богатства. Повечето такива договори се сключват срещу 80-90% от стойността на добития метал да отива при концесионера и българската държава си запазва 20%. Не се съмнявам че такъв е случаят и тук! Но някой ще ми обясни ли защо НАЦИОНАЛНО (т.е. общо

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.