Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Интернет-доставчиците да се превърнат в полицаи

44 коментара
Интернет-доставчиците да се превърнат в полицаи

Доставчиците на Интернет да следят клиентите си, които използват нелицензиран софтуер, теглят музика и свалят филми от торент-тракери. Това предложение отправиха представители на Международната федерация на звукозаписната индустрия във вторник, след като подписаха с вътрешния министър Цветан Цветанов меморандум за разбирателство и сътрудничество за противодействие на интелектуалното пиратство. Освен представителите на звукозаписната индустрия към споразумението се присъединиха и от Сдружението на издателите на бизнес софтуер.

Вътрешният министър Цветан Цветанов обаче бе предпазлив в изказването си по въпроса и каза, че подобни мерки трябва да се обсъдят с обществото, преди да бъдат въведени.

Авторите на идеята да превърнат доставчиците във виртуални полицаи предлагат на нарушителите първоначално да бъде отправяно предупреждение, а ако незаконното ползване на съдържание продължи, да им бъдат налагани и санкции.

Според последните промени в Закона за електронните съобщения (ЗЕС) доставчиците се задължават да пазят всички трафични данни, които постъпват при тях, за период от една година. При поискване от полицията скокът може да се удължи с още шест месеца. Властите нямат право да изискват разпечатки за престъпления, свързани с авторски права, което по закон е и използването на торент-тракерите за нелегални филми и музика.
България е на първо място по Интернет-пиратство в Европейския съюз, съобщи Франсис Мур, изпълнителен вицепрезидент и регионален директор за Европа на Международната федерация на звукозаписната индустрия, който лансира спорната идея.

Данните показват, че от 2008 г. са загубени над 100 000 работни места в творческия сектор в ЕС. Според Мур, ако Интернет-пиратството продължава да се развива, през 2015 г. хората, загубили работата си в творческия сектор на общността, ще бъдат 1.2 милиона.

Георг Хернлебен, европейски директор на Сдружението на издателите на бизнес софтуер, добави, че над 60 процента от софтуера в България е нелицензиран.

Явно имайки предвид съпротивата на гражданското общество при прокарването на промените в Закона за електронните съобщения, вътрешният министър Цветан Цветанов обяви, че подобни промени трябва да бъдат консенсусни с гражданското общество и с политическите сили. "Смятам, че изработването на подобни законодателни мерки трябва да стане от съвместната работа на гражданското общество, на представителите от този бранш и на институциите, които трябва да защитават интелектуалната собственост", добави министърът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

44 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Нешкова
    #45

    МВР-единствен интИрнет доставчик!

  2. Ташков
    #44

    А доставчиците кой ще следи?

  3. DEDOV
    #43

    за прекаления светец май най приляга и още една седем пъти мери и веднаж режи

  4. Предложение
    #42

    "Ипон-2"

  5. са тези
    #41

    Г-н Франсис Мур дали се досеща, колко работници на ЖП и морски компании са загубили работата си при масовото навлизане на автомобила и авиацията? Ами колко коняри?Ми че по тази логика, телефонните доставчици трябва да сложат апаратура с опознаване на определени думи (като американската Ешалон, която се ползва в контрашпионажа и антитероризма) и да подслушват всички телефонни разговори!Може би, освен това, за гледане с бинокъл също трябва да има наказания - ми ако нерегламентирано гледам телевизора

  6. hristo
    #40

    Ясно е че има междуродно организирана кампания срещу българия - най-бедна с най-скъп софтуеър.В сравнение с други страни? всички тези кампании приличат на гоненето на евреите в историята

  7. Един от народа
    #39

    Теглил съм и пак ще тегля,докато тези дето претендират за авторски права не направят цени като за България т.е за нашенските заплати.И да ударят нашите тракери, има други - руски,азиатски, латиноамерикански. Затова Нета е глобална мрежа и правилото е просто - кой откъдето докопа нещо да го сподели с ближния човек.Това е човешко, християнско.Като имат велики групи концерти тук, плащаме и ходим да се кефим. Пирати сме ама пък най-големите е просто смешно.

  8. ALf
    #38

    Нито цент от мен за мафията на съдържание! Все едно какви закони ще прокарват. Пари от мен тези кретени няма да видят, а и ще науча масово приятели и познати как да укриват и споделят криптирано съдържание. На хора искащи да печелят пари от въздух пари не се дават. Пари се дават на тези, които създават наука и материални блага.

  9. АЛООООУ!
    #37

    Разни браншов и държавни мъдурковци прибират парите на всеки, който е тръгнал да работи нещо в Бг, като обещават светло бъдеще! Пари за софтуер, кино и музика НЕ ОСТАВА!

  10. В и К
    #36

    това показва, колко струват "горките" пиратствани продукти. Откъде накъде държавата ще помага да им се вдигат цените в името на това да има още 100000 маймуни, които произвеждат боклуци ? Да не говорим, че това не е промишленост от която зависи националното благосъстояние.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.