Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Инвалидните пенсии ще се ревизират без извънредно преосвидетелстване

До 20% от ТЕЛК решенията подлежат на ревизия, но това ще става поетапно

5 коментара
Инвалидните пенсии ще се ревизират без извънредно преосвидетелстване

Ревизията на инвалидните пенсии ще става поетапно, без хората да са принудени да ходят извънредно на ТЕЛК, като на ново освидетелстване ще подлежат само тези, чиято оценка на работоспособността изтича. В същото време новата власт ще разчита прехвърлянето на експертизата на работоспособността в НОИ да повиши контрола и да освободи финансов ресурс за индексирането на всички пенсии. Това стана ясно обясненията на бившите министри на ГЕРБ Владислав Горанов и Цветан Цветанов в петък.

Бившият финансов министър Владислав Горанов, който вероятно ще заеме същия пост и в новото правителство, обясни, че ще има ревизия и по-строг контрол върху документите за ТЕЛК.

До 20% от ТЕЛК решенията подлежат на ревизия

Той коментира пред Нова телевизия, че 10-20% от всички издадени документи подлежат на по-внимателно ревизиране.

"Напълно е възможно от тях да се освободят средства, които да се ползват за вдигане на минималната пенсия. В никакъв случай обаче инвалидите няма да са задължени да ходят извънредно на ТЕЛК. На ново решение ще подлежат само онези от тях, чиито документи изтичат като срок на годност. Очевидно е, че няма как да порасне нов крайник на човек, ако го е загубил", обясни Горанов.

Цветанов: Нереалистично е 15% от населението да е с ТЕЛК

Същевременно зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов каза пред бТВ, че всеки седми човек у нас или 15% от населението е с ТЕЛК, т.е. решение на трудово- експертна лекарска комисия (ТЕЛK) за признаване на намалена работоспособност и вървящото с това обезщетение, което е нереалистично.

От тези 1.7 млрд. лв., които отиват за инвалидни пенсии, можем да търсим резерв от 500 – 600 млн. лв., които да бъдат достатъчни за индексиране на пенсиите, коментира Цветанов.

”През 1990 г. при 9 млн. население сме имали 143 хил. души с решение на ТЕЛК, което тогава е 1.6% от цялото население на България. В момента хората с решения на ТЕЛК са 988 000, което означава 15 % от населението на страната. Средната стойност за ЕС е 0.8 – 1.5%. Точно затова сме предвидили преминаването на ТЕЛК към Националния осигурителен институт – за да може НОИ да регулира и контролира този финансов поток”, обясни Цветанов.

”Търсим резерв, с който може да индексираме пенсиите, защото знаем, че сегашното решение е несправедливо спрямо пенсионерите, които вземат над 200 лв.”, посочи Цветанов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Роберт Тодоров
    #5

    А аз се питам: Защо вадим калъчката срещу слабите и болните? Бих предложил индексация на пенсиите на всички бивши партийни секретари, ЗКПЧ-та-парт.секретари във войската,номенклатура на БКП,БЗНС и ДС, работили против България! Забравихте ли мръсниците от комунизма, които кротко "преживяват" с огромните си пенсии.За какво им плащаме, докога?

  2. Walther von Krause
    #4
  3. Не бива да се прилага предложение на националисите! То е насочено срещу измамите и срещу братята роми! Така се застрашават интерситен на БХК и техните питомци!

  4. Milen Mitrev
    #2

    Доста се чудех дали има смисъл да напиша всеобщата истина, че пари в държавата има и то много! Само, че тя държавата отново ще си ги търси по най-лесния начин т.е. местата, където може да се реже и откъдето няма да бъдат боцнати богаташите, които масово й плащат данък "спокойствие". Ако държавата ни беше на място, можеше драстично да свие сивата икономика, укриването на данъци, масовото осигуряване на по-ниска заплата, продължаващото неиздаване на касови бележки и пр. Затова г-н Горанов ще го посъветвам

  5. Десен бесен
    #1

    Нека все пак не забравяме, че преди хората ги пенсионираха на 55 години, лекарствата бяха евтини, а болниците не бяха търговски дружества. Дано покрай селата където всички се оказват глухи, или с астма не го отнесат истинските инвалиди, защото техните разходи са дори по-големи от тези на нормално пенсионираните.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.