Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Инцидентът в АЕЦ "Козлодуй" през 2006 г. - непрозрачност и нарушения на инструкциите за безопасност

30 коментара

Дипломатически доклад на американския посланик Джон Байърли от 19 май 2006 г., предоставен на Биволъ от Wikileaks (текстът на английски може да бъде видян и в сайта Болканлийкс), разкрива нови подробности около инцидента в АЕЦ "Козлодуй" от 1 март 2006 г.

Преди пет години българското общество беше държано в пълно неведение за сериозна техническа неизправност в АЕЦ, която се прояви при аварийно изключване на реактора, вследствие на спирането на една от охлаждащите помпи на 1 март 2006 г.

Този инцидент демонстрира нежеланието на българските власти за пълна прозрачност по проблеми, свързани със стария им атомен реактор, пише в грамата на посланика. Макар че Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) окачестви инцидента като относително малък, българското правителство не отрони и дума за това какво точно се е случило в централата, се казва в документа.

Там се припомня, че за случилото става известно след публикация на "Шпигел", цитираща ядрения експерт Георги Касчиев. Той разкри, че не са сработили механизмите за спускане на 22 от 61 контролни пръти - поглътители, които трябва аварийно да заглушат реактора.

“Централната система за сигурност не се е задействала”, каза тогава Касчиев, като сравни инцидента с това да се кара автомобил на пълна мощност без спирачки.

Посланик Байръли посочва, че без съмнение поведението на българското правителство отразява тревогите му, свързани с присъединяването към ЕС и недоволството за затварянето на първите четири блока в "Козлодуй" като част от условията за членство. Освен това, добавя посланикът, случилото се показва колко много има още да се свърши, за да бъде създадена култура на по-голяма прозрачност.

Първоначално ръководството на АЕЦ и контролиращата го Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) отричаха в хор сериозността на инцидента, оценен от тях със степен "нула" по скалата на INES. Шефът на АЯР Сергей Цочев определи публикациите в западния печат като "преувеличения" в навечерието на 20 годишнината от катастрофата в Чернобил. Касчиев беше обвинен от министъра Румен Овчаров, че "прави всичко възможно, за да дискредитира българския енергиен сектор и цялата страна".

След разразилата се медийна буря, енергийният регулатор АЯР беше принуден да докладва за инцидента в МААЕ.

В грамата се посочва, че шефът на АЯР е казал пред представители на американското посолство, че след като случилото се било докладвано на МААЕ във Виена на 2-5 май, оттам се съгласили с първоначалното решение на централата в Козлодуй да категоризира събитието по Първа степен по скалата на INES (Седма степен са най-опасните инциденти).

След това АЯР препоръчва събитието да бъде окачествено като инцидент Втора степен по скалата на INES, тъй като инцидентът е разкрил, че повече от един елемент в системата е отказал да задейства и е имало дефекти в свързаните с това процедури. МААЕ възприема това становище и се съгласява, че в нито един момент не е имало заплаха за населението.

Това разминаване с първоначалната оценка за сериозността на инцидента стана повод опозицията да поиска оставката на енергийния министър Овчаров.

Техническото обяснение за инцидента беше дадено на специална пресконференция на ръководството на атомната централа в началото на май 2006. Според него приводните механизми на поглътителите са се слепили от дългото бездействие, продължило 197 дни заради "безаварийна работа на реактора". Решено е те да бъдат проверявани периодично чрез ръчно активиране, за да се избегнат нови слепвания. Към руската фирма-производител на оборудването "Хидропрес" бяха отправени и финансови претенции за неустойки.

Обяснението с дългата "безаварийност" води обаче до парадокс за сигурността на аварийната система на реактора. Ако инцидентът се беше случил няколко месеца по-късно, най-вероятно още по-голям брой механизми щяха да са блокирали и ситуацията би могла да излезе от контрол - посочват експертни източници на посолството, цитирани в доклада.

Освен техническа неизправност е имало и намеса на човешкия фактор. Управата на централата е оставила реактора да работи 6 часа след като е констатиран дефектът, което е "ясно нарушение на указанията за безопасност" - пише още в грамата.

Информацията за това стряскащо нарушение обаче беше спестена на българската публика и не е известно някой да е понесъл отговорност.

Друг контакт на посолството е съобщил, че шефът на централата Иван Иванов е бил заплашен с уволнение. Буквално: "да бъде изритан", ако разкрие подробности за инцидента.

АЕЦ "Козлодуй" е държавно предприятие с принципал Министерство на икономиката и енергетиката и началникът, който може "да изрита" шефа Иван Иванов по това време, е министър Румен Овчаров, един от най-гласовитите противници на затварянето на малките блокове в Козлодуй и отявлен привърженик на проекта АЕЦ "Белене".

Тези твърдения засилват подозренията, че чиновниците и политиците свързани с ядрения сектор се опасяват повече от течове на информация, отколкото от възможни течове на радиация.

Неотдавна зам.-председателят на НД "Екогласност" Петър Пенчев съобщи, че е бил заплашван от офицер на ДАНС за изнесени на конференция данни за радиоактивните емисии от АЕЦ "Козлодуй", които според него превишават стотици пъти емисиите от европейските ядрени централи. НД "Екогласност" изпрати сигнал до главния прокурор за прикриването на инцидента в АЕЦ "Козлодуй" през 2006 г.

В коментар към доклада посланик Байърли анализира отказа да се даде навременна и прозрачна информация за инцидента в светлината на предстоящото еврочленство и раздразнението на българското правителство от европейския ултиматум да бъдат спрени старите блокове на Козлодуй.

"Всяка индикация, че V блок на централата може да се окаже несигурен, би подкопала сериозно твърденията на официалните лица, че принудителното спиране на III и IV блок на "Козлодуй" е несправедливо" - пише американският посланик.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 42
    #30
  2. АБФК
    #29
  3. N
    #28
  4. От ЕС
    #27
  5. И Белене
    #26
  6. General Electric
    #25
  7. General Electric
    #24
  8. 1986
    #23
  9. General Electric
    #22
  10. ...
    #21

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.