Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Инсултите са "намалели" с 21% по време на eпидемията от Covid-19

Една трета от пациентите с нужда от диагностика или инвазивно кардиологично лечение са отложили медицинските интервенции

2 коментара
Инсултите са "намалели" с 21% по време на eпидемията от Covid-19

Пандемията от Covid-19 е повлияла значително на достъпа и качеството на лечение при някои социалнозначими заболявания, показва анализ на "Индекс на болниците" въз основа на съпоставка за периода 1 февруари - 30 април през 2019 г. и 2020 година. Анализът проследява броя на пациентите, които са потърсили медицинска помощ в областта на инвазивната кардиология, онкологията, както и на хората с инсулти. "Индекс на болниците" е съвместна инициатива на "Галъп интернешънъл" и специализирания сайт Clinica.bg и използва данни на Националната здравноосигурителна каса.

Инвазивна кардиология

Сред трите области най-голям е делът на българските граждани с кардиологични проблеми, които са отложили посещението си в лечебно заведение през изминалите три месеца, в които се разрази пандемията от Covid-19, показва анализът. При тези пациенти обикновено става дума за спешни или неотложни състояния на стеснения или запушвания на артериите и опасност от настъпване на инфаркт.

Общо 10 679 са били хората, които са преминали през различни инвазивни диагностични процедури за наличието на сърдечносъдови проблеми от 1 февруари до 30 април през 2019 г. Броят им за същия период през тази година е бил 7 123 или той е по-нисък с 33.3%.

Аналогично е положението и при лечебните процедури в областта на инвазивната кардиология.

Общо 10 254 души са потърсили медицинска помощ през трите месеца на миналата година срещу 7 340 за тази. Намалението в този случай е с 28.4%. По-малко са били и хората с остър коронарен синдром с персистираща елевация, които са потърсили медицинска помощ, въпреки че при тях нуждата от лечение е с най-голяма спешност. Броят им за изследвания период на миналата година е бил 2 340 срещу 1 902 за тази, което е с 18.7% по-малко. С над една трета са намалели и пациентите, на които е бил сложен пейсмейкър. Техният брой се е понижил с 35.3% - от 1 192 през трите месеца на 2019 г. на 771 през същия период на 2020 г.

Инсулти

С 21.2% по-малък е бил броят и на пациентите с инсулти, които са получили медицинска помощ в болница по времето, когато у нас течеше пандемията от Covid-19. 13 885 души са били хоспитализираните от 1 февруари до 30 април през 2019 г. срещу 10 945 за същия период през тази година. Близо 95% от тях са получили исхемичен инсулт. Спад има и при спешните интервенции, които се осъществяват в някои от случаите на исхемичен инсулт – тромболизите. Техният брой през трите месеца на 2020 г. е по-нисък с близо 10% в сравнение със същия период на миналата година, като достига до 258.

Онкология

Пандемията от Covid-19 е дала най-малко отражение върху достъпа до диагностика и лечение при онкологичните заболявания, показва анализът на "Индекс на болниците".

Общо 41 673 са били хората, които са получили план за лечение на заболяването си от 1 февруари до 30 април през 2019 г. Техният брой за същия период на 2020 г. е бил 36 168 или с 13.2% по-малък. В тази цифра влизат, както новодиагностицираните случаи, така и пациентите, при които се е наложила ревизия на лечението. 

Незначително е понижението на пациентите с онкологични заболявания, които са преминали през лъчелечение. През трите месеца на 2019 г. техният брой е бил 4 132, а през тази година – 4 116. 

Въпреки появата на пандемията, пациентите, които са преминали през химиотерапия, са се увеличили, показват още данните. През изследвания период на миналата година техният брой е бил 12 485, а през тази – 13 293.

Изводи

Динамиката в разпространението на хроничните социалнозначими заболявания е ниска и по принцип не би следвало да отбелязва значително отклонение в рамките на една година. Затова редукциите, които се наблядават в броя на пациентите с кардиологични, онкологични или неврологични проблеми, се дължи не на реалната им липса, а на други причини.

В случая намалението на хората, потърсили медицинска помощ, е пряко следствие на затруднения достъп до болнична помощ заради въведеното извънредно положение по време на пандемията от Covid-19 в страната. То включваше ограничаване на плановия прием в лечебните заведения и в някои случаи налагаше реорганизация на дейността им. Страхът от заразяване с Covid-19 и въведената социална изолация вероятно допълнително са повлияли на решението на отделни пациенти за отлагане на търсенето на медицинска помощ дори в случаи на спешни състояния. На този фон осигуряването на 85% от плануваните приходи на  лечебните заведения за болнична помощ от НЗОК им давa известно спокойствие и стабилност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #2
    Отговор на коментар #1

    Да. И с нищо необоснованите коронарни ангиографии, правени без пряка необходимост и с цел източване на ЗК и пълнене касата на болницата. Защото ако не си съгласен на такава манипулация набързо те "излекуват" и на часа те пращат в къщи.

  2. A.Aleksiev
    #1

    По-скоро са намалели хоспитализациите заради пресилени, фалшиви "инсулти" и остри коронарни "инциденти", а и "пневмониите" въпреки COVID-19 трябва да са намалели с повече от 50%, но това засега трябва да си остане тайна!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.