Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Интернет ще казва къде дебнат камерите на Пътна полиция

1 коментар
Вече не само табелите по пътя ще предупреждават за видеокамери

След около месец водачите на автомобили ще могат да виждат в интернет на кои места по пътищата ги дебнат камерите на Пътна полиция, които ако засекат нарушение, веднага пращат електронен фиш на неспазващите правилата за движение шофьори. Това е част от проекта за електронно правителство наред с таблетите, с които бяха оборудвани катаджиите и които позволяват бърза проверка на водачите и автомобилите им, каза пред БНТ шефът на Пътна полиция комисар Антон Антонов.

 

Към момента в страната има 24 стационарни и над 130 мобилни видеокамери. Те заснемат всеки автомобил, превишил с повече от 11 км. позволената в съответния участък скорост, както и други нарушения като неправилно изпреварване и минаване на червен светофар. Мобилните камери са монтирани в полицейски коли без надписи, сменят местата си и по-често точно те пращат електронни честитки на нарушителите.

 

Вече местоположенията на сменящите се на всеки месец мобилни камери ще се публикуват в интернет.

 

"Това ще е една таблица с GPS координати, точна позиция на уреда, контролирана скорост - най-вероятно и контролиран показател", обясни комисар Антон Антонов.

 

Бъдещият сайт няма да показва местоположението на мобилните камери в реално време, а според плана.

 

"Целта на разполагането на стационарните и автоматизираните техническите средства не е да се налагат наказания, а да предпазват да не нарушават правилата", коментира Антонов.

 

Основно разполагането на мобилното видеонаблюдение става върху най-опасните пътища. Сред най-тежките в страната е подбалканския път София-Бургас и особено участъкът между Клисура и Сопот.

 

"Тези технически средства към днешна дата нямат опцията за заснемане на нарушения през нощта, т.е. през тъмната част от денонощието", коментира инсп. Живка Иванова - сектор "Пътна полиция", ОДМВР - Пловдив.

 

За да бъде избегната корупция или грешки, информацията от мобилните и стационарните видеокамери се копира на няколко места. Така няма начин да се разминете с глоба, тъй като снимката остава в масивите 10 години.

 

"Веднъж в камерата, лаптопа, на магнитен носител в дирекцията и на хартия", уточни инсп. Мирчо Мирянов - сектор "Пътна полиция", ОДМВР-София, видеоконтрол с. Мирково.

 

След внедряването на стационарните и мобилните камери, заловените любители на високите скорости са с около една трета повече от преди. Заради минималната човешка намеса от Пътна полиция отчитат тенденция на все по-малко съдебни решения в полза на шофьори, които са оспорвали фишовете-честитки, допълва телевизията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Ами камерите за скорост трябва да бъдат обозначавани със знаци.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.