Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Интернет през 2010 – по-малко спам, повече "парични мулета"

0 коментара
Интернет през 2010 – по-малко спам, повече "парични мулета"
2010 г. е първата година в историята на интернет, през която спамът е намалял, сочи годишният доклад по сигурността на Сиско, обявен в понеделник. Според него киберпрестъпниците инвестират сериозно в "парични мулета” и потребителите продължават да попадат в безбройните капани на експлоатация на доверието им. Интернет измамниците изместват интереса си от по-добре защитените вече Windows-базирани компютри към други операционни системи и платформи, включително смартфони, таблети и мобилни платформи.

Положителната тенденция при спада на непоисканите реклами в електронните пощи идва от Бразилия, Китай и Турция. Те за разлика от 2009г., когато фигурираха на челните места в списъка на държави с най-много спам, през 010 година демонстрират значително по-ниски нива. Въпреки положителния тренд на намаляване на спама в глобален аспект, докладът на Сиско за 2010 г. регистрира продължаващото му увеличение в развитите икономики, където широколентовият интернет става все по-разпространен, включително и във Франция, Германия и Великобритания. Във Великобритания например, обемът на спам се е увеличил с близо 99% през изминалата година.

С развитието на киберпрестъпността и с все по-големия обем от парични постъпления вследствие на престъпна дейност, се създава нужда от ползването на т. нар. парични мулета – хора, наети да отварят банкови сметки (или пък да използват наличните си), за да помагат на киберпрестъпниците да "превъртят” и "изперат” парите. Дейностите по легализиране на пари, получени чрез киберпрестъпна дейност, стават все по-сложни за разкриване и проследяване, тъй като често имат международен обхват – трансферират се пари в сметки от различни държави, което усложнява многократно процеса на проследяване. Това е причината, експертите на Сиско да считат, че през 2011 година този проблем ще се задълбочава и че прането на пари чрез мулета ще бъде основен фокус на киберпрестъпниците.

Повечето киберпрестъпни схеми не наблягат единствено на технологиите, но разчитат и на чисто човешката слабост да се доверяваме на неподходящи хора, посочва документът. В него са описани седем "смъртоносни слабости”, които кибер престъпниците използват чрез измами в социалните мрежи – било то под формата на имейли, чат през социалните мрежи или телефонни обаждания. Седемте слабости са сексапил, алчност, суета, доверие, мързел, състрадание и спешност.

Сиско за пръв път анализира видовете престъпност, към които ще се насочат кибербандитите през 2011 г. Тоянци като Zeus, хакери и парични мулета ще продължат своя възход през настоящата година. Схемите от типа "почакай да видиш” включват malware за мобилни устройства. Zeus вече се адаптира за мобилни платформи под формата на SymbOS/Zitmo.Altr (Zitmo означава Zeus In The Mobile). От друга страна, схемите в социалните мрежи няма да бъдат от голям интерес за изследване и инвестиране от страна на киберпрестъпността, макар че бяха на висока позиция в категорията "Потенциални” в доклада от миналата година. Това не означава, че схемите в социалните мрежи спадат като брой - те са просто малка част от по-голям план: стартирането на уеб нападения като троянеца Zeus.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.