Инцидент в охладителната система на атомната централа в Кръшко, Югоизточна Словения, станал в сряда, изправи на нокти цяла Европа. Инцидентът е от нулева степен, тоест няма радиоктивно изтичане.
Европейската комисия (ЕК) обяви, че очаква от властите на страната, под чието председателство е ЕС , подробен доклад за случая, предадоха световните агенции в четвъртък. Феран Тараделас, говорител на еврокомисаря по енергетика Андрис Пиебалгс, съобщи, че не е изключено ЕК да изпрати на място свои експерти, но за момента такова решение няма.
В четвъртък Австрия поиска обяснения от Словения, която, според нея, не е подала адекватна информация за истинския характер за инцидента, предаде Франс прес. Австрийският министър на околната среда Йозеф Прьол заяви, че словенските власти първоначално не са съобщили за реален проблем, а са подали информация за "упражнение". Той се закани, че ще постави въпроса на следващия Съвет на министрите на Европейския съюз в Люксембург.
Словенският министър на околната среда Янез Подобник призна, че агенцията за ядрена сигурност на страната му първоначално се е объркала във формулировката, съобщавайки погрешка, че инцидентът в Кръшко е “тест”.
Словенският министър на вътрешните работи Драгутин Мате увери, че инцидентът с ядрената централа от сряда "не представлява никакъв проблем" и че всичко върви добре.
Природозащитната организация "Грийнпийс" обяви случая за предупреждение към всички, които планират да строят нови реактори, и призова за отказ от ядрената енергия.
В свой коментар Франс прес отбелязва, че посткомунистическите страни членки на ЕС като Словения са много по-горещи привърженици на ядрената енергетика от Западна Европа и активно се стремят да строят нови реактори. "Те не загубиха доверие в ядрената енергетика нито след катастрофата в Чернобил през 1986 г., нито след периодично повтарящите се по-малки инциденти като този в словенската АЕЦ “Кръшко”, отбелязва агенцията.
"Докато Литва все още използва последния реактор от типа та чернобилските, България и Словакия непрекъснато се опитват да накарат Европейската комисия да преразгледа решението си за затваряне на електроцентралите им. При това и трите страни имат нови ядрени проекти", коментира агенцията. .
У нас от Агенцията за ярено регулиране (АЯР) поясниха, че неправилна комуникация е довела до излишна паника вследствие на инцидента в словенската централа „Кръшко”.
Главният секретар на АЯР Николай Влахов каза, че агенцията е била уведомена в сряда чрез системата на ЕС за ранно предупреждение за аварийни събития. Според уведомлението в словенската АЕЦ "Кръшко" е възникнало отклонение от нормалната експлоатация, свързано с малък теч в херметичния обем на реактора, посочи зам.-директорът на АЯР Лъчезар Костов. По думите на Влахов от страна на словенския регулатор първото подадено съобщение след констатиране на аварията е била „Опасност”, а малко по-късно същия ден е подадено второ съобщение, което гласи: „В момента няма опасност, но е напълно вероятно да има”. Според Николай Влахов това е породило известно безпокойство, но в телефонен разговор на ръководството на АЯР половин час след последното подадено съобщение със словенския ядрен регулатор е било уточнено, че не съществува опасност от разпръскване на радиация.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
4 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Централата в Кръшко е разположена на 120 км. от Любляна. Експлоатира се заедно от Словения и Хърватия и е построена от американско-японски консорциум "Уестингхаус".
предателите от медиапул пак забравиха да уточнят, какъв е видът на тази централа, от което може да се направи извода, ЧЕ СЪЩАТА Е СТРОЕНА ОТ ЗАПАДНА КОМПАНИЯ ,ЗЕР АКО БЕШЕ РУСКА ЩЯХА ДА НИ ПРОГЛУШАТ УШИТЕ.
Глупостите и ми липсват тази сутрин.
"Докато Литва все още използва последния реактор от типа та чернобилските, България и Словакия непрекъснато се опитват да накарат Европейската комисия да преразгледа решението си за затваряне на електроцентралите им. При това и трите страни имат нови ядрени проекти"Ne sme samo nie...