Предвижда се създаването на национален иновационен борд, който да формира стратегии в различните клъстери и направления до 2020 г. и за първи път българската наука, предприятия и бизнес ще участват заедно в този борд. Това заяви в четвъртък президентът Росен Плевнелиев по време на конференция, отбелязваща 20-годишното присъствие на германската икономика в България. Държавният глава коментира още, че ще се създаде и национален иновационен фонд с пари от държавния и европейския бюджет.
Служебното правителство работи интензивно и се очаква до 3-4 седмици първият вариант на закон за иновациите да бъде готов
Важно е да има националноотговорна политика в подкрепа на икономиката, малките и средните предприятия и на възможностите България да се развива по пътя на експорта и иновациите, отбеляза още Плевнелиев.
Той даде Германия като пример за успешна нация, базирана на дългосрочна визия и на стратегии, които не само се дефинират, но и се изпълняват. Така искам да бъде и в България – в тежки времена не просто да посочваме някой в Брюксел или в друга европейска столица, който е произвел проблемите, напротив - проблемите на България са изцяло национално произведени, следователно трябва да намерят своето националноотговорно решение, заяви президентът.
Плевнелиев коментира, че се работи активно и по новата Оперативна програма "Наука и иновации за конкурентоспособност". Скоро тя ще бъде обсъдена публично. По думите му България за първи път ще вдигне високо летвата и в сферата на образованието, като ще се ангажира с реформа, но и ще поиска пари от еврофондовете за нова оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж". Тя ще бъде готова до четири седмици и също се очаква да има широка обществена дискусия по нея.
Основна предпоставка за успеха и просперитета е образованието, това е единствената мярка по време на криза, която е най-работеща, най-ориентирана към бъдещето, към младите хора и просперитета на нацията, заяви президентът. Той отбеляза необходимостта от решаване на проблема с младежката безработица в България, която по думите му е на "алармено високо" ниво и трябва да бъде овладяна.
Служебното правителство работи и полага много сериозни усилия за решаване на проблема с младежката безработица, каза държавният глава. Скоро ще има възможност със средства от държавния бюджет и от европейските фондове да започнат програми за квалификация и преквалификация и стажове на младежи до 29 г. в предприятия. Плевнелиев заяви, че до месец ще е готов първи вариант на закон за професионалното образование и обучение в България.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
17 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Много хора се отказаха и ще продължат да се отказват от постовете си, защото очакваха Росен Плевнелиев да бъде един, а то се оказва, че е съвсем друг. Поведението пред неговите колеги напоследък не е добро и логично те не желаят да си имат повече работа с него.
Какъв борд бе, какви 5 лева! То българския бизнес почти не съществува, а ако имат такъв той се бори със зъби и нокти за това да просъществува. Някакви излишни раздувания се случват тука , пак по схемите на Президента и неговите приятелчета!
Важното е администрация да има, а после тоя същия ми излиза и ми говори за електронно правителство! Пародия на президент!
Плевнелиев и той като бе толкова успешен бизнесмен в Германия и не спира да я дава за пример защо като политик показва типично балкански нрави и реди кабинет според корпоративния интерес на бизнес кръга, от който се пръкна?! Именно заради такива практики Германия не иска да инвестира у нас и ние няма да станем скоро като тях. Но може разни бизнесмени като него да си правят далаверите и да искаме просперитет. А тия глупости за клъстери вече сме ги чували - те май само целят пак да приберат някое и друго отпуснато от европата евро под една или друга форма.
Плевнелиев както е тръгнал, със своите приятели от един определен икономически кръг, явно ще ни докара до просешка тояга, аз така ги виждам нещата.
Направо да им се чудиш на акъла!
Плевнелиев явно разбира от купешки думи - за него всичко е иновация.
Как се очаква да работи подобна структура, когато в нашата мизерна държавица няма върховенство на закона и не е проведена лустрация? Двама-трима бивши ДС ченгета или доносници стигат да се разбие и обезмисли подобно начинание. ПП. Какви са тези клъстери и иновации, бре? Вземете да изкарате курс по български, ако имате затруднения да намирате думите!
AT&T Може, 5, но няма особена полза, защото резултатът е предсказуем. Няма да разбереш. В ссср бизнес и наука са несъвместими, защото "бизнес" е под забрана. Ако щеш - "под възбрана" е бизнесът в ссср. Но "да", има и други държави, други страни по-добри. Эсть такие страни! Възклинал би още възкрыкнал Совецкий тарикат. Ласкал ги бе вчера. И утре. Ругал ги днес целия ден 5 Сладурчета... Някой може ли да ми каже как точно бизнес и наука са съвместими понятия? Науката е система от знания, които се предполага, че трябва да служат за общото благо, докато бизнесът служи на корпоративното благо, т.е. акционери, спекуланти и други тарикати.