Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Инспекторатът към ВСС остава съмнителен и след оттеглянето на Цони Цонев

8 коментара
Снимка: БГНЕС

Съмненията по отношение на компетентността и професионалните качества на новоизбрания състав на Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС) остават и след оттеглянето на бившия шеф на етичната комисия в съвета Цони Цонев.

 

Това се казва в отворено писмо на 11 неправителствени организации до премиера Бойко Борисов, правосъдния министър Диана Ковачева и главния секретар на Европейската комисия Катрин Дей, разпространено във вторник.

Парламентът избра без никакви дебати и обществени обсъждания общо 10 нови инспектори преди седмица, като ГЕРБ успяха да вкарат трима свои номинирани, включително и Цонев, БСП, ДПС и "Атака" – по двама, а Синята коалиция – един.

 

Изборът им предизвика остри упреци от страна на редица организации, включително и Съюзът на съдиите в България, който обяви, че "номинациите ще бъдат убедителни, само ако преди да ги направите, анализирате дейността на Инспектората към ВСС, оцените дейността на Висшия съдебен съвет досега и проведете дискусия с участие на външни наблюдатели от организациите на гражданското общество, включително и от професионалните магистратски организации".

В деня на гласуването стана ясно, че Цони Цонев е е прикрил от колегите си във ВСС, че срещу кандидата за зам.-шеф на Бургаската апелативна прокуратура е имало образувано наказателно производство, което обаче е било погасено по давност. Вместо да съобщи това, Цонев е призовал колегите си да го подкрепят.

"Не приемаме, че оттеглянето има онова значение, което му придава Цони Цонев в изявлението си до медиите. То съвсем не подчертава "факта, че процедурата по номинациите и избор на инспектори бяха прозрачни и отворени за обществото и всички институции". Напротив, непрозрачни и затворени остават мотивите на г-н Цонев да не се оттегли преди избора му от Народното събрание въпреки същата вълна на обществена съпротива срещу назначаването му", посочват авторите на писмото.

Сред тях са Българският институт за правни инициативи, Съюзът на съдиите в България, Институт за развитие на публичната среда, Българският хелзински комитет, Мрежа за гражданско наблюдение на съда и център на НПО в Разград, "Програма Достъп до информация", Фондация за развитие на правосъдието, Център за либерални стратегии, Център за изследване на демокрацията, Асоциация за европейска интеграция и права на човека, фондация "Риск Монитор".

От организациите подчертават, че единствено функционирането на една независима съдебна власт би могло да подобри негативната оценка на европейските наблюдатели. Затова според института ИВСС такъв, какъвто е сега, продължава да бъде същият проблем за обществото, както и преди оттеглянето на Цони Цонев.

"Подчертаваме, че докато не бъдат решително реформирани правилата за парламентарни назначения в органите на съдебната власт, нищо не се променя. Проблемът остава и ние ще продължаваме да настояваме за неговото разрешаване както пред българските, така и пред международните институции. Сега този проблем заплашва да опорочи и избора на нов ВСС", се казва още в писмото.

Инспекторатът неведнъж е критикуван от различни съдии заради това, че съсредоточава работата си главно в следене за спазване на сроковете за произнасяне по дела, вместо да следи за качеството на актовете и да взима предвид сложността на различните казуси, с които са заети съдиите.

От института настояват още за широко обществено обсъждане на изменения в Закона за съдебната власт, които да предвидят детайлна уредба на процедурата за назначения в съдебната система от страна на Народното събрание. Тази процедура трябва да гарантира обществено участие, да предвижда достатъчно време за проучване на всички релевантни обстоятелства относно кандидатите и тяхната професионална квалификация и авторитет, както и реално публично изслушване с въпроси и отговори по същество.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    "Независимата" съдебна власт е зависима от Фидосова и ГЕРБ. Кадрува се чрез натиск на комисиите предхождащи Висшия съдебен съвет. В Европейският съюз не са слепци. Политическият натиск с полицейски средства е безкрупулен. Каква ти демокрация?

  2. Chavdar Balinov
    #7

    Съмнителен ли?! Глупости - престъпен!

  3. И.Иванов, Швеция
    #6


    ТОВА Е ПЪТЯТ - ОРЕЗИЛЯВАНЕ НА НАГЛИ И У ДОМА, И ПО СВЕТА !

    """ Съмненията по отношение на компетентността и професионалните качества на новоизбрания състав на Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС) остават и след оттеглянето на бившия шеф на етичната комисия в съвета Цони Цонев.

    Това се казва в отворено писмо на 11 неправителствени организации до премиера Бойко Борисов, правосъдния министър Диана Ковачева и главния секретар на Европейската комисия Катрин Дей, разпространено във вторник.

  4. Анонимен
    #5

    Цони е бушона, но не е решението.Номеклатурите за пореден път демонстрират мускули пред Брюксел, разбира се за сметка на българските грждани.

  5. Анонимен
    #4

    До коментар 3: Ама тези да не тренират "...с главите си ще счупим ледовете и слънцето над хоризонта тъмен, да, нашто ярко слънце ще просветне!"

  6. Анонимен
    #3

    БИПИ (И.Иванова), ССБ (Тодорова, Куцкова), Институт за развитие на публичната среда (???!!!) , Българският хелзински комитет (БеСе Пее) , Мрежа за гражданско наблюдение на съда и център на НПО в Разград (може и в Делиормана, Харманли, Кавакли, Сатовча, Силистра, Айтос Карнобат, Кърджали, Ахъ-челеби и т.н.), "Програма Достъп до информация" ( лелее!), Фондация за развитие на правосъдието (тези пък какви са ?), Център за либерални стратегии (познати хора; има ли ги все още), Център за изследване на

  7. Анонимен
    #2

    Бър-бър-бър-бър-бъъъъъъъъъъъъъъъъррррррр!!! ?????????????? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Бррррррррррррррррррррррр!!!

  8. Анонимен
    #1

    Съжалявам, г-да от НПО, но защо М.Тодорова и Н.Куцкова не са се погрижили за вас? Та вие без ДМВ ли я карате и може би затова сте толкова зли! НС няма да ви обърне капка внимание, а за ЕК ще станете поредните български досадници!Имайте впредвид, че догодина президентът е нов, предстои смяна на караула и в съдебната власт, така че каквото имате да го казавте, го казвайте до Нова година! Весели празници и по-малко кахъри, че вече сте жени и по малко мъже на почтена възраст!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.